INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Trio TOYKEAT
10/1/2001 | PJ Music

Trio Toykeat vzniklo v roce 1988, založili je pianista Iiro Rantala a bubeník Rami Eskelinen. Poté, co se k nim přidal basista Eerik Siikasaari, začalo trio rychle nabývat popularity. Vyhrálo ještě v roce svého založení první cenu na Hoileaart International Jazz Contest v Belgii. V roce 1990 se stalo debutové album "Paivaa" s americkym saxofonistou Rickem Margitzou ve Finsku bestselerem.

Trio TOYKEAT Už více než deset let reprezentuje Trio Toykeat úspěšně finský jazz po celém světě a pochopitelně se účastní nejdůležitějších domácích festivalů. Procestovali čtyři kontinenty a mají před sebou nová turné, cesty do dalších zemí a nové projekty. Nahrávky se rodí podstatně pomaleji, chtejí je totiž mít vždy v absolutně nejlepší kvalitě. Třetí a zatím poslední album "Sisu" vyšlo v roce 1997. Unikátní styl tria se zde představuje v podobě tanga, ragtimu, latina, popu, folku a klasickych vlivů, což vše drží pohromadě perfektní jazzová improvizace. Přestože repertoár je mezinárodní, nahrávka vyznívá velmi finsky.

Hudbu tria inspiruje finská krajina se svými jezery a poklidem, ale také finská lidova hudba: polky, valčíky a tanga, která jsou často základem pro integraci latinských rytmů do kompozic. Rozhodně však nejde o nějakou pastorální idylu, všudypřítomný je svérázný humor. Během času přivezlo trio svůj skandinávský jazz na řadu festvalů, do koncertních hal a jazzových klubů. Často se dělili o pódium s nejslavnějšími umělci jako Lew Soloff, Ronnie Cuber, Harvey Schwartz, Mark Egan a další.

Jejich vitalita a virtuozita našla obdivovatele mezi nejrůznějšími typy posluchačů. V roce 1989 hrálo trio na Mezinárodním jazzovém festivalu v Mexiku. V letech 1990 - 1993 pak pracovali hlavně v New Yorku, kde studovali Iiro a Rami na Manhattan School of Music. Mimo hraní v tamních klubech si našli čas i pro vystoupení na Kube, ve Francii, Estonsku, Švýcarsku a Řecku. V roce 1993 vystoupili na Multikulturálním Folkfestu v Melbourne, z živého vystoupení pak pořídili CD "Hot Food, Cool Jazz", kterého se prodalo víc než 30 tisíc. V témže roce hráli v Itálii na Perugia Umbria Jazz Festivalu, v dalším roce pak opět v Austrálii, ve Velké Británii, Francii, Německu, Singapuru a Estonsku. V následujících letech zavítali do Kanady, Číny, na Nový Zéland, byli v Indonésii, v Thajsku a Hong Kongu. Trio hrálo dokonce při setkání finskeho prezidenta s Václavem Havlem.

IIRO RANTALA - piano

Mladý pianista (nar. 1970) je jedním z největších objevů finské hudby. Studoval na několika prestižních hudebních školách, žádnou však nedokončil a vydal se vlastní cestou. V sedmi zpíval ve znamém antores Minores a začal studovat klasický klavír. V roce 1983 se stal žákem Konzervatoře v Oulukyla, zaměřené na jazz a pop. Později studoval na Sibeliově hudební akademii a nakonec na Manhattan School of Music v New Yorku.

Kromě práce v Triu Toykeat ma vášeň pro argentinské tango, v New Yorku založil skupinu The Tango Kings (Gil Goldstein, Mark Feldman, Mike Richmond). Spolupracoval s Mingus Workshop Big Band, hrál v duu s Davem Kikoskim. Kromě koncertovaní se zabývá komponováním pro divadlo a tanec. V roce 1996 se stal ve Finsku "Hudebnikem roku". IIiro Rantala vystoupil sólově v loňském roce na Mezinarodním festivalu jazzoveho piana, který pořádá P&J Music pravidelně v pražském Rudolfinu.

RAMI ESKELINEN - bicí

O tři roky starší bubeník studoval na stejné finské konzervatoři a později také na Sibeliově akademii. Brzy dosáhl mezinárodního úspěchu: v roce 1987 vyhrál první cenu v Karlových Varech a v roce 1988 byl vyhlášen nejlepším bubeníkem na Mezinárodní jazzové soutěži v Belgii. Je nevídaně všestranný a schopný hrát všemi styly. Hrál např. s Big Bandem Gila Evanse, Big Bandem Espoo, Miles Evans Band a kvartetem Lwa Soloffa.


EERIK SIIKASAARI - bass

Eerik Siikasaari se narodil v roce 1957 do rodiny jazzových hudebníků. Od šesti hrál na piáno, od dvanácti na elektrickou baskytaru a od šestnácti na kontrabas. Kontrabas studoval na stejných školách ve Finsku jako jeho kolegové z tria. Od roku 1978 započala jeho mezinárodní kariéra (Middelheim Festival v Belgii). Od roku 1980 spolupracoval dlouho se skupinou Karelia, inspirovanou finskou lidovou hudbou (Seppo Paakkunainen). Na konci osmdesátých let už byl považován za nejlepšiío basistu své generace ve Finsku. Kromě hraní v Triu Toykeat působí pravidelně s mnoha finskými kapelami. Hudebníkem roku se stal ve Finsku v roce 1995.


[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]