INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Na jihočeském venkově zahraje Marcus Miller
13/7/2005 | Redakce JazzDnes

Na jihočeském venkově zahraje Marcus MillerNa jihočeském venkově zahraje Marcus Miller


Již potřetí se v zámeckém parku ve městě Bechyně uskuteční mezinárodní jazzový festival „jazzfe 05“. V polovině července jej pořádá společnost Panství Bechyně. Hlavní hvězdou festivalu bude světoznámý basista amerického původu Marcus Miller.Na celý víkend od 15. do 17. července je připraven bohatý program. Ze zahraničních hostů letos kromě excelentního basisty Marcuse Millera přijal účast i polský altsaxofonista Henryk Miśkiewicz. Mimo tyto dva uvedené hudebníky, program jazzfe nabízí české hudební lahůdky. Kromě tradičního jazzového kabaretu Jany Koubkové
bude z českých hostů k vidění a slyšení Monkey Business Romana Holého, Quartet Františka Kopa
s pianistou Petrem Maláskem, saxofonisté J.A.R. a Sexy Dancers, bluesový zpěvák a klavírista Jan Spálený a A.S.P.M. a vybrafonisté Radka Krampla, pražská kapela Cuban Summer hrající latinský jazz a dvě regionální kapely Acoustic Impact a Tarapaca Jazz které patří k nejnovějším objevům jihočeského jazzu.


Letošní novinkou festivalu je nedělní program pod názvem „Jazz Brunch v Parku“, v rámci kterého pořadatel dává prostor mladým, ještě neznámým kapelám. V odpoledních hodinách se zde rozezní tóny začínajících talentů jazzu a funky. Tímto projektem chce Panství Bechyně podpořit a motivovat hudební tvoru mladých talentů.


Na jihočeském venkově zahraje Marcus MillerJméno Marcuse Millera vyvolává různé reakce. Zatímco basisti a ti, kteří ho viděli na pražském koncertě před dvěma lety, reagují s nadšením a hlubokým obdivem, ostatní jen krčí rameny: „Marcus kdo?“. Miller je velmi oblíbeným hudebníkem, který doprovázel již skoro každého od Milese Davise po Mariah Care. V únoru tohoto roku vydal své šesté sólové album, na kterém jeho basa hraje bezesporu první housle. Všech patnáct skladeb má rafinované aranžmá a pestrým výběrem skladeb se mu povedlo sestavit zábavné a velice profesionální album. Sám Miller o svém albu říká: „Sloučení jazzu s popem bylo vždy magické a již nějaký čas se zajímám o přejímání různých skladeb. Krásné na jazzu je, že se jím dá zpracovat skoro všechno. Myslím, že jsem to potvrdil tím, že mám skladby od Jimiho Hendrixe nebo Edgara Wintera společně s Ludwikem Beethovenem a Dukem Ellingtonem na jednom albu. A zní to fakt dobře, tedy alespoň si to myslím já!“. V polovině července se tento basový bůh konečně znovu představí svým českým posluchačům.


Další zahraniční hvězdou bude Henryk Miśkiewicz. Altsaxofonista Henryk Miśkiewicz je jedním z nejlepších polských jazzových muzikantů. Je zkušeným sidemanem a session muzikantem Orchestr Paula Kuhna. Mnoho let zaujímal poměrně nenápadnou pozici. Pouze však do té doby, než pod svým jménem nahrál v roce 1994 první album. To bylo v jeho zemi považováno za jazzovou událost roku a stalo se nejprodávanější nahrávkou. Od té doby nahrál další dvě vynikající alba, přičemž album “Lyrics” bylo zvoleno “Jazzovým albem roku" a v roce 2002 toto album vyhrálo prestižní Fryderykovu cenu. Miskiewicz jakožto lídr potvrdil pozici nejlepšího altsaxofonisty tím, že zvítězil v hlasování čtenářů Jazz Fora ve třech letech po sobě, a také tím, že byl jako "Muzikant roku" nominován na Fryderykovu cenu.

Na jihočeském venkově zahraje Marcus MillerJazzfe se bude opět konat v bechyňském zámeckém parku a při nepřízni počasí se celá scéna přemístí do zámecké jízdárny. Cena vstupného je první den 300 Kč, druhý den 400 nebo zvýhodněná vstupenka na oba dva dny za 550 Kč. Na „Jazz Brunch v Parku“ je vstup dobrovolný.

Více informací naleznete na: http://www.jazzfe.cz

Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]