INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Pozvánka na koncert v Poličce
11/3/2006 | Redakce JazzDnes

Trio Jurkovič & Uhlíř & Helešic (Chorvatsko, CZ)

http://www.fut.zde.cz

Na světě jsou jen dva kytaristé, kteří tak dobře ovládají kytarovou techniku “two hands tapping“ a současně jsou vynikajícími interprety jazzové hudby. Ten první žije v Americe a jmenuje se Stanley Jordan a ten druhý pochází z Rijeky v Chorvatsku a jmenuje se Darko Jurkovič. Společně s Františkem Uhlířem a Jaromírem Helešicem Darko hostoval na Jazzovém festivalu v Poličce v roce 2005. SJeho hra si zaslouží samostatný koncert v komornějším prostředí…

Polička, čtvrtek 16.3.2006 ve 20.00 hod., Divadelní klub

Darko Jurkovič - kytara
Narodil se 20.4.1965 v Rijece v Chorvatsku, kde také v současné době žije. Po absolvování hudební školy-obor housle, objevil v 15 letech kytaru a jazzovou hudbu, která mu učarovala. Jeho vzory a inspirací mu byli jak vynikající instrumentalisté Ch.Parker a K.Jarrett tak i významní kytaristé P.Metheny, J.Scofield a S.Jordan. Poslední jmenovaný ho fascinoval kytarovou technikou ”two hands tapping” a touto technikou Darko Jurkovič již 15 let úspěšně hraje. Technika připomíná hru na klavír, kdy se člověk strun na hmatníku dotýká oběma rukama jako by hrál na klavír. Tím se otvírá možnost hrát jednou rukou melodii a druhou rukou akordy s basovými linkami. V roce 1997 Darko s úspěchem absolvoval Vysokou školu uměleckou v rakouském Grazu (prof.H.Pepl, prof.W.Brasel). Škola je jedna z nejstarších hudebních institucí v Evropě, která již desítky let úspěšně vychovává jazzové interprety z celé Evropy. V roce 2000 byl Darko Jurkovič v Chorvatsku zvolen nejlepším kytaristou a osobností roku. Koncertoval nejen v Evropě (Italie, Rakousko, Německo, Česká republika), ale i v Jižní Americe (Chile, Brasilie). Repertoár je složen z vlastních skladeb, jazzových standardů, filmových melodií a nechybí také skladby vycházející z tradic bluesové hudby.

František Uhlíř - kontrabas
Narodil se 24.7.1950 v Ústí n/Orlicí. Jedná se o jednoho z nejlepších evropských hráčů na kontrabas. Absolvent Státní konzervatoře v Brně (1965-1971). Od roku 1971 žije v Praze. Stal se vyhledávaným spoluhráčem všech našich předních jazzových osobností a skupin (K.Velebný, E.Viklický, L.Deczi, J.Stivín, R.Dašek, K.Růžička, J.Koubková, Linha Singers, Impuls, Barok Jazz Q). Spolupracoval také s mnohými světovými a evropskými skupinami a interprety (East-West Connection, Czech-Norwegian Band, Europlane Orchestra, D.Weckl, J.Newman, B.Bailey, T.Curson, S.Costanzo, S.Hamilton, S.Nistico, J.Serry, P.Catherine, S.Houben, D.Gojkovič, F.Ambrosetti, aj.). Roku 1987 založil vlastní skupinu “František Uhlíř Team”.

Jaromír Helešic - bicí
Narodil se v roce 1947 v Uherském Hradišti a vyrůstal na jižní Moravě v Mikulčicích. Od konce 60 let žije v Praze, kde působil v různých jazzových formacích (Jazz Half Sextet, Jazz Nova) než zakotvil ve skupině kontrabasisty L.Hulana Jazz Sanatorium. V 70 letech se stal jedním z nejlepších a nejžádanějších hráčů na bicí nástroje u nás (Impuls, Energit L.Andršta, Jazz Q M.Kratochvíla, Pražský Big Band, Milan Svoboda Q,R.Dašek Trio). Jaromír Helešic vystupoval s různými hudebním projekty po celé Evropě, Indii a v zámoří.

Polička, čtvrtek 16.3.2006 ve 20.00 hod., Divadelní klub

Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]