INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

LIVING COLOUR - návrat legendy aneb tentokrát konečně i u nás
11/7/2001 | Viktor Velek

Návštěvníci letošního festivalu v Králíkách (20.-22.7.2001) budou mít podle všeho neuvěřitelné štěstí - pořadatelům se totiž povedl husarský kousek v podobě zajištění rockového kvartetu Living Colour a to v době, kdy tato formace vstupuje na scénu znovu po šestileté odmlce, v době, kdy za sebou má jen několik koncertů po dlouhém nekoncertování. V Králíkách se uzavře jedna z dílčích kapitol, cenami amerických Grammy ověnčená skupina zde totiž zakončí své evropské turné, přesto Living Colour znovu stojí na začátku jako kdysi v roce 1988 a my napjatě čekáme, zda potvrdí svůj dřívější progresivní vývoj. Tento článek by Vám měl poskytnout nejdůležitější informace o kapele a přesvědčit Vás o tom, že toto vystoupení byste si neměli nechat ujít (Living Colour na festivalu vystoupí s největší pravděpodobností v neděli 22.7. odpoledne).

LIVING COLOUR - návrat legendy aneb tentokrát konečně i u nás1) Zkušenosti hráčů před vznikem Living Colour

Living Colour - kořeny lze dohledat až u tria Spanador, které se stalo jakýmsi prototypem budoucího soundu kapely. Konečná sestava se ustálila až po letním vystoupení na Moers Jazz Festival 1986, kde na postu zpěváka vystupoval ještě Marc Ledford. Původní představy o stylovém směřování lze rekonstruovat na základě předešlých zkušeností jednotlivých členů formace:


LIVING COLOUR - návrat legendy aneb tentokrát konečně i u násVernon Reid

Vernon Reid je bezesporu jednou z nejpřínosnějších osobností na poli progresivního rocku 90.let. Své zkušenosti ze studia na střední umělecké škole a obdiv ke kubismu či industriálnímu umění zúročil při tvorbě image kapely a všeho co s tím souvisí (realizace videoklipů, koncertní scénografie, oblečení hráčů, výtvarná podoba obalů alb apod.). Hudebně ho zprvu zajímala flétna, v 15 letech však podlehl magickému vlivu kytarového umění Jimiho Hendrixe, mezi další vlivy sám Vernon řadí Carlose Santanu, B.B.Kinga, Temptations a mnohé jiné. Vernon je typem hudebníka, který čerpá odevšad, což on zdůvodňuje multikulturním prostředím New Yorku a Brooklynu zvláště. Poměrně dlouho se zabýval teoretickým studiem avantgardních vizí moderního jazzu - pedagogická tradice free jazzzového harmolodika Ornette Colemana v něm nachází pokračovatele dík angažmá ve skupině Decoding Society bubeníka Ronalda Shannona Jacksona. Tento reformátor jazz-rockových proudů ho ovlivnil především po rytmické stránce, ale i při koncipování výběru tonálního materiálu. Vernon na toto hektické období plné dřiny a disciplíny vzpomíná jako na obrovskou školu, ale i jako na velký nápor na nervy - po koncertech se uzavíral v hotelových pokojích a s hlavou v dlaních přemýšlel o tom, zda by nebylo lepší vzdát složité rytmické a rytmické koncepty. Jinou důležitou zkušeností, tentokrát na poli prokomponovaného funku, bylo hraní v projektu Defunkt trombonisty Josepha Bowieho. Stylovou směs s převahou funku a disco si Vernon vyzkoušel u Jamaaladeena Tacumy, který stejně jako Ronald Shannon Jackson vzešel ze školy Ornette Colemana. Experimentální jazzovou tvář nám Vernon nabídl v roce 1986 - tehdy v duu s kytaristou Billem Frisellem nahrál improvizačně pojaté album Smash And Scatterion. Desítky dalších zajímavých spojeních nechejme pro samostatný Vernonův profil, který se na stránkách www.jazzdnes.cz objeví po prázdninách..

LIVING COLOUR - návrat legendy aneb tentokrát konečně i u násWill Calhoun

Will svoji první bicí sestavu dostal ve 13 letech a první základní rytmy mu vysvětlil jeho bratr. Talentovaného hráče si všiml skvělý učitel Horacee Arnold, od něhož se Willovi dostalo skvělé školy v podobě zvládnutí jazzové hry na bicí. Will si velmi rád poslechne a zahraje skladby Elvina Jonese, Maxe Roache, Milese Davise, Billyho Cobhama, Lennyho Whitea apod. V 18 letech mění Will rodný New York za bostonskou Berklee College of Music, kde se vzdělával v oboru studiového technika. Samozřejmě, že v prostředí nabitém talenty (z našich jazzmanů např. Emil Viklický, Milan Svoboda, Jan Hammer) nezůstával pozadu s hraním na bicí. Mezi významná angažmá patří jeho hraní s Harry Belafontem, jehož skupinový koncept je pověstný náročností na pozornost a disciplínu hráčů. Progresivní rock si Will vyzkoušel v projektu Dark Sarcasm.

Muzz Skillings

O tomto prvním baskytaristovi Living Colour je k dispozici nejméně informací. Jedná se o velmi stylově všestranného hráče, který si rád na baskytaru zahraje i hammeringovou technikou. Skupinu opustil po druhém albu Time´s Up, protože se nedokázal vyrovnat s obrovskou popularitou. Podle kusých informací hraje v různých new yorských klubových projektech.LIVING COLOUR - návrat legendy aneb tentokrát konečně i u násDoug Wimbish

Doug byl znám už řadu let před tím, než na albu Stain nahradil Muzze Skillingse. Skupina v něm získala skvělého studiového hráče, který doprovázel např. Madonnu, Billyho Idola, Micka Jaggera, Seala, Annie Lennox, Tinu Turner, Joe Satrianiho, Bima Shermana .... O svých kvalitách přesvědčil nejprve v průkopnických rapových projektech Sugarhill Gang či Grandmaster Flash, následně pak ve formaci Tackhead, která patří z dnešního pohledu k začátkům kombinování živého koncertování za použití řady technických studiových vymožeností.

Corey Glover

Corey se setkal na jedné narozeninové party s Vernonem a ten ho přesvědčil, aby si vedle herecké dráhy (např. film Četa) vyzkoušel i tu muzikantskou. Corey již od prvních skladeb udivuje skvělým zvládnutím soulově pojatého zpěvu, který střídá s drsným rockovým výrazem. Velmi dobře mu sedí coververze skladeb Jimiho Hendrixe, ale předělal i Lennonův hit Imagine.

2) Vznik Living Colour

O triu Spanador už byla řeč v úvodu, nyní přejdeme ke kapitole, která v rocku není vůbec obvyklá. Už v roce 1984 inicioval Vernon Reid spolu s novináře Gregem Tatem vznik organizace Black Rock Coalition, která si předsevzala, že se bude starat o nápravu rasových diskriminačních praktik v oblasti hudebního průmyslu. Jedním z hlavních cílů je odstranit zažité pravidlo, že černí hráči mohou prorazit jen na poli soulu, rapu, blues či jazzu. Living Colour se mnohokrát setkali s odmítnutím vydavatelských koncernů, odůvodněním bylo to, že černý rock je komerčně nevyužitelný. Living Colour přesto dál zkoušeli prorazit hlavu zdí společně s desítkami jiných černých rockových kapel sdružených v Black Rock Coalition. Situace se změnila až v okamžiku, kdy se na jednom z koncertů objevil i Mick Jagger. Zpěvák Rolling Stones měl už políčeno na Douga Wimbishe z projektu Tackhead, který mu zanedlouho s Vernonem pomohl při realizaci sólových alb. "Strýček" Mick dohodl skupině nahrání a vydání demosnímku u labelu Epic a postaral se i o to, aby se o Living Colour vědělo v branži.

Za Jaggerova producentského dohledu a hráčského přispění vzniklo první album Living Colour - Vivid. Tento obchodní tah se firmě vyplatil, protože nápadité energické album řádně rozvlnilo stojaté vody MTV. Následná role předkapely na stoneovském turné Steel Wheels 1989 byla skutečnou satisfakcí za roky diskriminačních odmítání. Na turné odjela skupina jako skvěle sehraná parta jazzrockových hráčů. Euforie, radost a jam sessions spolu s Rolling Stones zachycuje skvěle koncipované video Time´s Tunnel. Čekat na sebe nenechali ani fanouškové a hudební časopisy, které tvorbu Living Colour ocenili nejvyššími příčkami svých anket. Dvounásobně platinové album Vivid působí i dnes nevyčpělým dojmem, uchvacuje přirozenou energií a uvolněností zároveň, míchá stylové prostředky, je politicky útočné. Skupina se nebála ani experimentů se zvuky (např. high hat činel složený ze dvou spodních dílů, Vernonův kytarový zvuk, "při němž krysy ve studiu padaly při vystrčení čumáků z děr jako podťaté"). V roce 1988 se tak odborníkům i fanouškům zdálo, že tušená krize rockové hudby se dá tímto způsobem odvrátit, černý rock dostal zelenou. Mezi nejvýraznější skladby alba patří jistě úvodní Cult Of Personality s ostrým politickým nábojem (Ghándí, Mussolini, Stalin….), Funny Vibe a Which Way To America reagující na rasismus a národnostní problematiku.

V létě 1990 se hudební svět dočkal druhého alba, které nese název Time´s Up. Living Colour na něm zopakovali svůj široký stylový záběr. Úvodní punkově laděná skladba Time´s Up evokuje punkové začátky Living Colour a jejich okouzlení černou punk-reggae skupinou Bad Brains z New Yorku. S těmito svými vzory podnikli později i jedno z turné. Na albu je asi i největší hit celé dosavadní kariéry, soul-bluesová skladba Love Rears Itś Ugly Head varující mladíky před záměrem oženit se. Living Colour se stali terčem kritiky za své dosti radikální názory, kterými kritizovali fungování mechanismů hudebního průmyslu. Skladba Elvis Is Dead s ostujícími Little Richardem či Maceo Parkerem je drsnou satirou na krále rock and rollu, který by podle Living Colour nikdy nepřijal ve svém domě černocha a přesto se živil hudbu vycházející nepochybně z černošských kořenů. Living Colour se v textech vyjadřují kriticky i o problematice sociálního postavení afroamerického etnika (např. bytová otázka, školství, kriminalita, ….). Zajímavě vyznělo i angažování jazzové klarinetové superhvězdy Dona Byrona ve skladbě Under Cover Of The Darkness. Na album se vešla i jedna předělávka, skladba Final Solution od alternativních Pere Ubu. Druhý studiový opus Time´s Up a jeho následné ocenění kritiky potvrdilo, že debut Vivid nebyl náhoda.

V roce 1991 se Living Colour ozvali novinkou Biscuits v podobě EP. Vedle dvou vlastních skladeb tu představili i zajímavé coververze od Jamese Browna, Talking Heads, Jimiho Hendrixe a A.Greena. Na tomto šestipísňovém počinu se naposled objevil baskytarista Muzz Skillings, který následně kapelu opustil kvůli nezvládnutí role rockové hvězdy. S touto rolí měli určité problémy všichni, protože komerční úspěch zaskočil všechny a katapultoval je z lokální new yorské scény na obří sportovní stadiony celého světa. Do úkrytu studia se během své existence Living Colour schovávali často, stylová roztříštěnost těchto individuálních výletů jakoby napovídala, že Living Colour je kvartet čtyř velmi produktivních hudebníků, z nichž každý se bude snažit prosadit právě to své. Zatím se zdálo, že forma občasných hostování na různých projektech udrží čtyři individuality pohromadě. Mezi nejpodařenější vedlejší aktivity hráčů patří setkání s bývalými spoluhráči Milese Davise: baskytarista Marcus Miller si pozval Willa Calhouna a Vernona Reida na album Sun Don´t Lie, bubeník Jack DeJohnette na album Music For The Fifth World, Will Calhoun pak v roce 1995 nahrával album High Live saxofonisty Wayne Shortera. Vernon se producentsky i hráčsky podílel na řadě alb (např. Graham Haynes, Ramones, Carlos Santana,….).

Krize po odchodu Muzze Skillingse byla zažehnána v okamžiku, kdy Vernon seznámil zbytek kapely s nápadem angažovat na post baskytaristy Douga Wimbishe. Ten později nabídku přijal (zajímavostí je, že odmítl nabídku hrát v Rolling Stones) a kapela se tak přehoupla do nového období ohraničeného dvěma alby. Wimbish se zapojil do kapely snad po všech stránkách - zúročil tu své studiové zkušenosti, změnil systém odposlechů, přispěl obohacením hry o princip smyček, přispěl i skladatelsky. Třetí album Stain z roku 1993 je po všech stránkách kontroverzní - Living Colour jsou tu stylově kompaktnější, převážila tu naštvanost vůči všem i sobě samým. V úvodní skladbě Go Away Corey Glover komentuje v textu společenský alibismus těmito slovy: " nechci, aby se mne někdo dotýkal, myslím se, že každý má Aids.....když vidím v televizi strádající Afriku, jsem O.K., poslal jsem přece 20 dolarů na konto Live Aid...." Jakoby se tu nashromáždil přebytek energie a kompromisní řešení nevyhovovala v podstatě nikomu. To v žádném případě neznamená, že by album bylo špatné, naopak. Hráči se o něm vyjádřili jen v tom smyslu, že by spoustu věcí s odstupem času udělali jinak. Velmi tvrdé album skupině vzalo pop-rockové publikum, ale společná vystoupení s Primus, Fishbone, Weapon of Choice, Bad Brains a dalšími skupině otevřela dveře k alternativnějším metám. Přípravy čtvrtého alba se zastavily v okamžiku, kdy Vernon Reid oznámil, že z kapely odchází. V archivech tak skončilo pár skladeb, z nichž se čtyři v roce 1995 objevily jako bonus na albu Pride, které je jakýmsi typem "best of". Zadumané a melancholické skladby These Are Happy Times a Visions nasvědčují tomu, že k pauze je skutečně čas. Vernon své rozhodnutí zdůvodnil "strašlivým tlakem ze všech stran" a neslučitelností svých nových nápadů s konceptem Living Colour, jeho sólové album Mistaken Identity to zcela potvrzuje. Will Calhoun toto rozhodnutí komentoval tak, že nešlo o neshody s firmou ani o neshody mezi členy či otázku ega. O tom lze však pochybovat - Vernon v jednom z rozhovorů uvádí i to, že s Willem Calhounem prostě nemluví. Living Colour rozešli bez velkého rozruchu a trapných komentářů jak je tomu zvykem např. u Guns n´ Roses či Van Halen. Na japonském trhu se v roce 1996 ještě objevila kompilace live verzí Dread včetně ukázek akustického provedení některých z nich a včetně bonusu v podobě převzaté skladby 17 Days. Ještě později vyšlo oficiální "the best of" album s názvem Super Hits. Skalní fanouškové rádi sáhnou i po některém z pirátsky vydaných CD - varuji před velmi špatně zaznamenanými tituly Money Talks a Time Is Now, doporučuji naopak Back In Town. Zájemcům o Living Colour na soundtracích doporučím tituly True Lies a Judgement Night, dále pak dvě alba coververzí skladeb Jimiho Hendrixe (In From The Storm, Stone Free). Kapela fanouškům nabídla i dva videodokumentu - na videu Primer je několik videoklipů, Time´s Tunnel vedle videoklipů přináší i dokument o turné s Rolling Stones, pohledy do zákulisí, koncertní ukázky z klubu CBGB a další zajímavosti.

3) Každý na vlastní pěst !?

O nadbytku hudebních nápadů a jejich neslučitelnosti se smutní fanouškové i kritici přesvědčili velmi záhy po rozpadu. Vernon Reid se v roce 1996 přihlásil svou první sólovou deskou Mistaken Identity, kterou mu vyprodukoval Teo Macero (legendární producent Milese Davise) spolu s Princem Paulem. Vernon tu zappovsky kříží styly ještě více, než jsme tomu byli zvyklí. S doprovodnou skupinou Masque představil své skladby i na Bratislavských jazzových dnech. Will Calhoun má za sebou dvě ryze bubenická alba, hraní s baskytaristou T.M.Stevensem v projektu Aza, s Coreyem Gloverem se sešel na albu coververzí Deep Purple, s Dougem Wimbishem nejprve vytvořil duo Head Fake. V triu Jungle Funk s Wimbishem a zpěvákem Vinxem pak zavítal několikrát i k nám. Will si postavil i jazzový kvintet, s nímž nedávno nahrál vlastní album pro legendární značku Blue Note. Věnoval se celé řadě aktivit (semináře, spolupráce s firmami Sonor a Zildjian apod.), hráčsky se podílel na Gloverově albu Hymns. Corey Glover na tomto svém sólovém albu pracoval poměrně dlouho a hned úvodní písní nás měla přesvědčit o tom, že odkaz Living Colour bude hájit on. Leč, tato "livingovská" skladba je na příjemném soul-rockovém albu výjimkou. Doug Wimbish si Willa Calhouna pozval na své první sólové album Trippy Notes For Bass (1999). Oba jsou i v sestavě projektu Jack Johnson, který vede raper Mos Def.

4) Opět spolu

Pozorní fanoušci si pomalu skládali tyto sólové mozaiky a napjatě sledovali každý nový krok vedoucí k možnému společnému setkání, které např. Vernon považoval za vyloučené. Zlom nastal v okamžiku, kdy se v triu Jungle Funk vedle Calhouna a Wimbishe objevil i Corey Glover. Zanedlouho se pak v klubu CBGB objevil plakát těchto tří hráčů pod hlavičkou projektu Head Fake - plakát sliboval i velmi "speciálního" hosta. Kdo se do přeplněného klubu dostal, tak zažil skvělé setkání všech hráčů Living Colour včetně repertoáru z dřívějších desek. Obavy, že se bude jednat o ojedinělý koncert pro new yorské přátele, se rozptýlily v okamžiku, kdy se na internetové stránce Coreye Glovera objevila zpráva, že Living Colour chystají americké turné a pravděpodobně i nové album. Vedle spekulací o podobě nových skladeb můžeme tipovat i v oblasti produkce nového alba. Obrátí se Living Colour na někoho z dřívějších producentů (Ron St.Germain, Ed Stasium, Adrian Sherwood, Skip McDonald) nebo se spolehnou na vlastní síly či se obrátí na někoho zcela nového ? Mimo oblast spekulací je fakt, že na internetové stránce Willa Calhouna je umístěno jedno z posledních vystoupení, jímž nám chtějí dokázat, jak dobře jim to hraje. O tom se už přesvědčili např. Bernard Fowler (zpěvák z Tackhead), Scott Ian z Anthrax či Tom Morello z Rage Against The Machine.

5) Předpověď repertoáru

Možná si položíte otázku, jaké skladby nám Living Colour představí pří svém prvním koncertu v České republice. Na základě recenzí z různých koncertů letošního amerického turné si dovoluji nabídnout pár tipů:

- Vivid: Glamour Boys, Cult Of Personality, Middle Man, Open Letter To A Landlord
- Timeś Up: Love Rears It´s Ugly Heady, Elvis Is Dead, Time´s Up
- Stain: Go Away, Mind Your Own Business, Never Satisfied
- Pride: Release The Pressure, Sacred Ground - coververze: Trance, Ugly Face (Jungle Funk) Crosstown Traffic (Jimi Hendrix) Power Of Soul (Jimi Hendrix) A Love Supreme (John Coltrane) Sunshine Of Your Love (Cream) Should I Stay Of Should I Go (The Clash)

Doufám, že Vám tento článek přinesl ty nejdůležitější a snad i nejzajímavější informace, o jedinečnosti originálního kvartetu se můžeme přesvědčit zanedlouho i u nás, snad se dočkáme i solidního počasí.[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]