INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Wayne Shorter Quartet v Praze - již 6. března!
17/2/2005 | Redakce JazzDnes

Před Waynem Shorterem vystoupí
James Harries Trio
(James Harries, Emil Viklický, Petr Dvorský)Praha, 17. února 2005 – Koncert legendárního amerického jazzmana Waynea Shortera, který se uskuteční 6. března v pražském Kongresovém centru, zpestří vystoupení předkapely James Harries Trio. Jedná se o jeden z výjimečných společných koncertů anglického zpěváka a kytaristy James Harriese, prvotřídního pianisty Emila Viklického a předního kontrabasisty Petra Dvorského. Tato trojice má za sebou úspěšné album názvem „The Straight Street Session“ a jejich hudba, která je směsicí jazzu, blues a folku, se stala ozdobou mnoha českých i zahraničních festivalů. Ústřední postava tohoto tria, James Harries, je vyzdvihována nejen pro své instrumentální umění, ale hlavně pro svůj ojedinělý a nezapomenutelný vokální projev.
Wayne Shorter se vrací do Čech po desetileté pauze se svým hvězdně obsazeným kvartetem - Brian Blade (bicí), John Patitucci (kontrabas) a Danilo Perez (piano). Vstupenky lze zakoupit již od 500 Kč v předprodejních sítích Ticketpro a Ticketstream.


Wayne Shorter Quartet
Featuring: Brian Blade (bicí), John Patitucci (kontrabas) a Danilo Perez (piano)
6. března 2005 od 20.00, Kongresové centrum Praha
Support: James Harries Trio (James Harries, Emil Viklický a Petr Dvorský)

Wayne Shorter Quartet v Praze - již 6. března!Anglický zpěvák James Harries žije již několik let v Praze. V roce 2002 vydal na značce Little Duck Records své první album „Chapter IV“, kde se již objevuje i Emil Viklický, Petr Dvorský nebo Laco Deczi. Druhé album s názvem „The Straight Street Session“ (2003) vydal u Indies Records, kde jej opět doprovází jeden z nejznámějších českých hudebníků Emil Viklický a laureát celé řady cen Petr Dvorský. Toto sporadicky vystupující trio se již v roce 2002 stalo ozdobou několika jazzových a bluesových festivalů. Jeho hudba, která doslova vzniká na pódiu v citlivé improvizační spolupráci, je jakousi směsí jazzu, blues a folku.

Ačkoliv James Harries žije trvale v České republice, jeho sólová tvorba je možná známější více v zahraničí, hlavně ve Velké Británii a Německu. V současné době vystupuje James Harries nejčastěji jako písničkář sám s kytarou. Jeho kytarový i pěvecký styl čerpá z té nejlepší hudby, kterou James již vyzkoušel na vlastní kůži (jazz, folk, rock, blues, country), a daří se mu nalézt ideální doprovod ke svým mnohovýznamovým textům. Jeho hudba je kritiky označována za „nabitou emocemi“. Německý Sax Magazíne jej označil za písničkáře se „zlatým hlasem“ a v německé verzi časopisu Rolling Stone jeho hudbu popisují jako “zvláštní směsici čehosi mezi Jeffem Buckleym a Oasis”. Harries spolupracuje i na scénické a filmové hudbě. Mimo jiné se podílel vedle hudebníků jako je Dan Bárta či Lenka Dusilová na hudbě k filmu Snowboarďáci a nyní k tomuto filmu absolvuje úspěšné turné po Česku.

Wayne Shorter Quartet:

Wayne Shorter si za pět dekád své kariéry vybudoval neochvějnou pozici jednoho z nejvýznamnějších jazzových hudebníků a skladatelů. Jako komponista, ale i jako výjimečný tenorový a sopránový saxofonista ovlivnil celé generace posluchačů a tvůrců. Za své zatím poslední album Alegría (2003) získal ve svých úctyhodných sedmdesáti letech v pořadí již osmou cenu Grammy. Americký deník New York Times Shortera popsal jako „největšího žijícího jazzového skladatele“. Britský Guardian jej zase označil za „boha saxofonu“. Shorterova tvorba překračuje hranice jednoho žánru a v posledních letech se přiklání hlavně k akustickému jazzu, kdy se divoké jazzové tóny prolínají s harmonickými baladami.

Na předposledním albu „Footprints Live!“ (2002) Shortera doprovází stejní hudebníci, kteří jej doprovodí i na pražském koncertě. Stejná sestava stála rovněž u zrodu akustického alba „Alegría“, za které Shorter & Co. obdržel cenu Grammy. Obě nahrávky vzbudily velký zájem a vysloužily si vedle Grammy celou řadu nejrůznějších hudebních ocenění. Poroty i hudební kritici vyzdvihli jak Shorterovo skladatelské umění, tak jeho originální hru na saxofon. Tajemství úspěchu alba Alegría Shorter popisuje: „Nevězí to v tom, kam až můžete na té které nahrávce zajít, ale kam až můžete jít tehdy, když je hotová. Štěstí je, když se věci neustále hýbou.“ Vedle muzikantů z „Footprints Live!“ na albu hostují další hudebníci světových jmen - např. Chris Potter na tenor saxofon a bass klarinet, Alex Acuna na perkuse nebo Brad Mehldau na piano.

Wayne Shorter se narodil roku 1933 v New Jersey. Původně studoval hru na klarinet, před nástupem na New York University, kterou ukončil roku 1956, přešel na tenor saxofon.
Rok před narukováním do armády absolvoval turné v Maynard Ferguson's Big Band. Po návratu z vojenské služby v letech 1959 - 1963 vystupoval s Art Blakey's Jazz Messenger. Následující rok 1964 se připojil ke kvintetu Milese Davise, ve kterém se dále setkal s Herbie Hancockem, Ronem Carterem a Tony Williamsem. U Davise setrval Shorter až do roku 1970 a za tu dobu se stal jedním z nejplodnějších jazzových skladatelů. V roce 1970 založil společně s Miroslavem Vitoušem a Joe Zawinulem kapelu Weather Report, s níž vystupoval do roku 1985.


V osmdesátých a devadesátých letech natočil řadu sólových alb, podílel se na vzniku nespočtu soundtracků a spolupracoval i s hudebníky a kapelami pop music - Steely Dan, Joni Mitchellovou či Carlosem Santanou. Za své album „High Life“ (1995), společné album s Herbie Hancockem „1+1“ (1997) a album „In Walked Wayne“ (1999) obdržel ceny Grammy. V roce 1997 hostoval na nahrávce „Bridges to Babylon“ Rolling Stones (1997) a na „Gershwin's World“ Herbie Hancocka (1998). V roce 2001 se objevil na dalším albu Herbie Hancocka „Future 2 Future“ a na „M2“ Marcuse Millera. V roce 2002 vydal u Verve posluchačsky velmi úspěšné živé album „Footprints Live!“, které získalo nominaci na cenu Grammy.

Pianista Danilo Perez je označován ze leadera nové generace jazzových muzikantů. Jeho tvorba je charakteristická latinskoamerickými prvky. Poslední album „… till then“ (2003), na kterém jej shodou okolností doprovází i Brian Blade a John Patitucci, vzbudilo mimořádný ohlas. O kvalitě jeho tvorby svědčí i nominace na cenu Grammy za předchozí alba „Motherland“ (2000) a Central Avenue (1998). Rovněž za zmínku stojí, že jeho tři alba „PanaMonk“, „Central Avenue“ a „Motherland“ vznikala pod křídly slavného producenta Tommy LiPuma, jenž má na svém kontě spolupráci např. s Dianou Krall, Barbarou Streisand, Milesem Davisem. Danilo Perez má za sebou mimo jiné spolupráci například s Dizzy Gillespiem a jako jeden z mála hudebníku může pochlubit sólovým koncertem v prestižním Kennedyho centru ve Washingtonu.

Basista John Patituci si do kvarteta přináší zkušenosti ze spolupráce s hudebníky jako je Chick Corea, George Benson, Dizzy Gillespie, Herbie Hancock, Wynton Marsalis a celou řadou dalších. Spolupráce s Coreovým Electric Bandem a Akoustic Bandem a jeho vlastní hudební projekty mu vynesly 9 nominací na cenu Grammy a dvě ceny Grammy (jedna za hru a jedna za skladbu). Již jeho první sólová nahrávka „John Patitucci“ se umístila na prvním místě hitparády Billboard Jazz. Z dalších úspěšných alb jmenujme „One More Angel“ (1997), „Now“ (1998), Imprint (2000) a „Communion“, kde jej doprovází například Joe Lovano, Branford Marsalis, Chris Potter, Brad Mehldau, Brian Blade a Horacio "El Negro", zatím poslední jeho nahrávkou je CD „Songs, Stories & Spirituals“ (2003). John Patitucci je oceňován pro svou hru na elektrickou basu, jeho vlastní tvorba oplývá jedinečným smyslem pro rytmus.
Poslední člen kvarteta Wayne Shortera je bubeník Brian Blade. . O jeho hudební výchovu se postarali Ellis Marsalis, New Orleans Dixie-drum masters a Herlin Riley. Mezi hudebníky, se kterými
Brian Blade spolupracoval, se objevují jména jako Joshua Redman, Kenny Garrett, Bob Dylan, Emmylou a Joni Mitchell. Jeho kariéra pokračovala skvělým debutovým albem u Blue Note, které nese název jeho nově založené kapely „Brian Blade Fellowship“ (1998), kapelu tvoří Jon Cowherd, Chris Thomas, Dave Easley a Kurt Rosenwinkel. V roce 2000 společně vydali další CD s názvem „Perceptual“.


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]