INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Slet bubeníků 2005
11/10/2005 | Redakce jazzDnes

Slet bubeníků 2005

I letos se na českých podiích představí pestrá směsice hudebníků různých stylů i hudebního vnímání. Kde jinde se hudebně můžou potkat hudebníci z Tam-Tam Orchestru, Tata Bojs, Buty, VRRM, Lucie apod.?

První ročník Sletů bubeníků proběhl v roce 2002 z iniciativy Romka Hanzlíka a Pavla Fajta
(agentura AMP). Na počátku byla jednoduchá idea: Pozvat na jedné straně přední české invenční bubeníky, na straně druhé renomované zahraniční hudebníky z různých žánrů, kultur a různého vnímání hudby na týdenní tvůrčí dílnu a iniciovat tak vytvoření unikátního uměleckého díla – společné kompozice, jejíž výsledkem je živý koncert rytmických nástrojů. Slet bubeníků chtěl zahrnovat všechny hudební směry, překlenovat rozdíly mezi kulturami a přístupy k tvorbě, navodit jiskřivou tvůrčí atmosféru a následně ji přenést na pódium.
Výsledek tohoto prvního Sletu byl fenomenální. Obecně bývá také skoro pravidlem, že vidět profesionální muzikanty zapojené v projektu, který jim dovoluje vyskočit z vlaku rutinní obživy (jakkoli by bylo zbytečné obviňovat zúčastněné z uměleckého rutinérství) a zcela se oddat kouzlu okamžiku, bývá zážitkem. Zde to platilo dvojnásob; už kvůli tomu, že před prvním veřejným vystoupením bylo jen pár dní na sezkoušení programu. Skloubení schopnosti maximální improvizace s maximální kázní a ohleduplností k ostatním na pódiu zavdalo na maximální dojem. Ti, kdo byli přítomni této neřízené i obdivuhodně ukázněné spoušti rytmů, mohli hovořit o zážitku srovnatelném s atmosférou kmenových rituálů, ryzím kontaktu se samotnou prapodstatou hudby.

Euforie po prvním Sletu, doživovaná ještě dlouho po skončení nadšenými ohlasy diváků (kdesi v archivech ČT se nachází i jedinečný záznam koncertu z krápníkové jeskyně v Moravském krasu), dala podnět k významnému posunu. Z původní myšlenky jednorázového setkání bubeníků se vyklubal nápad opakovat tuto mystickou seanci každoročně.
Slet bubeníků tak vstupuje již do 4. ročníku. Každoročně se schází jiná sestava bubeníků a vznikají stále nové skladby. Vydavatelství Indies vydá v říjnu 2CD záznamu z roku 2004 – toto CD bude pokřtěno na aktuálním říjnovém turné.


Pavel Fajt, umělecký vůdčí duch Sletu bubeníků upřesňuje: „Mým úkolem je vytvořit jednoduchý koncept a dosáhnout během několika hodin, které jsou před koncertem určeny na zkoušku, relaxovaný, veselý a chápající tým. Inspirací se stanou mj. prostory, kde se koncert koná, jeho akustika a atmosféra, stejně jako celkové hraní ovlivní komunikace s diváky.“
Celkem se na pódiích rozezní dle odhadu Pavla Fajta jedna až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky.

Základ hudebního materiálu vznikne na čtyřdenním setkání již tradičně v severočeské Smržovce, kde slovy Pavla Fajta „pozvaným hráčům nezbývá nic jiného než častým a hlasitým bubnováním vytvářet pocit domova“. Koncert ve Smržovce také turné zahájí.

Slet bubeníků je pořádán agenturou A.M.P. za spolupořadatelství Hlavního města Prahy, podpory Ministerstva kultury České republiky a města Smržovka.

Přehled koncertů:

12.10.2005 středa Smržovka Parkhotel www.smrzovka.cz 20.00
13.10.2005 čtvrtek Olomouc U klub www.u-klub.cz 20.00
14.10.2005 pátek Šumperk Dům kultury www.dksumperk.cz 20.00
15.10.2005 sobota Zlín Golem www.golemclub.info 21.00
16.10.2005 neděle Rožnov p. R. Společenský dům www.tka.cz 18.00
17.10.2005 pondělí Brno Fléda www.fleda.cz
18.10.2005 úterý Třebíč Forum www.mkstrebic.cz
19.10.2005 středa Bratislava Babylon www.babylonclub.sk
20.10.2005 čtvrtek Č. Budějpvice Gerbera www.kulturacb.cz
21.10.2005 pátek Havlíčkův Brod Klub mládeže info a rezervace vstupenek tel 723811226
22.10.2005 sobota Týnec n.S. Centrum Týnec www.centrumtynec.cz
24.10.2005 pondělí Plzeň Peklo info a rezervace vstupenek tel 607708609
25.10.2005 úterý Praha Lucerna MB www.sletbubeniku.cz


Slet bubeníků 2005:

Pavel Fajt - drums, dholl, voice
Miloš Vacík - congas, timbales, djembé, berimbau, caxixi, pandeiro, agogo-bells, repeniq , apito, brasilian and cuban percussions, voice.
Tereza Petrášová - shakers, maracas, agogo-bells, chimes, barasilian and cuban percussions, voice.
Miloš Dvořáček - drumms
Hearn Gadbois - dumbek, zirbaghali, frame drums, riqq, heart of jesus, foot percussion
Elvis Kititi - drumm - mbunda ya basonge, vocal, percussion, voice
Alan Vitouš - Log drums, bougarabou,darbuka, djembe, kalimba
David Koller - drums
Milan Nytra - keyboards

Na koncertě v Praze (25.10. )se přidají:
Milan Cais - accented drums
Ondřej Smeykal - didgeridoo
Petr Křečan – percussion


Profily jednotlivých hudebníků připravujeme na www.sletbubeniku.cz

Pro pražský koncert jsou vstupenky v prodeji v sítích Ticketpro (www.ticketpro.cz) a Ticketstream (www.ticketstream.cz).



Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]