INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Erik Rothenstein Quintet v Brně!
17/2/2006 | Redakce JazzDnes

Erik Rothenstein Quintet

špičkový mezinárodní jazz, tentokráte mimořádně zdarma!!!
neděle 19.2. - BRNO, hudební restaurant Veselá vačice, Běhounská 22, 20-23 hod., začátek pasáže Typos, po schodech dolů...


více viz www.veselavacice.cz a www.jazzdoregionu.cz

Erik Rothenstein Quintet (SK/CZ/Srbsko)

Erik Rothenstein (SK) - baryton saxofon, flétna
Ondřej Štveráček (CZ) - tenor a soprán saxofon
Luboš Šrámek (SK) - akustické a elektrické piano
Milan Nikolič (Srbsko) - kontrabas
Andjelko Stupar (Srbsko) - bicí


Erik Rothenstein (SK) - baryton saxofon, flétna - nar. 1973, studoval klarinet a pak na konzervatoři v Bratislavě i alt saxofon. Po absolvování konzervatoře odešel do rakouského Grazu na hudební univerzitu - Kunst Universität Graz na jazzové oddělení, kde začal hrát na baryton saxofon a flétnu. V Grazu se začal věnovat i kompozici a aranžování. Během studií se začal věnovat jazzu, kde čerpal hlavně z bebopové tradice a west coastu (A. Pepper, P. Desmond, G. Mulligan apod.). Koncertoval jako lídr se svým kvartetem i kvintetem a jako sideman též v bývalé Jugoslávii, Rakousku a Československu (např. s Nothing But Swing Triem, Karlem Ratzerem, s různými big bandy - P. Zajaček, G. Brom). Erik Rothenstein se věnuje i etnické hudbě - je zakládajícím členem Pressburger Klezmer bandu i flamencové formace Los Caminos. Kromě jazzu a world music interpretuje i klasickou hudbu. Ve svých kompozicích vychází jak z mainstreamového jazzu, tak ze židovských, slovenských a balkánských lidových písní. Více viz www.erikrothenstein.com

Ondřej Štveráček (CZ) - tenor a soprán saxofon - nar. 1977, nová hvězda české jazzové scény. Zvuk jeho brilantně zvládnutého nástroje připomíná nejvíce barvu saxofonu legendárního Johna Coltranea.V poslední době lze v Ondřejově způsobu hry vystopovat i vlivy Stana Getze nebo Michaela Breckera - Štveráčkovo hraní se totiž zklidnilo a místy posunulo do lyričtějších, melancholičtějších poloh. Ondrova fascinující sóla ale přivádějí publikum stále k naprostému úžasu. Ondřej sice studoval na ZUŠ klarinet, ale když mu bylo necelých patnáct, založili muzikanti v jeho rodném Litvínově jazzový big band a vrazili mu do rukou tenor saxofon se slovy "prostě hraj". Na tento nástroj je tedy Ondřej úplný samouk - o to obdivuhodnější je, jak mistrovsky jej dnes zvládá.


Luboš Šrámek (SK) - piano - studia na konzervatoři, poté pokračoval na Jazzové akademii v rakouském Grazu. V roce 2004 založil slovenskou all stars superformaci Five Reasons (Luboš Šrámek – klavír, Juraj Bartoš – trubka, Matúš Jakabčic – kytara, Juraj Griglák – kontrabas, Marián Ševčík – bicí), od téhož roku vyučuje jazzový klavír a hudební teorii na konzervatoři v Bratislavě. Spolupracoval též se zahraničními hudebníky – např. Zbygniew Namyslowki, Janusz Muniak, Billy Hart, Ron McClure.

Milan Nikolič (kontrabas) a Andjelko Stupar (bicí) - oba Srbsko - společně přišli v roce 1996 z válkou rozvráceného Balkánu studovat na hudební univerzitu v Grazu, kde absolvovali v roce 2003. V Rakousku se vypracovali se na spolehlivou a velmi žádanou rytmiku. Spolupracovali mimo jiné se známými osobnostmi jako jsou např. Karl Ratzer, Stepko Gut, Ed Neumanster, Don Menza, Johnathan Blake, Simus Blake, Fritz Pauer, Red Holoway a Renato Cico. Hráli a nahrávali v mnoha projektech po celé Evropě. Nyní žijí trvale ve Štýrském Hradci a spolupracují především s rakouskou, resp. vídeňskou jazzovou scénou.

Erik Rothenstein Quintet
neděle 19.2.2006 - BRNO, hudební restaurant Veselá vačice, Běhounská 22, 20-23 hod

Pořadatelé Vás srdečně zvou!

Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice nové tváře.]