INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

BLUES ALIVE v Šumperku - tisková zpráva
22/10/2006 | Redakce JazzDnes

BLUES ALIVE v Šumperku - tisková zprávaBLUES ALIVE v Šumperku - tisková zpráva

Mezinárodní festival BLUES ALIVE v Šumperku loňským ročníkem završil první dekádu své existence. I nadále se bude snažit navázat na to nejlepší, co bylo v minulých letech oceněno návštěvníky i médii: představovat – pokud možno jako první v České republice – velké hvězdy světové bluesové scény, seznamovat s aktuálními trendy svého žánru a novými tvářemi domácí a evropské provenience a v neposlední řadě ukázat, že bluesová hudba nabývá v dnešním světě mnoha podob, které se často nenechávají svazovat konzervativními pravidly. Na základě těchto předpokladů byl sestaven i program letošního ročníku, jehož hlavní část proběhne v Šumperku ve dnech 16. – 18. listopadu a jak už se stalo tradicí, také v polském Chorzowě 19. listopadu tohoto roku.

RETRO BLUES ALIVE
Protože nám tentokrát „kalendář přál“ a státní svátek 17. listopadu vychází na pátek, rozhodli jsme se celý festival o jeden den prodloužit. V Šumperku se tedy začne hrát už ve čtvrtek 16. listopadu, kdy v Domě kultury proběhne speciální tématický program Retro Blues Alive. Jeho myšlenka je oproti dramaturgii běžných hlavních festivalových koncertů opačná: představit na ploše jednoho večera nikoli nové tváře či ty, kteří na BLUES ALIVE už několik let nebyli, nýbrž právě umělce, kteří za minulých deset let obzvláště zaujali. Večer bude rozdělen do tří bloků. V prvním vystoupí brněnský Hoochie Coochie Band, který si pozval řadu zajímavých domácích hostí (mj. Marka Hlavicu, Stana The Mana, Marcela Flemra, Hanku Říhovou, Míru Kašpara a jeho vystoupení se tak stane jakýmsi „oficiálním jam sessionem“. Podobně pojat je i slovenský blok, kde úlohu „home bandu“ bude plnit bratislavský Bluesweiser s hosty Erichem Bobošem Procházkou, Silvií Josifoskou, Jánem Liteckým Švedou a Norem Červenákem. Jako americký host vystoupí kytarista a zpěvák Michael Roach, jeden z nejlepších představitelů tzv. piedmont blues z východního pobřeží USA, který velmi zaujal na čtvrtém ročníku BLUES ALIVE v roce 1999.

BLUES ALIVE v Šumperku - tisková zprávaHLAVNÍ HVĚZDY
Největším lákadlem každého festivalu jsou pochopitelně hlavní hvězdy. Letos se dramaturgie při jejich výběru zaměřila na scénu, která patří v bluesovém kontextu k nejpopulárnějším a také historicky nejvlivnějším: na chicagské blues. Největším jménem letošního ročníku BLUES ALIVE je kytarista a zpěvák Bob Margolin , který proslul dlouholetou spoluprací s legendárním Muddym Watersem a má na kontě řadu sólových alb, z nichž mnohá patří k absolutní bluesové špičce devadesátých let. Zdatně mu bude bezpochyby sekundovat nositel slavného jména Phil Guy (mladší bratr proslulého Buddyho Guye) se svou modernější funkovější muzikou, a v neposlední řadě představitel ryzí chicagské současnosti, bez nadsázky kultovní kytarista Studebaker John.
Mezi hlavní hvězdy můžeme ovšem směle řadit i v současnosti nejpopulárnější osobnost silné polské scény, harmonikáře a zpěváka Slawka Wierzcholského s jeho kapelou Nocna Zmiana Bluesa, ba i domácí, resp. mezinárodní Petra Börnerová Band s maďarským kytaristou Zsoltem Benkö, či slovenského „žijícího klasika“ Petera Radványiho s jeho kapelou Bonzo & The Resonators.

NOVÉ TVÁŘE
Muzikanti, kteří se zatím ještě zcela nestačili vepsat do povědomí publika, mají na BLUES ALIVE otevřené dveře díky pravidelné jarní přehlídce BLUES APERITIV, jejíž hlavní „cenou“ pro vítěze je pozvání ke koncertování ve foyer Domu kultury a pokud se osvědčí, také do hlavního programu BLUES ALIVE ve velkém sále následující rok. Loňskými vítězi, kteří všechny předpoklady bezezbytku splnili, jsou pražský Strašidelný elektrik band a polské duo Easy Street. Z letošního BLUES APERITIVU postoupily dvě polské kapely Teenage Beat a Women Blues Band a česká Dr. B.Lues. Česko-slovenská formace Bluestouch si navíc zahraje v polském Chorzowě a olomoucký Bluesberg, který obdržel cenu diváků BLUES APERITIVU, si zahraje v rámci doprovodného programu na některém z jam sessionů.


PŘESAHY
Festival BLUES ALIVE se snaží nepředstavovat pouze muzikanty hrající „čisté blues“, ale nahlížet tento žánr také ze strany různých mixů a crossoverů, případně vnímat fenomén blues spíše po stránce pocitu a hudebního či textového podtextu. K představování takových umělců je obvykle určen především sobotní odpolední blok, na kterém jsme v minulých letech přivítali například šansoniéry či folkové písničkáře. Ani letošní ročník není výjimkou. V sobotním bloku se představí Kanaďan Tyson Cosby s projektem Atlantic Cable, pohybujícím se kdesi mezi blues a hardcorem, český písničkář Jarda Traband Svoboda se svým zcela novým sólovým repertoárem a britský rocker Phil Shöenfelt v nezvyklé sestavě pouze v duu s houslistou Pavlem Cinglem.
Zajímavé hudební přesahy se ovšem „vloudily“ i do programu hlavních večerních koncertů v osobách Ira Paula Caseyho, fenomenálního slidekytaristy, ale především písničkáře, srovnávaného např. s hvězdou současné neo-folkrockové vlny Damienem Ricem, a Američana Brada Strattona, který se po létech na skok vrací do Čech, ve kterých pobýval v minulé dekádě, aby jednorázově na objednávku BLUES ALIVE obnovil skupinu Snake Eaters.


DOPROVODNÝ PROGRAM
Letošní doprovodný program BLUES ALIVE je bezesporu zatím nejrozsáhlejší v dějinách festivalu. Návštěvníci Šumperka budou moci navštívit divadelní představení Blues noční čekárny, sestavené z textů a písní Josefa Kainara, shlédnout ploslulý životopisný film o „největším bílém bluesmanovi“ Johnnym Cashovi Walk The Line, poznat „odvrácenou stranu blues“ prostřednictvím gospelového a spirituálového programu pěveckého sboru Iuventus v Klášterním kostele, zúčastnit se vycházky Šumperkem s odborným historickým výkladem a samozřejmě probdít tři noci po sobě při jam sessionech, které se budou odehrávat hned na třech místech zároveň vždy po skončení hlavního večerního programu.

Podrobnosti k programu hledejte na
http://www.bluesalive.cz
Dále si poznačte do kalendáře, že v úterý 7.listopadu bude Dobré ráno s Českou televizí z Moravy a Slezka věnované blues a festivalu Blues Alive. Poběží od 6h od rána. V 9h je možné sledovat repízu celostátně na Čt2. Hudební doprovod obstará kapela Hoochie Coochie Band. 18. prosince je možné shlédnout záznam Blues Alive XI. na Čt 2.


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]