INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

ERIK TRUFFAZ 11. května na Flédě!
4/5/2005 | Redakce JazzDnes

ERIK TRUFFAZ 11. května na Flédě!Příští středu k nám na Flédu zavítá jeden z nejznámějších evropských jazzmanů, který své posluchače omračuje "miles-davisovsky" zabarvenou hrou na trubku a zároveň ochotou mixovat jazz s dalšími hudebními styly, především s drum´n´bassem, rockem, dubem či world music – Erik Truffaz! Tato výjimečná osobnost již v Brně kdysi vyprodala klub Babylon a čekáme tak vyprodanou Flédu plnou té správné „jazz atmosféry“!ERIK TRUFFAZ & Ladyland Quartet

Truffaz je v současnosti jedním z nejznámějších evropských jazzmanů, který své posluchače omračuje "miles-davisovsky" zabarvenou hrou na trubku a zároveň ochotou mixovat jazz s dalšími hudebními styly, především s drum´n´bassem, rockem, dubem či world music, a to především s arabskou melodikou. Přestože se jeho produkce hodí spíše jako příjemná poslechová hudba, která výborně dokresluje atmosféru jazz barů osmdesátých let, Erik na svých koncertech překvapuje neuvěřitelnou taneční atmosférou, která vyprovokuje návštěvníky k vytvoření nepochopitelného tanečního kotle. Ne nadarmo se o Truffazovi mluví jako o následovníkovi legendárního Milese Davise, obzvlášť díky podobné kompozici jejich skladeb.
S tímto přirovnáním však Erik nesouhlasí: "Má kapela má svůj vlastní, jedinečný zvuk. Nemohu říct, že mě Miles neovlivňuje, jeho práce zasáhla opravdu velký počet skladatelů. Je to vlastně takový Picasso jazzu a bude ovlivňovat spoustu muzikantů na roky dopředu," vyjadřuje Truffaz svůj respekt ke zkušenému skladateli. "Moje práce ale nezní jako nic z jeho produkce. Žijeme ve 21. století a jsme inspirovaní náladami naší doby. I když ve mě dřímá jistá vazba ke skladbám ze sedmdesátých let, stále se pokouším hledět spíše vpřed než zpět."

Erik Truffaz je brilantní francouzský trumpetista, který působí na své posluchače směsicí vznětlivých tanečních rytmů a jazzových tónů.. Díky francouzské pobočce slavného amerického labelu Blue Note v roce 1997 tak trochu dobyl mezinárodní scénu, když mu vyšlo druhé album The Dawn. Tehdy se trefil přesně na vrchol módní vlny, objel úspěšně Evropu a alba se prý za rok prodalo přes 2500 vinylů a 26 tisíc kompaktních disků, z toho 16 000 doma ve Francii. Toto "svítaní" nebylo pouze udivující crossover jazzu, drum'n'bassu a hiphopu. Erik zde zakomponoval živé nástroje jako je trumpeta, basa či perkuse společně se samplery, efekty a automatickými bubeníky - dokázal tak fakt, že vhodné propojení elektronických a akustických stylů může vyústit v záživný hudební výsledek. Pro někoho lehce futuristické, pro Erikův kvartet ovšem striktní zvuk dneška. Truffaz hraje moderní hudbu, ne však módní. Jazz se naprosto přirozeně mísí s drum 'n' bassem a když ET zahraje na trubku, zní to opravdu jak z vesmíru.

Koncertní sestava, která se představí na tomto výjimečném koncertě, se nazývá Erik Truffaz Ladyland Quartet. Mimo Erika samotného zde zahrají Manu Codjia (kytara), Michel Bénita (basa), Phillipe Garcia (bubny) a hostující zpěváci Mounir Troudi a NYA. Tato kompletní sestava se v České republice již párkrát ukázala a odehrála skvostné koncerty, na které všichni návštěvníci doteď vzpomínají!

11.5. Fléda / start:21:00 / vstupné: 250,- / 290,-Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]