INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Free jazz festival poprvé u nás!
7/5/2006 | Redakce JazzDnes

Free jazz festival poprvé u nás!
Tisková zpráva

Praha konečně zažije něco FREE! A tím je I.Free Jazz Festival Praha 2006 Ve dnech 11.-13. května se Palác Akropolis na tři večery naplní jazzovou spontaneitou a impulsivností. V rámci historicky prvního festivalu tohoto druhu u nás se představí ti nejlepší, co současná světová scéna nabízí. Akce, zaštítěná primátorem MUDr. Pavlem Bémem, slibuje nevídanou show v podobě nezvyklých kombinací vystupujících interpretů - Yang Jing a Pierre Favre, Aki Takase společně s Konradem Bauerem, Sylvia Courvoisier a Ben Perowsky, a velká řada dalších, českou jazzovou elitu nevyjímaje. Zdá se to ne-skutečné? Přesvědčte se sami!

Free jazz doslova znamená volný, svobodný jazz. Tento styl se objevil v hudebním „podzemí“ na přelomu 50. – 60. let minulého století a stejně svobodně se vyvíjí dodnes. Velkou oblibu si získal především u lidí s otevřenými dveřmi pro bezbřehou volnost sebevyjádření. „Free jazz- to jsou ostré chilli papričky, které vás správně vytočí různými směry. Je to adrenalin nejen do hlavy, ale do celého těla“ takový je svět jazzové improvizace podle Jany Koubkové, přední české jazzové zpěvačky, dramaturgyně a průvodkyně celého festu.

Festival otevře čtvrteční sedmá hodina večerní a s ní mezinárodní seskupení Viktor Tóth Tercett. . Dobře sehraná parta hraje kompozice svého leadera, čeká nás koncert plný energie a kreativity. Jedním z vrcholů čtvrtečního programu bude akrobatický hlas fenomenální holandské performátorky Greetje Bijma. O psychedelický výlet se postará polské Transgroove Trio v čele s Wojsiechem Konikiewiczem, absolutním guru elektro jazzu 21. století.

Britsko – italské Norma Winston a Glauco Venier Duo rozpálí a připraví páteční publikum pro dvě hvězdné kolaborace – „brooklynskou“ Švýcarku Sylvii Courvoisier v dialogu s Benem Perowskym a českému publiku známou Japonku Aki Takase společně s vrcholným představitelem světového free jazzu Konradem „Conny“ Bauerem. Páteční program završí Dodo Šošolka s Piotrem Baronem a Robo Raganem.


Vrchol sobotního programu představuje oslňující prstová technika na pipu v podání Yang Jing v kombinaci s melodickou koncepcí legendárního perkusisty Pierra Favra. Sobotnímu line upu dominují česká jména a seskupení – Bambus Free Session v čele s Janou Koubkovou, Visit of Music , za nímž se skrývá společenství špičkových hudebníků pod vedením Martina Zbrožka tvořící Vizitu Jaroslava Duška a zpěvačka Mirka Křivánková s pianistou Emilem Viklickým. Ti všichni nám dají nahlédnout do abstraktních hlubin moderního free jazzu.

1. Free jazz festival Praha 2006, 11.-13.5. 2006
Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3Čtvrteční program začíná v 19.00, v pátek a sobotu již v 18.00.

Ceny vstupenek – předprodej: sál 200,-/den, balkón 250,-/den
- na místě: sál 250,-/den, balkón 300,-/den
- permanentka: sál 500,-/3 dny, balkón 600,-/3dny


Vstupenky zakoupíte v Paláci Akropolis a sítích Ticketpro a Ticketstream, v prodejně Radost, Bělehradská 234, Praha 2. V prodejně JMW, Dittrichova 9, Praha 2 a přes www.pjmusic.cz obdržíte vstupenky se slevou.


Festival pořádá P&J Music s.r.o , spolupořádá Hl. Město Praha, MK ČR, MČ Praha 3, Visegradský fond, Velvyslanectví Švýcarské konfederace, Polský institut, Slovenský Institut, Velvyslanectví Nizozemského království, Nadace Český hudební fond.
Producent festivalu: Key production s.r.o.


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]