INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Ohlédnutí za Jazzobitím pod Horami
7/11/2005 | Borek Smékal

V Hořicích se konal již tradiční XI. jazzový festival, který přinesl letos pestrou porci muziky v podání všech účinkujících. Na festivalu se vystřídalo za celých deset let mnoho jmen, např. Rudy Linka, Tropical Transform, třikrát Laco Deczi, Ruchadze band a mnoho dalších. Po řadu let provázela festival Jana Koubková svým slovem, letos se tohoto úkolu ujal dramaturg festivalu Jan Sezima, který má hlavní podíl na existenci tohoto festivalu.

Páteční večer se představili na úvod E.S.B Quintet z Nové Paky v sestavě Lubica Smitková(zpěv), Milan Sedláček( trubka), Ota Petyniak ( saxofony), Jiří Štusák (Piano), Jaroslav Fejfar( kontrabas), Zdeněk Kavan (bicí). Tato formace hraje svou hudbu s radostí, potěší především milovníky klasických šlágrů swingového žánru. Lubica Smitková má výrazný pronikavý hlas, který zdatně doprovází celá sestava. Avšak začínat v poloprázdném sále není příliš lehká věc. Až teprve před koncem jejich vystoupení byl sál zcela zaplněn, poté byl zahájen přípitkem letošní ročník festivalu.

Po přípitku přišla na pódium Lenna Ledoff (piano) se svým triem Wojciech J. Czajkowski (kontrabas) a Przemyslaw Knopik( bicí) .
O Polské jazzové scéně se ví, že oproti té naší je dosti jiná, ne li zajímavější, a to potvrdilo i toto trio. Na úvod spustil kontrabas skřípavé freejazzové zvuky smyčcem a bicí se přidaly podobným stylem a společně s klavírem nástroje spustily skladbu klasického žánru. Styl hraní klavíristky byl zajímavý po technické stránce, jelikož skladby, které jsou od Schopena či jiných klasických autorů není lehké upravit do jazzové podoby. Při poslechu celého tria mě nenechal bubeník v klidu. Přemýšlel jsem, zda to není spíše jeho trio. Celou dobu měnil různé styly hraní. Hrál paličkami, štětkami i špejlemi a rukama, ale s takovou uvolněností, dravostí a přesností, až to nebylo k uvěření, co všechno dokáže vykouzlit ze svých malých bicích. Sám mi pak sdělil, že jeho vzorem je Budy Rich. Bouřlivý potlesk si vynutil ještě přídavek. Celé charismatické vystoupení této sestavy ukázalo, že i v nedalekém polském Krakově je vztyčena vlajka jazzu.

Jako další se představil Jaromír Hoznák Quartet. Michal Tokaj (piano), Jaromír Honzák( kontrabas), David Dorůžka( kytara), Lukasz Zyta ( bicí).
Jejich úvod byl trochu mrtvolný a oproti předchozímu triu ne zcela úspěšný. Jak jsem psal v minulých reportážích chválu na D. Dorůžku, musím poznamenat, že tato sestava oproti jeho triu mu nesedne. Kytara prošla letitým vývojem zvuku, avšak poslouchat stále jeden rejstřík a slabý tón vás uspává a mnoho diváků dlouhé plochy nebavily. Klavír zněl také ospale, i samotný J. Honzák nevypadal v nejlepší formě a bubeník nepředvedl žádné překvapivé sólo, avšak na jiných koncertech jsem ho viděl v daleko lepší formě. Z celého vystoupení jsem měl slitý dojem a snad to na jiném místě bude opět jiné . Podzimní nálada lidí asi potřebovala něco jiného. Slyšel jsem J. Honzáka na koncertě při vydání desky Present Past, kde jeho sestava byla daleko více živá a zajímavá.

Na konec pátečního večera se představil polský Max Klezmer Band z Krakova v sestavě:
Jacek Holubowski(akordeon), Piotr Skupniewicz( klarinet), Max Kowalski( bass), Antoni Kulka – Subkowicz (housle), Jaroslav Kaganiec ( klávesy) Bartek Szczepanski ( bicí).
Klezmerová hudba prožívá návrat na scéně. Tento žánr je populární čím dál více. Specifické líbivé melodie a rytmy, které se neustále opakují, jsou v tomto stylu hlavním vodítkem. Max Klezmer band hned zkraje zaujal svou živostí a přirozeností . Housle měly spíše než tradiční zvuk modernější fusion pojetí. Zajímavý byl akorden, který vás svou silou vtáhl do děje, elektrický kontrabas jel přesně danou linku a bicí společně s perkusemi lehce zvýrazňovaly a doplňovaly melodické riffy houslí a především krásného zvuku klarinetu. Klezmer není příliš mým pravým šálkem čaje, ale tato formace nehraje jen klezmerovou hudbu, právě naopak dodává nápaditost a pestrost svým pojetím a výlety do jazzu, což ji dosti zvýhodňuje oproti některým jiným klezmerovým kapelám. Slyšel jsem nejslavnější klezmerovou sestavu Franka Londona na fesivale v Rudolstadtu a musím uznat , že Max Klezmer Band se mi zdál daleko více originální. Po celou dobu vystoupení jsem se bavil a lidem, kteří potřebovali trochu odpíchnout od přemýšlení při jazzových sentimentech v předchozím vystoupení, to přišlo zcela jistě na konec pátečního večera vhod. Na závěr dali ještě dlouhý přídavek a ukázali, že nejenom jazz, ale i jejich klezmer se nemusí stydět zařadit se na jazzové festivaly.
Páteční večer byl tímto skoro u konce. Někteří vytrvalci se přesunuli ještě na after party, kde je v restaraci Bystřice doprovázel k tanci N.L.H. Quintet.
Věřím, že se tento festival s jedinečnou komorní atmosférou bude opakovat i v dalších ročnících. Sobotní večer jsem neviděl, místo toho jsem se přesunul do Prahy na Philips Jazz festival a o něm ještě uslyšíte.


Borek Smékal

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]