INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Once Upon a Time v pražském klubu Rock Café
17/2/2005 | Redakce JazzDnes

Once Upon a Time se dali opět dohromady a vystoupí 23.2. v pražském klubu Rock Café.

Jako předkapela se na koncertě představí skupina Phila Shoenfelta.


Skupina, která v 90.letech vyprodávala kluby a sály po celé České republice opět koncertuje!
Specifická hudba „berlínských Australanů“ měla mezi českými posluchači vždy velké zázemí. Nejen koncerty Nicka Cavea, který byl svého času nejznámějším představitelem této komunity, ale i skupin Crime And The City Solution či Hugo Race & True Spirit byly už od začátku devadesátých let hojně navštěvovány. K této svérázné hudební líhni patří i Once Upon A Time, kapela, která se na našich pódiích zjevila na začátku minulé dekády jako jedna z prvních a od té doby ji ke zdejší scéně poutají silné vazby.

Temné balady, avantgardní rock a dřevní blues se prolínají v hudbě OUAT, připomínající tak např. tvorbu Nicka Cava.


Ač jsou Once Upon A Time automaticky řazeni k Berlínu, dali se dohromady už v roce 1985 v australském Melbourne a na tamní scéně si vydobyli velmi dobrou pozici nejen samostatnými koncerty, ale i v roli předskokanů tak velkých (a rozdílných) jmen hudební scény jako je zpěvačka Nico či excentrický bluesman Screamin´ Jay Hawkins. Koncem osmdesátých let se stejně jako řada jejich hudebních kolegů odstěhovali do Evropy a v Berlíně byli spolutvůrci zajímavé volné hudební komunity, jíž byl společný poměrně temný pohled na svět, divoký styl života i hudební kořeny, v nichž se stýkají vlivy avantgardního rocku s dřevním blues. Evropa se v širším měřítku s hudbou Once Upon A Time seznámila v roce 1990, kdy předskakovali velkému turné Nicka Cavea & The Bad Seeds. Následovalo vydání prvních alb a neúnavné koncertování, během něhož se Once Upon A Time poprvé v roce 1991 objevili v Čechách na turné, jež zahrnovalo mj. koncert v tehdy prestižním klubu v pražských Ženských domovech. Prostředí „swingující Prahy“ kapele učarovalo natolik, že její členové byli k vidění na zdejších pódiích i v dalších letech a kapela si dokonce jako výzdobu obalu svého alba Don´t Look Down (1993) zvolila obraz českého malíře Pavla Brázdy.


Kytarista a zpěvák Bruno Adams a bubeník Chris Hughes jsou hlavními hvězdami a tvůrčím motorem kapely.


Tvůrčí přetlak zejména dvou hlavních osobností, kytaristy a zpěváka Bruna Adamse a bubeníka Chrise Hughese, vedl k pozvolnému utlumování aktivit Once Upon A Time a k zaměřování uměleckých zájmů jejich členů k jiným projektům. Prvně jmenovaný se začal příležitostně prezentovat jako sólista (v této roli jsme jej viděli v rámci křtu alba Phila Shoenfelta Ecstatic v roce 2002 v pražské Akropoli), druhý je stabilně angažován v kapele Huga Race a příležitostně bubnuje i s dalšími umělci (mj. i s Peterem Gabrielem, byl též hostem Pavla Fajta na jeho Sletu bubeníků). Adams a Hughes ovšem také založili spolu s Philem Shoenfeltem vynikající skupinu Fatal Shore, jejíž debutové album vydala v roce 1997 česká firma Rachot. Fatal Shore u nás zatím naposledy vystoupili předloni jako jedny z hlavních hvězd renomovaného šumperského festivalu Blues Alive.
Once Upon A Time se dali po delší době dohromady v Berlíně vloni k příležitosti benefičního vystoupení. Po zjištění, že jejich hudební vazby stále fungují, se dohodli na příležitostném vystupování. Pro jejich české fanoušky je dobrou zprávou, že jedním z prvních míst, na kterých si neutuchající sílu svého projevu ověří, je jejich oblíbená Praha.

Před temnými australskými baladami OUAT zazní ještě temnější skladby ovlivněné americkou gotickou literaturou v podání Phila Shoenfelta.

Jako předkapela vystoupí v Rock Café kapela Phila Shouenfelta, muzikanta, který se před lety usadil v Praze a společně s frontmanem OUAT působil ve skupině Fatal Shore. Phil je ovlivněn americkou gotickou literární tradicí. Ta čerpá z Edgara Allana Poea a dalších spisovatelů detektivek, jako byl třeba Jim Thompson. Philovy texty se často přibližují až biblickému jazyku. Je v nich ale černý někdy až šibeniční smysl pro humor. Hudba sama často zkresluje, láme se ve zpětných vazbách a hlucích. Jejím základem je však kvalitní melodie, která dokáže posluchače zaujmout. Dá se říci, že právě volba Phila Shoenfelta je ideálním tahem v kombinaci s podobně laděnou skupinopu Once Upon a Time.


Vstupenky v prodeji v sítích Ticketpro (www.ticketpro.cz) a Ticketstream (www.ticketstream.cz)


Prague Intl. Bluenight 27 :
Once Upon a Time(D,AUS) + Phil Shoenfelt(UK,CZ)
23.2.05, Rock Café – Praha 1, Národní třída


Redakce Jazzdnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]