INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

AKTUáLNě
6/5/2005 | Redakce JazzDnes

AKTUáLNěI.
David Dorůžka & Josefine Lindstrand Quartet (CZ/Švédsko)
Neděle 08.05.2005 20:00
Klub Alterna, Brno


David Dorůžka - kytara
Josefine Lindstrand - zpěv
Jaromír Honzák - kontrabas
Lukasz Zyta - bicí


Ke kvalitám jednotlivých členů souboru se snad není třeba ani vyjadřovat. Sametově-ledový hlas Josefine Lindstrannd, která zpívá většinou ve svém rodném jazyce a s typickou „seversku“ melodikou (kterou známe třeba z tvorby Bjork), vytváří spolu s Honzákovým zvukomalebným kontrabasem a Dorůžkovými kytarovými ekvilibristikami velmi křehkou, avšak působivou hudební kompozici.

Davida Dorůžku všichni známe.
Ale kdo je vlastně ta " Josefine Lindstrand "?

Josefine Lindstrand studovala zpěv, piano a saxofon a spolupracovala s bigbandem. V roce 2002 se zúčastnila evropského turné s European Jazz Youth Orchestra pod vedením Django Batese, který jí poté nabídl spolupráci s jeho vlastním souborem Human Chain. V této formaci koncertovala po celé Evropě.
Účinkuje též na posledním CD Django Batese You Live and Learn (Apparently). V současné době žije v Kodani, studuje na Rhythmic Music Conservatorium a koncertuje se třemi různými skupinami v Dánsku a Švédsku. V roce 2004 získala cenu "Ted Gardestad-stipendiet" za kompoziční práci.A ještě pozor, ZMĚNA!!!
Vystoupení celosvětově známého rakouského nu-jazzového souboru Café
Drechsler plánovaného na 11.5. v brněnském klubu Alterna se přesouvá na středu 25.května. Zakoupené
vstupenky zůstávají v platnosti!!!

AKTUáLNěII.
Iva Bittová, která již dosáhla vysokého uměleckého renomé nejen v České Republice, ale po celém světě, nyní zažila jeden ze svých dalších vrcholů své umělecké tvorby.

V pátek 29.dubna 2005 Iva Bittová a Bang On a Can All Stars představili na společném vystoupení v Carnegie Hall v New Yorku nový projekt, který zpěvačka, skladatelka, houstlistka Iva Bittová napsala pro Bang On a Can All Stars. Projekt nese název Elida a v USA vyjde na CD v červnu letošního roku.

Vznik tohoto projektu podporovalo samo vedení Carnegie Hall, které si po loňském úspěchu Ivy Bittové v roli Elvíry v opeře Dona Giovanniho, přálo uvést tuto houslistku a zpěvačku na svém podiu v novém autorském projektu, ve kterém by se spojila se členy sdružení soudobé hudby - Bang On a Can. Možnosti Indies Records připravují licenci tohoto zajímavého alba na srpen letošního roku. V přípravě jsou i společné koncerty Ivy Bittové a Bang On a Can All Stars s křtem tohoto nového alba. Předběžně se počítá, že tato hvězdná sestava vystoupí v září 2005 v Brně, Praze a Bratislavě.

Bang On A Can All Stars mimo jiné získal označení “ENSEMBLE OF THE YEAR 2005” od Musical America International Directory of the Performing Arts.


III.
Ve věku 80ti let zemřel dne 13. dubna skladatel a pianista Johnie Johnson, průkopník a zakladatel rock’n’rollu

Dlouholetý partner Chucka Berryho, spoluautor hitů jako např. „Roll Over Beethoven“ a „No Particular Place to Go“...
...Kromě dlouhodobé spolupráce s Berrrym spolupracoval Johnson s Keithem Richardsem, Ericem Claptonem, Johnem Lee Hookerem a Bo Diddleym.

Jason Johnson se narodil ve Fairmontu, Západní Virginii a na piano začal hrát když mu byly 4 roky. Po 2. světové válce se přestěhoval do Chicaga, kde se živil jazzem a blues po místních klubech. Na začátku 50tých let se pak usadil v St. Luis, kde založil vlastní rythm and bluesovou kapelu Johnie Johnson trio. Po onemocnění jednoho ze členů kapely přijal Chucka Berryho, aby nahradil odcházejícího kytaristu. V letech 1970 a 2000 požadoval soudně na Berrym náhradu za autorství mnoha písní, které spolu vytvořili. Obvinil ho, že využil jeho alkoholismu a vydával všechny společné nahrávky za jeho vlastní a připravil ho tak o značnou sumu peněz z autorských práv. V roce 2001 byl Johnson přijat do rock’n’rollové síně slávy.

IV.
O prvním červnovém víkendu ovládne pražské ostrovy opět festival všech hudebních žánrů United Islands of Prague 2005. Loňský nultý ročník se stal největším tuzemským open-air festivalem.

O prvním červnovém víkendu ovládne pražské ostrovy opět festival všech hudebních žánrů United Islands of Prague 2005. Loňský nultý ročník se stal největším tuzemským open-air festivalem.

TERMÍN A MÍSTO SPOJENÝCH OSTROVŮ
Letos vybrali pořadatelé pro konání první červnový víkend v termínu 3. - 5. června 2005.
Hlavní myšlenka festivalu stojí na spojování. Festival spojuje nejen ostrovy, ale také i hudební žánry. O jednom víkendu si tak přijdou na své jak příznivci hudby rockové, folkové nebo folklorní, tak i hudby jazzové a bluesové. Prostor dává akce i stylům, které si aktuálně získávají velkou pozornost (ska, hip-hop nebo fúze taneční a rockové hudby).

Hlavní scény budou umístěny na Žofíně, který hostí jazz a vše, co s jazzem souvisí, na Střeleckém ostrově, který bude duchem folkový až folklorní a na Císařské louce, která bude rocková a taneční.

Festival United Islands of Prague je věnován nejen hudebním fanouškům, ale je alternativou pro víkendový program pro širší veřejnost, zejména rodiče, kteří mají možnost spojit skvělý kulturní zážitek s procházkou po ostrovech i se svými dětmi. Festival tak vynahradí mnoha lidem to, co si v pozdních hodinách musejí v průběhu roku odpustit, ať už z rodinných nebo pracovních důvodů. I z tohoto důvodu plánují pořadatelé nízké vstupné. Lístky budou v distribuci v běžných předprodejích od poloviny dubna. Praha se může těšit, že začátkem června ožije její střed hudbou ze všech koutů Evropy.Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]