INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Jazz Fest Brno 2007
22/3/2007 | Redakce JazzDnes

Jazz Fest Brno 2007


Šestý ročník mezinárodního jazzového festivalu Jazz Fest Brno začíná ve středu 25. dubna a do neděle 29. 4. nadělí místním fanouškům i jazzovým turistům celou řadu atraktivních prezentů v multižánrovém balení. Jazz Fest Brno si za svoji poměrně krátkou, avšak o to intenzivnější existenci našel pevné místo na kulturní mapě republiky i střední Evropy a jeho značka reprezentuje přehlídku nejrůznějších proudů moderní hudby často škatulkované pod pojem jazz. Jazz má nekonečně mnoho stylových tváří a mnohé z nich (včetně popjazzové i avantgardní) Jazz Fest Brno již šestým rokem vytrvale svým návštěvníkům nabízí.

I ročník 2007 potvrzuje dramaturgický trend představovat jazz v celé jeho šíři s důrazem na současnost a výrazné osobnosti, jež stojí u žánrového kormidla. Jak jinak než kormidelníkem nazvat třeba Davea Douglase leadera Keystone Sextetu mimořádně tvůrčího umělce s žánrovým přesahem, autorským potenciálem a kapelnickým darem? Nebo devítinásobného držitele ocenění Grammy Eddieho Palmieriho? Vždyť už tři desítky let kraluje světu latin jazzu a jeho Afro Carribean Jazz All Stars nejsou žádnou falešnou obchodní pečetí, ale naopak autentickou hvězdnou kapelou složenou z hráčů světové extratřídy! Brian Lynch, Yosvanny Terry i další členové all star skupiny jsou reprezentanti nevelké skupiny těch, o které se perou všichni jazzoví zaměstnavatelé. Eddie Palmieri – jako jeden z nich - dodává kapele ducha opravdovosti, vášnivou energii svojí perkusivní hrou na klavír i entuziasmus prosvícený karibským sluncem.
Zmíněné vizionáře světového jazzu doplňují leadeři jazzu domácího – Jaromír Honzák, tvůrčí duch a jazzový myslitel s nepřeslechnutelným hudebním sdělením a Robert Balzar, precizní řemeslník s notnou dávkou kreativity a kapelnického sebevědomí. Je jen vzácnou shodou okolností, že si oba našel ten stejný nástroj – kontrabas. V přítomnosti rezonujícího dřevěného těla plného ladných křivek se rodí myšlenky pro českou hudbu zásadní a potvrzují, že v tradici navazující na Jiřího Mráze a Miroslava Vitouše nezajde česká kontrabasová škola na úbytě. O basový grunt jde nepochybně i v případě Victora Baileyho. Legenda fusion je po čtyřech letech podruhé v Brně a tentokrát s ještě silnější sestavou! Jméno Lenny White má nejen mezi bubeníky obrovský zvuk a fakt, že se ho Victorovi Baileymu podařilo dostat na jeho současné evropské turné, je potěšitelnou zprávou nejen pro ně.

Další domácí talenty reprezentují i minibigband NUO a kreativní kvarteto Limbo. Pěveckou špičku pak Dána Bárta, jehož projekt s triem Roberta Balzara odhaluje další, tu méně probádanou oblast zpěvákova talentu. Dan Bárta je jedním z mála zpěváků, kteří dokáží oslovit posluchače napříč žánry a přesvědčit je o naprosté autenticitě sdělení bez ohledu na škatulky. Když má Bárta za sebou tři osobnosti schopné tak hladce vytvořit fungující hudební těleso, na komfortním polštáři harmonií klavíristy Stanislava Máchy, synkopickém předivu bubeníka Jiřího Slavíčka a Balzarově basovém fundamentu pevnosti žuly se zpěvák nechá unášet až do nejvzdálenějších koutů kreativního světa.

Jazz Fest Brno začíná 25. dubna v královopolském Semilasse, kde se usadí na celých pět dní a kde i 29. 4. hlavním koncertem vyvrcholí. Nezbytnou součástí bude opět workshop, tentokrát s Victorem Baileym v komorním sále JAMU v sobotu 28. 4. v odpoledních hodinách, stejně jako tradiční a nadmíru populární jamsessions festivalových interpretů s kvartetem Ondřeje Štveráčka a lokálními hudebníky. Více informací k festivalu naleznete na webových stránkách http://www.jazzfestbrno.cz

Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]