INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Reportáž z Philips jazz festivalu
8/11/2005 | Borek Smékal

Druhý ročník Philips jazz festivalu se konal v Praze v Kongresovém centru. Atmosféra byla oproti jiným festivalům trochu rozdílná. V úvodu se představila ve společenském sále vítězná kapela soutěže mladých jazzových talentů pořádaná v rámci festivalu. Jednalo se o Ondřej Pivec Organic Quartet, který funguje v sestavě Ondřej Pivec - Hammondky, Jakub Doležal - saxofon, Libor Šmoldas- kytara a Martin Novák - bicí. Ondřej Pivec je mladý a perspektivní hráč, který na sebe již upozornil hrou v sestavách Romana Pokorného, Yvonne Sanchez Brazillian groove, Rene Trossman band a Private Earthquake. Jakub studuje Ježkovu konzervatoř a se svými spolužáky založil tento kvartet. Stylově se prolíná místy s blues, jazzem a funky. Hammondy znějí krásně a jeho skladby je opravdu radost poslouchat. Ostatní členové hrají s velkým nadšením. Publikum tleskalo po každé skladbě a lidi uvedl sound tohoto tělesa i do houpavých pohybů. I přes značnou velikost sálu se Quartet zvukově neztratil, oslovil a ničím rozhodně nikoho neurazil. Společnost Philips věnuje této sestavě finanční podporu při natáčení debutové desky. Myslím, že o této sestavě v budoucnu ještě uslyšíme.

V konresovém sále se zatím chystalo zahájení festivalu. Sál nebyl ani zdaleka zpočátku zaplněn, avšak první festivalová zpěvačka Viktoria Tolstoy nastoupila bez zpoždění.
Přivedla sebou tuto formaci Jacob Karlzon - grand piano, Lars DK Danielsson - acoustic bass, Jacob Karlzon - grand piano Peter Danemo – drums.
Tato půvabná dáma působila velice milým dojmem. Její něžný sladký hlas byl hezkým pohlazením. Jako rodilá Švédka zpívá své songy v anglickém jazyce, což je možná škoda, jelikož švédština dodává ten správný říz severským vokalistkám. Její tolik oceňovaný hlas mě však příliš neuchvátil. Samotné frázování trochu vázlo a rozsah není zdaleka tak veliký, spíše se pohyboval ve středních polohách a připomínal mi popové zpěvačky. Samotní doprovodní hudebníci se příliš neprojevovali, spíše standardně doprovázeli a uspávali. Samotná zpěvačka si skladby sama uváděla a ke každé řekla, o čem je obsah skladby. Apelovala na švédskou přírodu a kulturu. Myslím, že na rozjezd festivalu to bylo příliš málo jazzové.
Možná tento dojem vnucoval i velký kongresový sál, který svou velikostí bránil přímému kontaktu lidem sedícím v zadních řadách. Její vystoupení bylo rychle ukončeno a lidé se přesouvali postupně do společenského sálu, kde je čekalo vystoupení Spanish Harlem Orchestra.

Spanisch Harlem Orchestra překvapivě zapůsobil na všechny zúčastněné. Celý sál se za zvuku salsy roztančil a vystoupení nabíralo větších obrátek. Oproti kongresovému sálu, kde lidé nemohli tančit, se rozpoutala ve společenském sále vynikající atmosféra.
Jejich sestava vystupuje ve složení Oscar Hernandez – Piano, Ray de La paz – Vocals, Marco Bermudes – vocals, Wilie Torres – vocals, Maximo Rodriguez – bass, Pablo Nunez – percusion, Gerge Delgado – percusion, Jeorge Gonzales – percusion, Jimi Bosh – trombone,
Dan Reagane – trombone, Pete Nater –trumpet, John Walsh – trumpet, Mitch Frohman – sax and flaute. Toto veliké těleso opravdu jede na plné obrátky. Připomínalo mi místy slavné kubánské Buena Vista Social Club, pouze s daleko větší energií a živostí. Latinskou hudbu nelze se naučit, musí se hrát srdcem, a to potvrdila tato sestava, která nemá ve svém oboru konkurenci. Jejich dokonalé kombinace hlasů, místy až vypravěčů, sršící trumpetová, trombonová sóla a neúnavné rytmy perkusionistů mě skvěle nabudily na Joshua Redmana.Josua Redman je v poslední době velice uznávanou osobností na jazzové scéně. Za dobu svého působení si vydobyl mnoho ocenění v obklopení významnými muzikanty. Jeho desky
jsou stále kritiky chváleny excelentně, a tu poslední jménem Momentum představil i se svou aktuální formací zde v Praze, kde debutoval již před dvanácti lety. Jeff Bellard – bicí, Aaron Godbergan –piano, Peter Bernstein – kytara. Josuhua Redman spustil od začátku svým krásným, jemným, ale výrazným tónem melodické linky sám a postupně se přidal zbytek sestavy. Při první skladbě mě unášel jeho plynulý výraz a spontánnost celé sestavy. Postupně každý zahrál sóla. Kytara měla příjemný a pestrý rejstřík zvuků. Klávesista hrál levou rukou basovou linku a levačkou skvěle vytvářel různé spletité a rozmanité zvuky. Bubeník hrál naprosto přesně. Joshua Redman si své skladby uváděl a ke každé sdělil její poselství. V polovině svého vystoupení ukáza, co dokáže technika a samploval zvuky svého nástroje,
Poté je pouštěl v linkách po sobě a používal i kytarové kvákalo, a nakonec zapojil rejstřík kytary a zkresleným zvukem ze sebe vytáhl maximum. Ovšem není nad jeho přirozený zvuk tenor saxofonu, který mu může leckterý kolega saxofonista závidět. Zapojil i soprán saxofon do plynulejších pasáží a kytarista P. Bernstein ho skvěle doplňoval. Myslím že Joshua Redman bude mít za celou dobu svého působení nálepku elegantního jazzu, a ta zůstane po dlouhou dobou nikým nestržena. Jeho koncert v Praze to zcela jistě potvrdil, škoda jen, že nebyl přídavek. Časový harmonogram byl pevně stanoven a dodržen.

Mezitím jsem se přesunul na druhou část Spanish Harlem Orchestra a opět, jak jsem již zmiňoval, nezklamali. Tancem a pohyby to stále vřelo, tato hudba nenechá nikoho spát.

Jako poslední v kongresovém sále vystoupila vokalistka Dee Dee Bridgewater.
Je srovnávána s královnami jazzu, jako např. Sarah Vaughan, Carmen McRae a Dinah Washington, a to zcela oprávněně. Hned jak vstoupila na pódium, atmosféra oživla.
Její houpavé pohyby a drive příjemně oslovily celé obecenstvo. Sestavu, se kterou vystupovala, bohužel nemohu dohledat, ale zvuk akordeonisty , kontrabasisty, kytary a bicích dodával nádech šansonu, a to také předvedla v následujících skladbách, kde uvedla oblíbence Edith Piaf a Jacquise Brela, kteří ji inspirovali, a zdárně dokázala převzít jejich styl s jazzovým nádechem. Její hlas je krásně temný, místy až dojemný, ale stále kouzelně živý. Při vystoupení se zmínila, že kontrabas na který hrál její spoluhráč, pochází z České republiky, a stále opakovala, že Praha je krásné místo s kouzelnou atmosférou. Bohužel jsem celé její vystoupení nestihl až do konce, jelikož jsem musel spěchat domů posledním vlakem z Prahy.

Na závěr festivalu propukla after party Rhytm Desperados feat. Tonya Graves, o které jsem si mohl jen už jen nechat zdát. Shrnu-li celý festival, musím uznat jeho profesionalitu, co se technické, zvukové i organizační stránky týče. Uvidím, co nám přinese ( pokud se bude konat) další ročník Philips jazz festivalu.


Borek Smékal

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]