INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Ohlédnutí - koncert Jaromíra Hniličky
19/3/2007 | Roman Kobiela

TISKOVÁ ZPRÁVA
Jedinečný koncert legendy československého jazzu
Jaromíra Hniličky k jeho 75. narozeninám
Tohoto hudebníka, skladatele a aranžéra není třeba brněnské veřejnosti příliš představovat. Trumpetista Jaromír Hnilička se již v polovině 50. let stal členem Orchestru Gustava Broma, kde vytvořil řadu skladeb i aranžmá. Tento hráč evropského formátu, řadící se mezi profesionální jazzovou špičku se setkal se světovými velikány jazzu, mimo jiné s Woody Hermanem či Milesem Davisem. S vynikajícími instrumentalisty působil v mnoha seskupeních /např. Trio komorního jazzu/, a především /dle pojmenování již zesnulého kolegy Josefa Audese/ - Hniličkovo dixielandoví sirotci.
U příležitosti jeho 75. narozenin se dne 9.2.2007 se ve Společenském centru v Bystrci uskutečnil i za pozornosti médií zcela vyprodaný koncert.
Početný a stále oblíbenější Big Band MR Swing s dirigentem Milanem Rudoleckým večer zahájil tradičně svými několika swingovými evergreeny. Zazněly pochopitelně u diváků i tanečníků tolik oblíbené swingové melodie jako A String of Pearls, Saint Louis Blues March, Moonlight Serenade a další.

Ohlédnutí - koncert Jaromíra Hniličky V další části večera vystřídala kapela složená z dalších gratulantů - mistrů brněnského jazzu – tentokrát však hrající především tradiční jazz. Pochopitelně kromě oslavence zde vystoupili např. Günter Kočí, Miroslav Hanák, Vincenc Kummer, Ivoš Pluháček, a nechyběl ani nejstarší člen seskupení – Slávek Humpolík. Posléze na řadu přišla i skladba Duet pro dvě trumpety od významného autora Neala Heftiho, kterou si oslavenec zahrál se svým žákem Richardem Horou.
Zlatý hřeb večera zajistil křest CD Jaromíra Hniličky – Trumpet Time s kmotry Erikem Knirschem a místostarostkou ÚMČ-Brno 1, Dr. Dagmar Hrubou. Dále vystoupili ing. Fuchs, František Kolář a za hudební strécovskou obec promluvil i MUStr. Jan Beránek.

Závěrečná část večera opět patřila Big Bandu MR Swing v nezapomenutelných skladbách ze swingové éry American Patrol, Půlnoční hudba, In the Mood, či oslavencově autorské Pastýřské baladě, včetně bravurních sól Jaromíra Hniličky.
Nezbývá než popřát brněnskému publiku více podobných hudebních akcí, ze které odcházelo - dle ovací soudě - nadšené publikum, spokojení účinkující a především oslavenec Jaromír Hnilička, na jehož další jubilejní koncert se už nyní těšíme.

Mgr. Roman Kobiela

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]