INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Organic Quartet je mladou nadějí českého jazzu
11/4/2006 | jazzdnes

Ondřej Pivec Organic Quartet: CD Don’t Get Ideas

Ondřej Pivec je mladý a perspektivní hráč na hammondovy varhany, který na sebe již upozornil v sestavách Romana Pokorného a Yvonne Sanchez. Je zakladatelem nástrojově neobvyklého jazzového kvartetu, jenž hraje převážně vlastní tvorbu, inspirovanou jak soudobými jazzovými umělci (Kurt Rosenwinkel, Brad Mehldau, Wayne Shorter), tak významnými veličinami rocku a popu (Led Zeppelin, Deep Purple, Ray Charles). Stylově se zde prolíná jazz s blues, rockem a funky. Debutové album Ondřej Pivec Organic Quartetu pod názvem Don't Get Ideas vyšlo na konci letošní zimy u britsko-české společnosti Cube-Metier, producentem alba byl legendární pianista NajPonk, na což je celé seskupení patřičně hrdo

Organic Quartet je mladou nadějí českého jazzuOrganic Quartet je tvořen mladými hráči, kteří začínají svým talentem úspěšně konkurovat stávajícím stálicím domácí scény. Dominantním v soundu kvarteta bez kontrabasu je zvuk Ondrových hammondek, které předvádí nejen svůj klasický rejstřík, ale i různé další zajímavé barvy a zároveň místy basují. Hrát levačkou na hammondech souběžně basovou linku je vždy umění a Pivec jej má zažité téměř dokonale. Ondřej je navíc mistr improvizace a již dnes má poměrně specifický styl, který jiní hráči hledají několik let. Dalším silným momentem alba je právě ona kombinace dvou elektrických (varhany, kytara) a dvou akustických instrumentů ‚saxofon, bicí)- nástroje se navzájem doplňují, stmelují a tvoří tak nádherně plný, s trochou nadsázky lze říci až „amalgámový“ zvuk.Ondřej Pivec a jeho Organic Quartet dokázali, že jsou po stránce instrumentální zručnosti schopni nejen srovnání se staršími českými jazzmany, ale dokáží i napsat a nahrát kvalitní materiál. Debut je téměř výhradně autorsky soběstačný a podílejí se na něm hned tři členové tohoto nadějného kvarteta. Jedinou převzatou skladbou je pak Inception od McCoye Tynera. Z Pivcovy kapely je především cítit mladá energie a velké zaujetí pro muziku, kterou kdysi proslavil po celém světě varhaník Jimmy Smith... Jak obstojí Pivec a jeho přátelé koncertně, ukáže české turné souboru, připravované na druhou půlku září 2006.


Obsazení: Ondřej Pivec - hammondky, Libor Šmoldas - kytara, Jakub Doležal - saxofon, Tomáš Hobzek - bicí

Skladby:1/ Mr. Llittleroot‘s Green Room (J. Doležal), 2/ Inception (McCcoy Tyner), 3/ Blues for Wendy (L. Šmoldas), 4/ Humble Groove (O. Pivec, 5/ Don't Get Ideas (O. Pivec, 6/ Guietude (O. Pivec), 7/ Knick Knack (L. Šmoldas, 8/ Just Chillin’ (O. Pivec), 9/ Pantheola (O. Pivec), 10 / Lonely Grey (O. Pivec)

Vydavatel: Cube-Metier GB/CZ 2006

nejedná se o původní materiál, ale text vzniklý kompilací z několika různých zdrojů:
např. www.jazzport.cz, autor Borek Smékal a dalších pramenů.

[Zpět na přehled článků v rubrice nové tváře.]