INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Jarní příděl Black Point Music
24/4/2005 | Redakce JazzDnes

Jarní příděl Black Point MusicČeské klarinetové kvarteto

přináší na trh své nové CD

Ozvěny z kamene

Klasická hudba, jazz, ethno ale i nejnovější taneční styly elektronické scény, to jsou Ozvěny z kamene.

Kompozice a písně z autorské dílny členů kvarteta vznikly převážně z improvizací. Zcela jiný zvuk je dosažen elektrofonickým ozvučením nástrojů, využíváním elektronické modulace, efektů a předtočených smyček . Kvarteto na koncertech spolupracuje s předními českými perkusisty a bubeníky (Milos Vacík, Petr Holub, Tam – tam Batucada...) a nedílnou součástí představení jsou projekce (spol. Phase), reagující přímo na živou hudbu (V – jaiying). Interpretem většiny písní je Vojta Nýdl, Petr Valášek střídá basklarinet s baskytarou a všichni dohromady pak využívají svých nejen klarinetistických schopností.
Inspirační zdroje Ozvěn jsou téměř tak široké jako hudba sama. Počínaje klasickou hudbou přes nejrůznější směry hudby soudobé - minimalismus, atonální hudbu, aleatoniku - až po vlivy odkazující k moderní populární či alternativní hudbě jako je jazz, ambient, etno nebo acid jazz.
Historie programu se přímo váže k festivalu Ozvěny z kamene jenž se již 3 roky koná v zatopeném lomu v obci Nečín nedaleko Prahy. Hudba původně vznikala výhradně pro tuto příložitost, vývoj však zákonitě vedl k jejímu studiovému zpracování a k nové koncertní verzi.


Jarní příděl Black Point MusicČlenové Českého klarinetového kvarteta:

Petr Valášek * 1971
Působí v Orchestru Karla Vlacha jako basklarinetista a tenorsaxofonista, spolupracuje s interprety převážně jazzovými, k čemuž ho předurčují jeho mimořádné improvizační a multiinstrumentální schopnosti. Vystudoval podobně jako jeho kolegové konzervatoř v Pardubicích u L. Posekaného a poté AMU (u P. Čápa). V ČKK hraje především na basklarinet.

Vojtěch Nýdl * 1972
Je členem Pražské komorní filharmonie a Dechového kvinteta Afflatus. V ČKK uplatňuje své vynikající schopnosti nejen instrumentální, ale i pěvecké (vystupoval např. v muzikálu Hair). Po dokončení studia v Pardubicích a na AMU v Praze (u Š. Koutníka) absolvoval mistrovský kurs ve Vevey (Švýcarsko) a půlroční stáž na Conservatoire National Supérieur v Paříži. V roce 1990 získal první cenu v mezinárodní rozhlasové soutěži Concertino Praga.

Luděk Boura * 1970
Člen Státní opery v Praze. V ČKK hraje na klarinet a basetový roh. Zabývá se aranžováním hudebních děl pro kvarteto, ale také pro dětské pěvecké sbory a divadelní představení. Absolvoval konzervatoř v Pardubicích, AMU v Praze (u V. Mareše) a půlroční stáž v holandském Utrechtu.

Jindřich Pavliš * 1970
Klarinetista Pražské komorní filharmonie (vedené šéfdirigentem J. Bělohlávkem). Píše a upravuje skladby pro ČKK a řídí dramaturgii souboru. Svou uměleckou dráhu začal na konzervatoři v Pardubicích, pokračoval na AMU v Praze (u Š. Koutníka) a pařížské Conservatoire National Supérieur (půlroční stáž).
Jarní příděl Black Point MusicHASTA LUEGO


Dalším hudebním počinem vydavatelství Black Point Music je nové CD HASTA LUEGO.

Hasta Luego je hudební soubor ze severovýchodních Čech. Jeho neměnný základ tvoří Ladislav Buchta (kytary, elektronika) a Dan Bartoš (housle, zpěv), kteří v roce 1999 začali hrát delší meditativní skladby s použitím předtočených pásků. Na základě demonahrávky byli pozváni na pražský festival Alternativa 2001, kde se už objevili pod názvem Hasta Luego (Uvidíme se později, špan.). Třetím členem se stal perkusista Petr Odstrčil, později vystřídaný Ondrou Malíkem. Hasta Luego začali více směřovat k písňové formě ve svém, specifickém pojetí. S prvky folku, jazzu, minimalismu a špetky elektroniky je repertoár souboru stylově vyhraněný, přesto však posluchačsky pestrý a barevný. Klenba rozmanitosti písniček je příjemně široká. Na jedné straně zahrnuje důrazně rytmicky strukturované skladby, které mohou akordicky připomenout i klasiku domácí alternativní hudby, skupinu Dunaj. Jinou polohou jsou akusticky zahrané písně s velejemnými pavučinami kytar, houslí a nejrůznějších exotických bubínků evokující prosluněné podzimní či naopak jarní nálady. Někdy se předivo nálad neodbytně odvíjí v minimalisticky monotónních rytmech, vrství se a kupí další a nové barvy a tóny. Zpěv není prvoplánově důležitý, řada písní se obejde bez něho, pokud však skladba text obsahuje, je s ním zacházeno jako s dalším hudebním nástrojem, přičemž verbální obsah vždy umocňuje celé hudební sdělení. Z toho vyplývá i dobrá srozumitelnost některých textů nebo naopak jejich téměř nedešifrovatelné zakalení v ostatním hudebním materiálu.
Hasta Luego jsou přijatelní pro svět moderní, současné alternativní hudby, své si najdou i příznivci moderního folku. Ne náhodou kdosi o skupině řekl, že je to jako kdyby se prvotní Betula Pendula potkala s Oldřichem Janotou a všichni dohromady omládli. O tom, že Hasta Luego teprve nabírá dech svědčí i poslední personální změny v souboru. Houslistka Renáta Ulmannová zahustila zvuk a přidala další harmonie. Bicí souprava Ivo Samiece, byť používaná s velkou úsporností, dovoluje Ladislavu Buchtovi více hrátek s elektrickými kytarami, které jsou někdy ne nepodobné těm, které známe od Pavla Richtera. Ale téměř všudypřítomné jsou nejrůznější bubny a bubínky Ondřeje Malíka. Africké, indické, možná i z úplně jiných, netušených dálek, tepou, žbluňkají, klokotají a klepou pod ostatními nástroji a dostávají hudbu Hasta Luego posluchačům až do duše prostřednictvím svého dávného, magického a šamanského určení.

Jarní příděl Black Point MusicCD Hasta Luego - duben 2005 - Black Point music BP-0159-2


1. Mezi dvěma (Between Two Suns)
2. Okolo nás (Around Us)
3. Večer se kloní
(The Evening is Coming)
4. Ruach adonai
5. Stopy (The Footprints)
6. Ptáci (The Birds)
7. Prší venku (It´s Raining Outside)
8. Teď (Now)
9. A kam? (And Whereabouts?)
10. Podívej se (Look)

Více informací najdete na: www.blackpointmusic.cz


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]