INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Znáte je? - BRASS 6
12/3/2007 | Redakce JazzDnes

Znáte je? - BRASS 6BRASS 6
Summer music


Stále více souborů s víceméně „klasickým“ nástrojovým obsazením přichází na chuť hudbě, kterou bychom před několika desetiletími bez rozmýšlení označili za nonartificiální. Jak se zdá, postmoderna udělala definitivní tečku za tímto poněkud krkolomným termínem, který měl v rámci dichotomních a vzájemně antitetických kategorií označovat hudbu vznikající mimo sféru tzv. hudby vážné (tedy artificiální). Setření, rozostření hranice a vzájemný průnik obou sfér hudby má za následek stále častější průniky jmenovaných souborů za hranice světa, který jim byl vymezen, a pionýrskou činnost v neprobádaných oblastech. Jen v Brně se tomuto druhu expediční turistiky oddává hned několik souborů. Smyčcovým Nostalgia Quartetem počínaje, Quaquartetem či Donna Quartetem pokračuje a Indigo Quartetem konče.

Znáte je? - BRASS 6Silné jazzové podhoubí vyživované především stále doutnajícím odkazem Orchestru Gustava Broma v moravské metropoli vytváří ideální podmínky pro tento druh lehké hudební subverze. Na území hudby „nevážné“ se už pár let vydává i soubor složený z prvotřídních hráčů na žesťové nástroje, který si říká Brass 6 (Brass six).

Znáte je? - BRASS 6S nadsázkou a bezstarostností příznačnou pro jejich mládí se na nás z úvodní strany bookletu svého nového CD zubí šestice členů souboru, který je jakýmsi extraktem jazzového bigbandu a proto umožňuje i v tomto skrovném obsazení vytvářet zajímavé a poutavé úpravy skladeb. V plážových oděvech s černými brýlemi a s nástroji odloženými do písku nám nabízí nový titul své diskografie nazvaný Summer music. Hráči si k moři odskočili od své rutinní práce ve výběrových orchestrech jako je Filharmonie Brno, Orchestr Městského divadla Brno apod. Letní pohodou a uvolněním dýchá i výčet jednotlivých skladeb. Základ tvoří známé jazzové standardy, rockové i popové songy. Stolen moments O. Nelsona, The Pink Panther H. Manciniho, Bohemian Rhapsody F. Mercuryho nebo třeba Black or White M. Jacksona. Pohříchu mám ale intenzivní pocit, že nejsilnější stránkou CD nejsou úpravy převzatých skladeb, ale právě původní autorské práce. Robert Kozánek, jinak člen rozvětvené rodiny vrchních aranžérů souboru, úspěšně zakončuje výčet skladeb svoji Srážkou s kňourem, která navzdory veselému názvu nabízí ukázku solidního skladatelského řemesla. Stranou nezůstávají ani příspěvky Stanislava Kompánka (parodujícího Mozarta) a Pavla Staňka. Právě jedna z jeho skladeb, Summer music, dala jméno celému albu. Uzavírám tedy tuto zběžnou recenzi doporučením: Atmosféra nového CD Brass 6 je jako stvořené pro klidné letní večery opuštěných mafiánských bossů na Bahamských ostrovech. Pokud se Vám tato představa protiví, přijďte si raději soubor poslechnout živě 21. března 2007 v brněnském G studiu na Kounicově ulici v 19:30 hodin.


Martin Flašar

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]