INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

GRENCSÓ BIO KOLLEKTÍV v Divadle 29
9/10/2007 | Redakce JazzDnes

Středa 10. října 2007 ve 20.00

GRENCSÓ BIO KOLLEKTÍV (HU / NL)
v Divadle 29, PardubiceJedinou zastávkou maďarského saxofonisty Istvána Grencsó a jeho skupiny Grencsó Bio Kolektív v Čechách bude Divadlo 29. Pardubičtí posluchači tak mají jedinečnou příležitost setkat se s hudbou tohoto legendárního saxofonisty, jenž je spolu s Mihály Dreschem a Györgyem Szabadosem považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových hudebníků v Maďarsku. Divadlo 29 pozvalo Istvána Grencsó a jeho skupinu v rámci projektu Jazzconnexion, jehož podzimní část je zaměřena na uvádění současného maďarského jazzu.

GRENCSÓ BIO KOLLEKTÍV (HU / NL)

István Grencsó – tenorsaxofon, sopránsaxofon, duduk, zorna, flétna

Hans van Vliet – trombón

Ernö Hock – kontrabas

György Jeszenszky – bicí


GRENCSÓ BIO KOLLEKTÍV v Divadle 29István Grencsó je hudebník, který patří vedle Mihályho Dresche a Györgye Szabadose k nejvýznamnějším maďarským jazzovým novátorům, jejichž hudba formovala a dodnes formuje podobu nejen současného maďarského jazzu. Ten je pozoruhodný především díky silnému a osobitě přetavenému vlivu původní maďarské a v širším smyslu východoevropské lidové hudby, čímž si vydobil v evropském a světovém jazzu velmi originální a vyjímečnou pozici.

István Grencsó vstoupil na hudební scénu koncem 70. let, kdy zformoval skupinu Masina Jazz Groupa. Poté se stal členem Dresch Quartetu a začal spolupracovat s legendárním klavíristou Györgyem Szabadosem. Pro Grencsóův hudební naturel však bylo působení v pevných formacích typu jazzového kvartetu či tria příliš těsné, a tak v roce 1985 založil Grencsó Kollektív, skupinu založenou na pravidelné rotaci nejrůznějších hudebníků, která je jeho hlavním hudebním projektem dodnes. Její variabilita Grencsóovi umožňuje rozvíjet takřka neomezenou řadu hudebních poloh a stylů a nejlépe tak umožňuje realizovat jeho invenci. Ať už Grencsó čerpá inspiraci z moderní vážné hudby, popu, rocku, elektro-akustické hudby nebo jazzu, vždy jsou z jeho hudby, jako silný spodní proud, cítit kořeny a tradice původní lidové hudby střední a východní Evropy. Pod značkou Grencsó Kollektív vystřídal István Grencsó celou řadu sestav od dua, tria a kvartetu až po big band. Jeho spoluhráči jsou nejen jazzoví či rockoví hudebníci, ale i dj´s, elektroničtí experimentátoři, klasičtí hudebníci nebo hráči lidové hudby.

István Grencsó, kterého mohli pardubičtí diváci několikrát vidět při koncertech maďarské skupiny Kampec Dolores, s níž od roku 2000 vystupuje jako stálý host, se v Divadle 29 představí s formací Grencsó Bio Kollektív. V ní hraje kromě saxofonů a příčné flétny také na nejrůznější lidové dechové nástroje. Mezi nimi například na arménský duduk nebo tureckou zornu. Dalšími členy Bio Kollektívu jsou v Budapešti žijící nizozemský trombónista Hans Van Vliet, mladý kontrabasista Ernö Hock a skvělý jazzový bubeník György Jeszenszky. Oba posledně jmenovaní jsou také členy Béla Ágoston Quartetu, který se v Divadle 29 představí v rámci cyklu koncertů madarského jazzu v listopadu.


Vstupné: 120 Kč

Studentské: 90 KčKoncert je uváděn v rámci projektu Jazzconnexion 2007 za podpory Ministerstva kultury ČR, Pardubického kraje a statutárního města Pardubice.


http://www.myspace.com/grencsokollektiv

Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]