INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov
3/7/2007 | Redakce JazzDnes

Tisková zpráva
16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov
20.července – 25.srpna 2007Mezinárodní hudební festival významně přispívá k letnímu kulturnímu vyžití nejen v Českém Krumlově a v Jihočeském kraji, ale povědomí o něm sahá až za hranice České republiky.
Letošní 16. ročník bude především ve znamení zahraničních operních hvězd a dirigentů.
Organizátoři mají radost z toho, že se podařilo za pomoci partnerů vytvořit program, který nabídne kromě hudby v podání prvotřídních umělců i neobvyklá, velkorysá ztvárnění.
Festival se může uskutečnit díky podpoře našich finančních partnerů a přispění Ministerstva kultury, Jihočeského kraje a města Český Krumlov. Svým jménem ho zaštiťuje pan prezident, který se také v minulých letech zúčastňoval slavnostního zahájení.
Přehlídka potrvá pět týdnů, od 20.července do 25.srpna. Na různých místech zámku, města a některé i v dalších lokalitách Jihočeského kraje se uskuteční 24 koncertů. Program nabídne pestrý výběr žánrů, kromě vážné hudby si návštěvníci budou moci vybrat i jazz, folk, či folklór z různých koutů světa.
Stalo se už tradicí, že na velkých symfonických večerech vystoupí celkem 3x rezidenční orchestr festivalu, Symfonický orchestr Českého rozhlasu řízený letos výhradně zahraničními dirigenty zvučných jmen. Neobyčejnou podívanou slibuje zahajovací koncert v pátek 20.7.. Na neobvyklém místě, na Jižních terasách zámku zazní slavné dílo Carla Orffa Carmina Burana v provedení zmíněného SOČR, Kühnova smíšeného a dětského sboru, se sólisty Metropolitní opery v New Yorku a New York City Opera, kterými budou Tracy Dahl, Richard Zeller a Christopher Pfund . Jmenovaní pěvci zpívají i v dalších věhlasných operních domech, s předními orchestry po celém světě. Za dirigentský pult se postaví Manuel Hernandez Silva ze Španělska. Podruhé, v sobotu 21.7. , zahraje orchestr pod taktovkou izraelského dirigenta Amose Talmona, který se s oblibou věnuje židovským autorům. Jejich díla zazní i během festivalového programu. Jako sólisté vystoupí mladý Joo Young Oh z Jižní Koreje, kritikou označovaný za novodobého Paganiniho a Pavel Šporcl, který patří mezi naše nejlepší houslové virtuosy. Do třetice uslyší návštěvníci SOČR pod vedením specialisty na operní galakoncerty Gottfrieda Rabla z Rakouska. Společně s dalšími operními hvězdami Metropolitní opery a milánské La Scaly – Annamarií Popescu, Jeanine Thames a Allanem Glassmanem provedou na Otáčivém hledišti v sobotu 25.8. závěrečný galakoncert známých operních árií.
Po loňském úspěšném uvedení dvou experimentálních operních představení v zámeckém barokním divadle se v tomto roce uskuteční představení čtyři ( 2.,3.,9. a 10.8.). V provedení souboru Collegium Marianum, pod uměleckým vedením Jany Semerádové, diváci shlédnou dílo Antonia Caldery: La contesa de Numi (Spor bohů). Za rozsáhlé projekty s významnými zahraničními sólisty, dirigenty a choreografy získal soubor již řadu ocenění.Barokní divadlo pochází z 18. století a díky náročné rekonstrukci, která byla dokončena v roce 1997 je zcela funkční, včetně složitých mašinérií, obsáhlého a zachovalého archívu, kostýmů, rekvizit. Stalo se tak ojedinělým historickým skvostem. Představení se zde konají pouze výjimečně,aby nebyla památka zatěžována provozem.
Velkou oblibu si získaly večery v Pivovarské zahradě. V tomto roce jsou zde připraveny čtyři koncerty, u kterých je očekávána větší návštěvnost. Dva z nich budou komponované, tzn. že hudební zážitky jsou umocněny kulinářskými požitky. Na 28.7. je naplánován Francouzský večer. Vedle hudby „sladké“ Francie budou podávány francouzské speciality a víno. Během večera se na podiu vystřídá francouzská skupina Les Cols Roulés, pod vedením všestranného umělce Johela Mitérana a české trio, zvané Trialog, ve složení: Petr Kořínek, Adam Tvrdý a Vladimíra Krčková. Druhým národním večerem bude Irská noc. Po loňském vynikajícím souboru Altan, přijedou letos další vynikající hudebníci z Irska. Z české „keltské scény“ je doplní skupina Shannon. Opět nebudou chybět irské speciality, které návštěvníci budou moci zapít irskou zlatavou whiskey, či pivem.
Další večer bude věnován jazzu. Na 4. srpna je připraven koncert vokálního kvarteta New York Voices, které patří mezi nejuznávanější vokální soubory na světě. Za koncertní činnost i nahrávky se jim dostalo mnohých ocenění, včetně nejprestižnější - Grammy Award.
Čtvrtým koncertem v Pivovarské zahradě bude vystoupení Čechomoru, který se po několika letech vrací na festival. 18. srpna zahraje společně s cimbálovou muzikou Martina Hrbáče.
K festivalu patří také nedělní varhanní recitály v Klášterních kostelech v Krumlově (22.7., Emanuele Cardi – Itálie), ve Vyšším Brodě ( 29.7. Michal Novenko - ČR), ve Zlaté Koruně (5.8., Vlodymyr Koshuba – Ukrajina) a v Českých Budějovicích ( 12.8. M Novenko a Josef Sadílek – trubka).
Ve Farním kostele v Kájově se bude 19. srpna konat novodobá premiéra díla nazvaného „Ars antiqua“ (Paříž ve 13. století) v provedení souboru Schola Gregoriana Pragensis pod uměleckým vedením Davida Ebena.
Další koncerty a recitály se uskuteční v krásném Maškarním sále krumlovského zámku, v Zámecké jízdárně a v Zahradě Kooperativy. Vystoupí na nich laureáti prestižních světových hudebních soutěží, naši a zahraniční sólisté: Gabriela Demeterová (housle, ČR) společně s Pavlem Steidlem (kytara, ČR) 8.8., Roberto Prosseda ( klavír, Itálie) 16.8, Václav Hudeček ( housle, ČR) 17.8., Tomomi Okumura (klavír, Japonsko) 23.8. a soubory: Apollon Quartet (ČR) 26.7., Harmonia Mozartiana Pragensis (ČR) 27.7., Rožmberská kapela (ČR) 15.8., Pražský komorní orchestr (ČR) 17.8., Slovenský komorní orchestr (Slovensko) 24.8..

Více informací najdete na: http://www.festivalkrumlov.cz
Předprodej vstupenek: tickets@auviex.cz

Redakce JazzDnes

[Zpět na úvodní stranu.]