INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Vychází nové DVD Iva Bittová - Superchameleon
14/11/2006 | Redakce JazzDnes

Představujeme nové DVD z produkce vydavatelství Indies Scope Records a České televize: Iva Bittová - Superchameleon

„Věřte mi, Iva Bittová je zcela jistou zárukou dokonalých a neopakovatelných hudebních zážitků. Ale ať už je to, s čím přijde, vzletné nebo smyslné, zemité nebo erotické, není to jen něco, co slyšíte - její hudbu prostě zažíváte. A ať už je tento poslechový zážitek jakkoliv opojný a dokonalý, pokud Ivu Bittovou znáte, vždy si znovu uvědomíte, že sluch je jen jedním z šesti smyslů. Abychom si užili Ivu Bittovou cele a dokonale, je nezbytné dopřát si také tu další, nepostradatelnou stránku její tvorby - obraz.“ Z úvodního slova na DVD od Kena Hunta.
Vychází nové DVD Iva Bittová - SuperchameleonO Ivě Bittové, její multižánrovosti či talentu, jejích úspěších doma i za hranicemi naší země se napsalo dost a dost. A znovu nás Iva Bittová dokáže překvapit něčím dalším. O tom všem je i nové DVD, které nese název Superchameleon. První DVD Ivy Bittové obsahuje, jak již název napovídá, velmi různorodý materiál. DVD se dá rozdělit na tří části.Základem je devadesátiminutový výjimečný koncert s newyorským tělesem soudobé hudby Bang On A Can All-Stars, který byl zaznamenán v pražské Akropoli 26.3.2006. Na koncertě zazněly písně z alba Elida, které bylo natočeno v New Yorku právě s BOAC All-stars a sklidilo všeobecné uznání. Právě koncerty v září loňského roku svojí skvělou atmosférou daly podnět k přípravám k natočení letošního koncertu. Na koncertě nezazněly však jen skladby z Elidy, ale i písně ze staršího repertoáru, které Iva Bittová zahrála sólo - pouze zpěv a housle. A tak si opět, díky DVD, můžeme připomenout tu uhrančivou atmosféru, kterou dokáže vytvořit Iva Bittová a to ať je na podiu sama či společně s BOAC, kdy využívá All-Stars jako svůj orchestr. Táhlé linie piana se prolínají se smyčci, zatímco improvizace klarinetu se setkává s hlukem elektrické kytary. Hudba je zároveň promyšlená a přímá, ostrá i nostalgická, mísící klasickou hudbu východní Evropy a lidové tradice. Netradiční spojení zpěvu Ivy Bittové a klavíru pak vytváří inspirující melodie. Režie záznamu koncertu se ujal mnohými cenami ověnčený režisér Jakub Kohák, který dokázal opět povznést výsledek od klasického sterilního záznamu koncertu k vynikající symbióze obrazu, zvuku a atmosféry vzniklé v sále pražského Paláce Akropolis.
Druhou, neméně významnou části DVD je výběr z archívu České Televize. Výsledkem je pečlivě vybraných 18 písní. Celkově se jedná o šedesát minut materiálu, který ukazuje Ivu Bittovou z různých období a v z různých projektů, jak rockových, folkových, folklórních či klasických. Nejstarší nahrávka se skupinou Maňana pochází až z roku 1984. Dále se jedná se o skladby, které Iva Bittová nahrála například se Škampovým kvartetem, skupinou Dunaj, s holandským souborem N.B.E nebo s Pavlem Fajtem. Na DVD samozřejmě nemohou chybět ani skladby z vrcholného Bílého inferna, které Iva Bittová natočila s Vladimírem Václavkem a nebo již legendární zlidovělá balada Zabili, zabili z muzikálu Balada pro banditu Divadla na provázku, kterou nazpívala s Miroslavem Donutilem.Nejkratší 12 minutovou část DVD tvoří exklusivní videokoláž, která byla vytvořena speciálně pro toto DVD. Ve střihové koláži rozdělené na pět částí, lze vidět také Ivu Bittovou ve své první filmové roli ve filmu Růžové sny a v dalších mnohdy již raritních záběrech. Jako celek pak vytváří právě dojem o velmi neuchopitelné umělkyni s velmi širokým záběrem tvorby.
Celé DVD je zabaleno v exkluzivním digipacku opatřeném úvodním slovem londýnského žurnalisty Kena Hunta.Písně z koncertu:

1. Ne nehledej

2. Bells

3. Improvizace

4. Déšť

5. Huljet

6. Arapua (arranged by Evan Ziporyn)

7. Kazu

8. Nejsi

9. Malíři v Paříži

10. Bolíš mě, lásko

11. Samota

12. Zapískej

13. Elida

14. Zelený víneček

15. Elida – závěrečná částSestava: IVA BITTOVÁ – housle, zpěv / Robert Blach – basa / David Cossin – bicí souprava, perkuse / Lisa Moore – piano / Mark Stewart – elektrická kytara, 12-strunné banjo, harmonika / Vendy Sutter – violoncello / Evan Ziporyn – klarinet, basový klarinet

hosté / guest: Gabriela Berková / Veronika Vaculíková

TV archiv:

1. Polajka - Iva Bittová & Škampovo kvarteto

2. Ej lásko - Iva Bittová & Škampovo kvarteto

3. Hájíčku zelený - Iva Bittová & Škampovo kvarteto

4. Muzikanti co děláte - Iva Bittová & Škampovo kvarteto

5. Divná slečinka - Iva Bittová & Nederlands Blazers Ensemble

6. Francouzská - Iva Bittová & Nederlands Blazers Ensemble

7. Sirka v louži - Iva Bittová & Bílé inferno

8. Huljet - Iva Bittová & Bílé inferno

9. Sto let - Iva Bittová & Bílé inferno

10. Uspávanka - Iva Bittová & Bílé inferno

11. Proudem mléka - Iva Bittová

12. Kaše - Iva Bittová & Dunaj

13. Dunaj - Iva Bittová & Dunaj

14. Čína - Iva Bittová

15. Zvon - Iva Bittová & Vladimír Václavek & Jiří Pavlica & Lelky

16. Zabili, zabili - Iva Bittová & Miroslav Donutil & Miloš Štědroň

17. Ples upírů - Iva Bittová & Pavel Fajt & Richard Ferdinand

18. Beránek - Iva Bittová & MaňanaCelkový čas: 60:00Iva Bittová
Houslistka, zpěvačka a herečka Iva Bittová již léta kráčí k radosti svých příznivců po cestě, kterou stejným dílem vyznačuje jak její velké hudební a interpretační nadání, tak její vyhraněná osobnost. Původně se proslavila jako divadelní a filmová herečka, hrála v souboru avantgardního brněnského divadla Na provázku a do širšího povědomí diváků se zapsala především postavou Eržiky z muzikálu Balada pro banditu. Posléze se Bittová stále více věnovala hudbě (s Pavlem Fajtem, Dunajem, Vl. Václavkem...). Během její dosavadní bohaté kariéry vedle pozoruhodných sólových projektů navázala četné spolupráce s vynikajícími hudebníky z oblasti folku, jazzu, rocku, dance music, etna i vážné hudby. Tady můžeme připomenout např. její úspěšná vystoupení se Škampovým kvartetem. V roce 2003 byla nominována jako osobnost World Music Radia BBC. V letošním roce stihla vydat album "Mater" s Vladimírem Godárem, natočit film s režisérkou Alicí Nellis v němž hraje hlavní roli či připravit evropskou premiéru Dona Giovanniho ve Stavovském divadle pro festival Struny podzimu.


Bang on a Can
Sdružení soudobé hudby Bang on a Can vzniklo v roce 1987. Od té doby se představilo na více než 150 - ti koncertech v New Yorku - zahrnující poctu Mortonu Feldmanovi, newyorská představením hudby Harryho Partche na původní nástroje, odehráli premieru Child God Bun-Chang Lama - opera doprovázená divadlem Yueh Lun Shadow Puppet, uvedli "komixovou operu" založenou na předloze komixu umělce Bena Katchora. Podařilo se jim založit úspěšný komorní soubor the Bang on a Can All-Stars a orchestr SPIT Orchestra. Soubor také spolupracoval například s Philipem Glassem (Bang on a Can / Philip Glass: Music in Fifths) či s Brianem Enem (Music for Airports)
Bang On A Can All Stars mimo jiné získal označení “ENSEMBLE OF THE YEAR 2005” od Musical America International Directory of the Performing Arts.Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice aktuálně.]