INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Roman Pokorný 2 Faces
11/4/2005 | Redakce JazzDnes

Roman Pokorný 2 FacesRoman Pokorný 2 Faces

Po dvouleté odmlce přichází na trh nové dvojalbum našeho předního kytaristy a skladatele Romana Pokorného pod titulem 2 Faces


Dvojalbum je zajímavé hned z několika důvodů. Jak z názvu vyplívá jedná se o dvě hudební polohy Romana Pokorného jako autora a interpreta. Na prvním ze dvou disků můžeme slyšet live nahrávku, která je natočena v klubu USP Jazz Lunch a presentuje Pokorného jazzové trio s originálním soundem, který vzniká kombinací jazzové kytary a hammondových varhan. Jazzové trio se nám představuje v sestavě: Roman Pokorný - kytara, Onřej Pivec - hammond organ a Martin Novák - bicí. Jako hosty zde také uslyšíme saxofonistu Radka Zapadla a ve skladbě Magic Night zpěvačku Yvonne Sanchez. Na tomto jazzovém CD najdeme osm neotřelých a zpěvných témat, které jsou jasně žánrově vymezená, ale mohou uspokojit i příznivce jiných žánrů.

Druhou tvář Romana Pokorného prezentuje projekt Blues Box Heroes čerpající především z rocku a blues přelomu šedesátých a sedmdesátých let, dostatečně okořeněný autorskou invencí a instrumentální jedinečností Romana Pokorného. Na albu slyšíme bluesové standardy jako např. Stormy Monday a Hoochie Choochie Man vedle Pokorného skladeb, které jsou velmi stylové a v konkurenci bluesové klasiky nijak nezaostávají. Vedle lídra, který hraje mimo elektrických kytar i akustické kytary, mandolínu. foukací harmoniku a v jedné skladbě dokonce i basovou kytaru hraje opět Ondra Pivec klávesové nástroje, bluesový veterán Tonny Smrčka basovou kytaru, Josef Cikánek bicí a jako hosté byli přizváni londýnský písničkář Jammie Marshall a saxofonista Radek Zapadlo.

Roman Pokorný 2 FacesNa albu se Pokorný poprvé představuje jako zpěvák a nutno podotknout, že mu tato role opravdu sluší. Zpívá většinu skladeb až na tři, které nazpíval Jammie Marshall. Dalším z důvodů proč si album zaslouží zvýšenou pozornost je jeho multimediální složka jejíž součástí jsou tři krátké záznamy z koncertů Blues Box Heroes a jazzového tria ve formátu MPEG 2, které můžete přehrát ve svém počítači a milá pozornost na závěr v podobě počítačové hry ROBOX simulující Pokorného jazzové trio.

Shrnuto a podtrženo se vám dostává do rukou hodně muziky a zábavy za málo peněz. Dvojalbum, které mimojiné zdobí velmi povedený obal a buklet, se prodává za 400 Kč a můžete je zakoupit i prostřednictvím internetu na www.romanpokorny.com.

Dr. Karel Dohnal CSc.

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]