INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Osobitý debut jazzového Vertiga
25/7/2005 | Redakce JazzDnes

Osobitý debut jazzového VertigaOsobitý debut jazzového VertigaVertigo Quintet slaví další úspěchy i na domácím poli - kapela vystoupí v sobotu 22. října 2005 na hlavním pódiu (kongresové centrum Aldis) festivalu Jazz Goes to the Town v Hradci Králové.

Osobitý debut jazzového VertigaRecenze debutového alba skupiny z nedávného výtisku Lidových novin:

Domácí nastoupivší jazzové generace má už svou nepopiratelnou a vlivnou hvězdu - kytaristu Davida Dorůžku. I kapela Vertigo, byť jde jinudy než on, vyznává spíše subtilnější přístup k hudbě.
Debutové CD vydalo Vertigo poměrně brzy po vzniku. Kapela rodících se osobností získala tvář a z deseti vlastních věcí není jediná do počtu. Vojtěch Procházka (piano) jich přinesl hned šest, Oskar Török (trubka) dvě, Rasťo Uhrík (kontrabas) a Marcel Bárta (sopránsaxofon a basklarinet) po jedné. Bubeník Daniel Šoltys se zatím věnuje organizaci a právě díky jeho tahu album vzniklo. Setkání čtyř studentů jazzové Vyšší odborné školy (při Ježkově konzervatoři) a o něco staršího Bárty, nejzralejšího sólisty bandu, zaujme od prvního okamžiku. Vertigo se hlásí k dění na evropské scéně a působí až překvapivě osobitě. Pokud bychom chtěli onu muziku popsat, padaly by termíny jako "lehce zasmušilá lyričnost", "meditativnost", ale i "nosná melodičnost". Pod širšími plochami je cítit bublající dynamiku, dodávající kapele tajemné napětí. Je asi možné zmínit odkaz na vzdálené příbuzenství s produkcí stylotvorné firmy ECM, ale Vertigo přitom nelze jen tak k něčemu už existujícímu přirovnávat. A to je skupina teprve na počátku cesty!

(O. Konrád, Lidové noviny 21.7. 2005)

Osobitý debut jazzového VertigaVertigo Quintet

Velmi nadějná, mladá nu-jazzová kapela Vertigo hraje ohromně zajímavou hudbu, představují novou tvar českého jazzu, která utíká od obehrávaní standardu k vlastnímu, alternativnějšímu a místy i divočejšímu pojetí. Vertigo představuje styl nebojácně navazující na u nás už pozapomínanou hudbu plnou experimentů v avantgardních hledačských proudech. Vertigo je mladá a energická hudební skupina, inspirovaná hudebníky jako je A. Scriabin, C. Debussy, T. Monk, Ch. Mingus, M. Davis, O. Coleman, ECM, ale také Bjork, B. Frisell, J. Zorn a Radiohead. Soubor byl založen v roce 2002 jako projekt hudebníků, kteří chtěli hrát vlastní hudbu vlastní cestou. Výsledkem je atmosférická směs free jazzu, drum&bass a ECM - moderní jazz, který respektuje hudební historii.Vystupuje hlavně na pražské jazzové klubové scéně, ale v roce 2004 se zúčastnil jazzového festivalu v Lisabonu.


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]