INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Představujeme... MINACH
3/10/2006 | Redakce JazzDnes

Představujeme... MINACHPředstavujeme...

Minach
Moderní šanson

http://www.minach.cz


Seskupení Minach vzniklo původně jako duo v roce 2000 a od té doby odehrálo přes 150 koncertů po celé ČR. Nahrálo 2 klipy do ČT, natočilo desítku rozhovorů do rádií. Natočilo CD Balada pro Bardotku, letos chystá druhou desku. Nyní působí jako kvarteto.
Hlavní protagonistkou seskupení je zpěvačka a herečka Mariana Chmelařová alias „Minach“. Seskupení se specializuje na moderní šanson. Kromě vlastních písní má v repertoáru i originální francouzské šansony zpěvačky Jeanne Moreau.

Napsali o skupině Minach

" ... Tak slyší své šansony Zdeňek Král. Zatraceně melancholické - ne však beznadějné, nesmírně poetické a uklidňující - nikoliv ale kýčovité, tak je slyším já. Kde se vzala atmosféra Králových písní? Texty jsou naivní, plné překvapivých obratů, banální, jindy dráždivé, provokativní ..."
Martin Flašar, JazzDnes

" ... Síla alba tkví především v propojení řemeslně dobře odvedené práce Královy se střídmou, ale nepřeslechnutelnou účastí hostů (violistka Martina Himerová a další) a s výrazově mimořádně dobrou interpretkou.…Balada pro Bardotku je prostě velmi zajímavá deska, která stojí za opakovaný poslech ..."
Milan Tesař, internetový portál rádia Proglas

" ... zůstává poselství, atmosféra, situace, naladění, kterému divák a posluchač porozumí, přijme pozvání "dovnitř písně". To je (alespoň podle mne) šanson ..."
Helena Bretfeldová, Folk&countryMinach – diskografie
Balada pro Bardotku (Možnosti, 2004)

(K dostání i na našem webovém obchodu s CD - v sekci JazzDnes CD)


Představujeme... MINACHMinach - rozhovor se Zdeňkem Králem, klavíristou a zakladatelem (spolu s Marianou Chmelařovou) MINACH


1) Mohl bys nám na úvod říct pár slov o vašich začátcích?
"Začali jsme jako duo Zdeněk Král a Minach v brněnském HaDivadle, jako hudební součást představení Komediograf, ve kterém hráli např. Pavel Liška nebo Tomáš Matonoha. Sama Mariana Chmelařová (Minach) začínala se zpěvem s kapelou Českomoravská hudební společnost (dnešní Čechomor), hodně také zpívala jako herečka v různých představeních HaDivadla a natočila několik alb (např. Písničky Jiřího Bulise). Po nějaké době jsme začali vystupovat v duu (zpěv+klavír) a posléze v triu (+ viola) mimo divadlo. Před rokem jsme kapelu změnili – nyní je obsazení zpěv, klavír, kytara a kontrabas. Repertoár jsme vyprofilovali v čistší šanson. Divadelních písní ubylo."

2) Co pokládáš za váš největší dosavadní úspěch?
"Je jím asi vyprodané první CD (Balada pro Bardotku), které jsme vydali v roce 2004 a klip písní Podzimní a Žena Fina, které občas vysílá Česká televize."

3) Vydali jste i další CD, kolikáté je to v pořadí a čím se liší od těch předchozích? Jak jste s ním spokojeni?
"Vydali jsme zatím jedno CD Balada pro Bardotku, se kterým jsme spokojeni. Jsou to divadelní – sentimentální i groteskní písně a šansony. Základ tvoří klavír Zdeňka Krále a zpěv Minach. Jemné instrumentace jsou vytvořeny klarinetem, flétnou, violou atd. Nové CD připravujeme právě teď. Bude více „kapelové“ a více šansonové."

4) Jaké jsou vaše plány do nejbližší budoucnosti?
"Natočit a vydat další CD a pravidelně hrát po klubech (příp. kavárnách) po celé ČR. Máme domluveny koncerty již na rok 2007, tak doufáme, že to takhle půjde dál. Plánem je i snaha, aby nás slyšelo více lidí. Ti, kdo přijdou, se diví, kde se tu tak dobrá kapela vzala, i když už existujeme více než 5 let."

5) Co bys vzkázal čtenářům na závěr?
"Aby přišli na náš koncert, pokud budou mít čas a chuť a oželeli jednou zážitky zprostředkované televizí."


Nejbližší koncerty MINACH:

10.11.2006, 19 hodin, Husa na provázku, Brno

29.11.2006, 20 hodin, klub Velbloud, České Budějovice

30.11. 2006, 19:30, RW Café, Písek


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice nové tváře.]