INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Kdo vystoupí na free jazzovém festivalu v Praze ve dnech 11. - 13.května?
7/5/2006 | Redakce JazzDnes

Profily účinkujících na 1. Free jazzovém festivalu Praha 2006
11. - 13. květen 2006


Aki Takase /JAP/

S klavírem se seznámila již ve třech letech, profesionální dráhu zahájila jako pianistka a skladatelka. V současné době je jednou z nejuniverzálnějších postav současného jazzu, její hudební rozpětí přechází od konvenčních struktur a harmonií až k naprosté abstrakci. Během své dlouhé a úspěšné kariéry pobývala i v USA a Německu, kde získala cenu „Berliner Zeitung“ a Cenu německé kritiky. V roce 1987 natočila s Janou Koubkovou LP desku "Jazzperanto".

Conrad Bauer /D/

Narodil se v Berlíně, od začátku 70. let založil a vedl mnoho formací, důležitých pro vývoj jazzu v bývalé NDR. Pořádal řadu worshopů a turné s různými muzikanty, jmenujme například Derek Bailey nebo Han Bennink, spolupracoval rovněž s divadelníky a choreografy. V současné době patří mezi vrcholné představitele free jazzu. V roce 2004 získal Jazzovou cenu SWR za svou sólovou nahrávku „Hummelsummen“.


Greetje Bijma /NL/

Fenomenální holandská jazzová zpěvačka. Kromě své úspěšné sólové kariéry spolupracovala s mnoha dalšími hudebníky, včetně Pierra Favre. Od roku 2002 vystupuje s holandským hráčem na varhany a harmonium Klaasem Hoekem v programu, v němž se mísí improvizace, poezie a anglické lidové písně. V roce 1990 obdržela cenu Boye Edgara, která je nejvyšším oceněním pro jazzové umělce v Holandsku a nikdy dosud ji nezískala žena.

Yang Jing /Čína/

Čínská umělkyně oslňující svou precizní prstovou technikou na pipu. Yang Jing si vytvořila svůj osobitý styl, založený jak na studiu starých skladeb a staré kultury, tak na studiu současné hudby z celého světa. Během svých turné po celém světě hrála na takových místech jako Carnegie Hall v New Yorku, Barbican centre v Londýně, nebo Suntory Hall v Tokiu. S tokijským souborem Yui získala v roce 2003 zvláštní cenu v Mezinárodní soutěži komorní hudby.


Pierre Favre /CH/
Na bicí začal hrát v patnácti jako samouk a již o dva roky později se stal profesionálem. Na konci 60. let vytvořil novou melodickou koncepci perkusí, jeho bicí jsou světem unikátních a nezávislých zvuků, ze kterých se během sólových vystoupení rodí orchestrální dimenze. Během své kariéry hrál s hudebníky ze čtyř světových kontinentů, avšak vždy zůstával svázán s tradicemi evropské hudby.Sylvie Courvoisier /CH/
Významná švýcarská pianistka, žijící v newyorkském Brooklynu. Při svých vystoupeních kombinuje komponované konstrukce s improvizační svobodou , směsí expresionismu, minimalismu a výrazových prostředků moderního jazzu. Je držitelkou ceny Prix des neunes créateurs z roku 1996.


Ben Perowsky /USA/
Americký jazzový bubeník podpořil svým talentem mnoho význačných jazzových osobností, od Roye Averse, Jamese Moodyho a Rickie Lee Jonese po Johna Calea. Později expandoval do indie rocku a elektroniky, v roce 1997 založil Ben Perowsky trio. Může se pochlubit širokou diskografií, přesahující počet 70.

Viktor Tóth Tercett /HU+USA/
Založeno v roce 2004 a ten samý rok proběhlo první vystoupení v rámci festivalu Sziget Music. Seskupení hraje kompozice svého leadera, saxofonisty Viktora Rotha a pohybuje se na hranici mezi dobře komponovanými skladbami a zvukovou svobodou. Jejich koncerty se vyznačují nabitou energií a kreativitou. Trio Viktora Tótha vydalo své první album v dubnu 2005 na značce Gramy. Je nedílnou součástí kulturního života Budapeště a pravidelně vystupuje na zahraničních festivalech.


Transgroove Trio /PL/
Transgroove Trio, v čele s guru elektro jazzu 21. století Voytekem Konikiewiczem, představuje netradiční pojetí hudby, ve kterém se mísí trans, svoboda vyjádření a živá interakce mezi živými hudebníky a elektronikou. Voytek Konikiewicz spolupracoval s jazzovými hudebníky z Polska, Japonska, USA a Francie, ve svých experimentech zabrousil dokonce i do ambientu, industrialu, techna a EBM. Je rovněž znám jako aktivní lektor a lídr mnoha multidimensionálních aktivit.


Norma Winstone /GB/
Svou kariéru začínala na jazzových standardech, ale později se stále více přikláněla k avantgardnímu hnutí, kde se naučila používat svůj hlas v abstraktních a experimentálních rovinách. Se svým expresivním a svižným hlasem se proslavila jako mistr improvizací. V roce 2002 byla při udělování jazzových cen BBC oceněna v kategorii nejlepší zpěvák.


Glauco Venier /I/
Po ukončení studií na konzervatoři v Udine se rozhodl prohloubit svůj talent ve hře na piáno a odešel studovat na prestižní Berkley College of Music v Bostonu. Pozornost na sebe upoutal při mezinárodních jazzových soutěžích Martial Solal v Paříži nebo Thelonious Monk ve Washingtonu, kde bylo jeho umění oceněno mnoha slavnými odborníky. V roce 1997 získal se svým triem první cenu na Mezinárodní soutěži jazzových skupin ve Francii.

Bambus Free Session /CZ/
Sdružení respektovaných českých jazzových osobností v čele se zpěvačkou Janou Koubkovou, kterou širokému jazzovému publiku není třeba představovat. Hudební část mají na starosti Petr Kroutil (flétna, sax) a perkusista Miloš Vacík. Oba doplňují Janu i svým vokálem. Společně se podílejí na projektu „ Země-Voda-Vzduch-Oheň“, jehož osou je bambusová flétna z Nepálu, ve které je ukryt příběh o krásné přírodě.


Mirka Křivánková /CZ/
Po delší odmlce můžeme přivítat na scéně brněnskou vokalistku Mirku Křivánkovou, která má na svém kontě nahrávku s americkým kytaristou Barum Lucasem a album „Zrcadlení“ s Jiřím Stivínem.

Visit of Music /CZ/
Základním konceptem hudebního tělesa Visit of Music je potkání špičkových českých hudebníků, kapelníků a osobností v divadle Jaroslava Duška – Vizita. Tam, kde končí divadelní Vizita, začíná hudební Vizita: houslový a zpěvový Martin Zbrožek, kontrabasový Jaromír Honzák, bubnující Alan Vitouš, kytarový René Pařez a saxofonový Marcel Bárta.

Emil Viklický /CZ/
Pianista a skladatel, jedna z nejvýraznějších postav české jazzové scény. Svým syntetickým přístupem již dávno přesáhl hranice jazzu. Vedle nahrávek s předními světovými jazzmany, mezi nimiž najdeme i Joe Newmana, pianistu Jamese Williamse a jednoho z nejlepších současných kytaristů Billa Frisella, a snah o fúzi folkloru s jazzem se věnuje také soudobé hudbě a složil i operu Faidra.

Dodo Šošoka /SK/
Věhlasný česko-slovenský bubeník a perkusista má za sebou více než 35 let umělecké činnosti, která mu vynesla významné postavení mezi uznávanými sólisty bicích nástrojů. Díky studiu na pověstné Berkley College of Music v Bostonu mohl hrát s mnoha vynikajícími hudebníky. Je členem a zakladatelem Česko-slovensko-amerického jazzového kvarteta.

Robo Ragan /SK/
Patří mezi nejlepší slovenské kontrabasisty. Je stálým členem orchestru Štátnej opery v Bánské Bystrici a všechen volný čas věnuje jazzu. V poslední době se stává stálým členem jazzových seskupení Dodo Šošoky. Absolvoval s ním několik turné s americkou zpěvačkou Kathy Segal Garcia (např. festivalu v Boloni), televizní koncert s Jarkem Smietanou aj.

Piotr Baron /PL/
Jeden z nejvyhledávanějších polských saxofonistů. Na svém kontě má nespočet nahraných CD s plejádou polských i světových jazzmanů a rovněž čtyři CD pod svým vlastním jménem.

Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]