INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

JAZZ PRAMET ŠUMPERK 2005
7/4/2005 | Redakce JazzDnes

JAZZ PRAMET ŠUMPERK 2005JAZZ PRAMET ŠUMPERK 2005


Pátek 15. dubna ve 20h ve velkém sále DK
MARIÁN VARGA /SK/: SOLO IN KONCERT
Koncert slovenské jazzové legendy.
vstupné: 120,- Kč

MARIÁN VARGA
Marián Varga se narodil 29. ledna 1947 ve Skalici. Od šesti let navštěvoval LŠU a paralelně bral soukromé hodiny kompozice u prof. Jána Cikkera. Později se stal studentem Bratislavské konzervatoře, kde studoval klavír u Romana Bergera a kompozici u Andreja Očenáša.
Po třech letech konzervatoř opouští a stává se členem skupiny Prúdy, se kterou nahrál v roce 1969 legendární album "Zvonky, zvoňte". Stejně náhle jako konzervatoř opouští i Prúdy a zakládá první artrockovou kapelu v Československu - Collegium Musicum.
Její repertoár, skládající se převážně z instrumentálních kompozic, zahrnuje kromě reinterpretací témat z klasické hudby (Haydn, Bartók, Stravinskij ...) i vlastní skladby s prvními náznaky umělecké postmoderny (Eufónia z alba Konvergencie), která je principem jeho současné tvorby.
Po zániku Collegia Musica (1979) se Varga rozhodl pro roli osamělého běžce a jako jeden z prvních hudebníků u nás se začal věnovat konceptu absolutní improvizace (komponování hudby v reálném časoprostoru).
Průběžně se věnoval i písňové tvorbě, ve spolupráci s Pavlom Hammelom vydali pět alb a zkomponovali první rockový muzikál u nás.
Více na www.marianvarga.sk


JAZZ PRAMET ŠUMPERK 2005Sobota 16. dubna v 18h ve velkém sále DK
TEENS JAZZBAND VELKÉ LOSINY * NAJPONK TRIO * KAREL PLÍHAL * SESTRY HAVELKOVY & BAND * ELECTRONIC JAZZ TRIO /Irsko, Finsko,CZ/

Hlavní festivalový večer.
vstupné: 150,- Kč

JAZZ PRAMET ŠUMPERK 2005TEENS JAZZBAND VELKÉ LOSINY
Teens jazzband poprvé oslovil příznivce jazzu v březnu 2003. I ti, kteří poslouchají tuto muziku po desetiletí, byli překvapeni nadšením, vitalitou, ale hlavně projevem a muzikálností. Následovala řada úspěšných koncertů:
Blues Aperitiv, XI. Jazzový festival Velké Losiny, Jazzový podvečer s Laďou Kerndlem v šumperském divadle a jiné.
Teens jazzband vystoupil také v České televizi v pořadu Zlatý oříšek ( vysílán 1.1. 2004 před novoročním projevem prezidenta republiky).
Kvalitu této kapely potvrzuje i pozvání americké ambasády na oslavu Dne nezávislosti USA – 4.července 2004. Nenechte si ujít vystoupení jazzového dorostu.


NAJPONK TRIO
Trio existuje již od roku 1990 v zakládající sestavě s Najponkem (p), Jaroslavem „Barney“ Kantorem (g) a Petrem Dvorským (b). Od té doby prošel soubor mnoha změnami personálními i dočasným rozšířením na kvartet. V roce 1998 je nominován Českou jazzovou společností jako kapela roku a v roce 1999 získává cenu Karla Velebného „Album roku“ za CD „Ballads, Blues And More“ . V roce 2001 získává cenu České akademie populární hudby Zlatý anděl. V roce 2003 nahrává album Autumn In New York (MJCD 2318, Cube Metier 2003). Od loňského roku je členem tria talentovaný Martin Novák na bicí.
Jan „Najponk“ Knop, piano
V devíti letech začíná s hrou na piano a studuje na umělecké škole a později na Konzervatoři Jaroslava Ježka. V roce 1995 získává první cenu na Mezinárodní soutěži jazzových pianistů v Ostravě. Od té doby spolupracoval s nejlepšími muzikanty z domova i ze zahraničí jako např: Štěpán Markovič, Robert Balzar, Martin Šulc, Janusz Muniak, George Mraz a jiní. Vedle vlastní formace vystupuje a nahrává i sólově – CD „Going It Alone“ (2000) a CD „Just about Love“ (2001). Obě tato sólová alba byla vyhlášena nahrávkami roku v anketě časopisu Harmonie. V současné době se kromě aktivní koncertní činnosti věnuje také pedagogické praxi a vyučuje jazzovou historii na Konzervatoři Jaroslava Ježka a Vyšší odborné škole.

Petr Dvorský, kontrabas
Absolvoval Jazzovou Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze a soukromě studoval klasickou hru na kontrabas u profesora Jana Kmenta, profesora Vaclava Fuky a profesora Jiřího Valenty. Na českou jazzovou scénu vstoupil jako člen debutujícího kvarteta The Four, které v roce 1990 zvítězilo v mezinárodní soutěži jazzového festivalu v Karlových Varech.
Od té doby spolupracoval s mnoha předními českými i zahraničními jazzmany jako např.: Karlem Růžičkou, Emilem Viklickým, Štepánem Markovičem, Lubošem Andrštem, Sandy Lomax, Markem Vinci, Stevem Lacym a jinými. Několik let po sobě byl nominován v anketě České jazzové společnosti jako talent roku.
Kromě spolupráce s Najponkem hraje Petr Dvorský v současné době ve vlastní formaci Kind Of Mind s Rosťislavem Frašem, v mezinárodním „Triu Music“ s Velšským tenorsaxofonistou Osianem Robertsem, ve Finsko-Českém kvintetu "Finnish-Czech Connection", v triu "Harries-Viklický-Dvorský", v "Rhythm Fantasy" s Radkem Kramplem a je členem Bigbandu Českého rozhlasu.


JAZZ PRAMET ŠUMPERK 2005KAREL PLÍHAL zpívá JOSEFA KAINARA
www.karelplihal.wz.cz

Karel Plíhal
Skladatel, textař, kytarista, klávesista, zpěvák, aranžér. Narodil se 23. 8. 1958 v Přerově. Maturoval na SPŠS, poté byl konstruktérem, topičem a písničkářem, v letech 1991 až 1997 též majitelem nahrávacího studia. Někdejší plavecký mladší dorostenec hraje od patnácti let. Prošel olomouckými amatérskými skupinami Hučka, Falešní hráči a Plíharmonyje. Sólově vystupoval od roku 1983, v letech 1985 – 1993 ho doprovází Emil Pospíšil, od roku 1995 hraje s Petrem Freundem. Čtyřnásobný držitel Porty vydal desky Karel Plíhal, Karel Plíhal a Emil Pospíšil, Takhle nějak to bylo, Karel Plíhal 1985 - 1989, Králíci, ptáci a hvězdy, Kluziště a Nebe počká (2004). Složil hudbu k řadě inscenací Moravského divadla Olomouc, mimo jiné Manon Lescaut, Zimní pohádka a Cyrano. Příležitostně zhudebňuje básně, režíroval nahrávání alb např. Jarka Nohavici, Petra Fialy, bratří Ebenů či Bokomary

Je to neuvěřitelné, ale je to tak - po mnoha letech slibování a neustálého odkládání kvůli nespokojenosti s nahrávkami vydal Karel Plíhal 28. října 2004 svoji novou, kainarovskou desku Nebe počká s písněmi tohoto básníka a bluesmana.


Josef Kainar (1917-1971)
Český poválečný básník, dramatik, textař a autor veršů pro děti, člen 'Skupiny 42'. Rovněž fotograf, kreslíř a hudebník. Narodil se v Přerově. V roce 1934 se postřelil. V letech 1938-39 studoval češtinu a francouzštinu na 'Univerzitě Karlově' v Praze. V roce 1959 podnikl cestu do Vietnamu. Užíval obecnou češtinu, překládal texty jazzových písní, psal texty k hudbě, používal černý humor, zobrazoval tragické pozadí života. Zpočátku psal v duchu filosofického existencialismu, později přešel k méně subjektivní problematice lidského bytí. V sebeironických básnických sbírkách hledal očistnou katarzi a porozumění v pohledu na zkušenost bytí a obecný lidský úděl. Zemřel v Dobříši.

JAZZ PRAMET ŠUMPERK 2005SESTRY HAVELKOVY & BAND
www.sestryhavelkovy.cz

Kvarteto Sestry Havelkovy vzniklo osamostatněním dámské vokální sekce Originálního pražského synkopického orchestru. Do té doby (1994) existovalo pouze trio, v němž se jednotlivé členky střídaly podle odchodů a příchodů na mateřskou dovolenou. V momentě, kdy se ocitly v počtu čtyř netěhotných, nechtěly se už opustit a začaly zpívat čtyřhlasně...
V roce 1995 odcházejí Sestry Havelkovy společně s Ondřejem Havelkou z OPSO a stávají se součástí nového orchestru Melody Makers Ondřeje Havelky. Zároveň však pokračují v sólových aktivitách. Budují si svůj malý orchestr pod vedením kapelníka Jaroslava Šimíčka a natáčejí druhé album Bláznivý den - tentokrát z písní českého swingového autora Jiřího Traxlera.
Sestry Havelkovy se po celou dobu své existence věnují přednesu výhradně písní o lásce z doby meziválečné, v případě své druhé desky Bláznivý den, i z doby pozdější. Osudovým se stalo setkání s panem Jiřím Traxlerem, hitmakerem předválečné éry a jedním z mála žijících autorů té doby. Při své návštěvě v Praze byl uváděn jako živá
legenda, Sestry Havelkovy v něm však okamžitě objevily přitažlivého muže s nehasnoucí jiskrou v oku. Společná setkání vyústila v přátelství...

Sestry Havelkovy:
Anna Vávrová - zpěv
Olga Bímová - zpěv
Dana Šimíčková - zpěv
Petra Kohoutová – zpěv

Orchestr Sester Havelkových:
Michal Krása - trumpeta
Zuzana Grossmanová - violinofon
Michal Zpěvák - altsaxofon, klarinet
Jan Tříska - tenorsaxofon, klarinet
Jiří Gilík - piano
Jiří Kovář - kytara
Vladislav Sosna - jazz-band
Jaroslav Šimíček - kontrabas, kapelník

Pavel Fajt /CZ/ - drums, electronic
Emil Viklický(piano)
a Ondřej Smeykal (Didgeridoo) .


Ondřej Smeykal je nejznámějším českým profesionálním hráčem na didgeridoo. Jeho výraznější průkopnické aktivity sahají někam kolem roku 1995-96, kdy hostuje na CD Iana Wooda pod názvem Pražské Snění. S ním pak společně zakládá dnes již kultovní skupinu WOODEN TOYS. Jako host se také v roce 2001 podílí na CD Moniky Načevy - Fontanela. V současné době Ondřej vystupuje se svým sólovým projektem, se kterým brázdí kluby Čech, Slovenska, Polska a Německa. Styl jeho hry na didgeridoo vytváří hudbu přesahující od ambientu až po taneční klubovou scénu. Další podobou projektu je zaměření na akustické hraní, na výjimečná akustická místa, ve kterých tento nástroj otevírá neopakovatelný zvukový prostor. Že by taneční jazzpárty na konec festivalu?


Soutěžte v sekci "Soutěž" o dvě volné vstupenky na páteční koncert Mariána Vargy a sobotní hlavní večer!

Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]