INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

„-123 min. XL live“ - recenze nového CD
27/4/2005 | Ondřej Hála

„-123 min. XL live“ - recenze nového CD„-123 min.XL live“

Jak už název alba „-123min.XL live“ napovídá, dostává se nám do rukou živá nahrávka kapely, o které je u nás, ale hlavně i v zahraničí stále více slyšet, –123minut. Jedná se o výjimečnou záležitost – a to hned ve dvou směrech. Tím prvním je koncertní atmosféra, která z desky dýchá. Kdo byl alespoň jednou na „minutách“ dá mi zajisté za pravdu, že ta obrovská energie, kterou muzikanti dávají svému obecenstvu, roztančí snad každého a ještě člověku dodá dávku dobré nálady na cestu domů a na celý zbytek večera.

A na druhé straně stojí právě ono „XL“ – sehrané trio Bína – Janáček – Vajgl posílily perkuse Miloše Vacíka, klávesy Zdeňka Zdeňka a příčná flétna a tenor saxofon Michala Žáčka. S touto posilou získává -123minut nový rozměr. Celá deska působí vyrovnaně. Nechybí jí našlápnuté groovy ani jazzové improvizace, na které jsme si u minut už zvykli. Atmosféru dolaďují klasické „bínovské“ orientální nápěvy. Většina písní pochází z předchozího (řadového) alba „Home?“. Dominantní plochu tvoří skladba „Amy“, kterou muzikanti natáhli na necelých 11 minut a obohatili o několik nových motivů (za zmínku stojí souhra př.flétny, kytary a kláves). Muzikanti ovšem nejen zde ukazují svou hudební vyzrálost a vyhranost. Celý koncert je perfektní a jen málokde zaslechne ucho zkušenějšího posluchače nějakou tu hudební „nepřesnost“. V sestavě XL objela kapela v květnu 2004 turné po České Republice a Polsku čítající jedenáct koncertů. Nahrála dva z nich, které se uskutečnily v pražském Paláci Akropolis a z nich vytvořila tuto „koncertní kompilaci“, která rozhodně stojí za poslech.

„-123min.XL live“ vřele doporučuji jak pro znalce „minut“ (,kteří už z touto deskou pravděpodobně přišli do styku) tak i pro ty, kteří se s touto skupinou ještě nesetkali. Skutečně stojí zato slyšet jak sehraně může takové živé vystoupení znít.


Ondřej Hála

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]