INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Slet bubeníků 2007
10/10/2007 | Redakce JazzDnes

TISKOVÁ ZPRÁVA

Slet bubeníků 2007


Včera začal prvním koncertem Slet bubeníků 2007

Čeští špičkoví hudebníci se potkávají na jednom pódiu s muzikanty z Afriky, Ameriky, Asie i Austrálie

K turné vychází nové CD

Nakladatelství Indies Happy Trail právě vydalo CD Sletu bubeníků pod názvem DRUMMING BREW. Jde o záznam koncertu z loňského roku.
„Podařilo se nám energii z pódia přenést do nahrávky, CD má neuvěřitelný náboj, emoce a napětí“ uvedl Pavel Fajt
CD bude oficiálně pokřtěno na koncertech v Brně a v Praze. Kmotrem se stane Martin Věchet, zakladatel trutnovského festivalu a velký přítel indiánských i šamanských rytmů, které mají velice blízko k rytmickému pojetí Sletu bubeníků.

Slet bubeníků včera odstartoval prvním koncertem ve Smržovce.. V naplněném sále se sešli příznivci rytmů doslova všech generací, kteří nadšeně aplaudovali, tančili do rytmu a z koncertu odcházeli s doslova rozzářenými tvářemi. Dvě tuny nástrojů a celý 13 členný realizační tým nyní bude putovat od města k městu deset dní.

První ročník Sletů bubeníků proběhl v roce 2002 z iniciativy Pavla Fajta a Romka Hanzlíka (agentura AMP). Na počátku byla jednoduchá idea: Pozvat na jedné straně přední české invenční bubeníky, na straně druhé renomované zahraniční hudebníky z různých žánrů, kultur a různého vnímání hudby na týdenní tvůrčí dílnu a iniciovat tak vytvoření unikátního uměleckého díla – společné kompozice, jejíž výsledkem je živý koncert rytmických nástrojů. Slet bubeníků chtěl zahrnovat všechny hudební směry, překlenovat rozdíly mezi kulturami a přístupy k tvorbě, navodit jiskřivou tvůrčí atmosféru a následně ji přenést na pódium.
Výsledek tohoto prvního Sletu byl fenomenální. Obecně bývá také skoro pravidlem, že vidět profesionální muzikanty zapojené v projektu, který jim dovoluje vyskočit z vlaku rutinní obživy (jakkoli by bylo zbytečné obviňovat zúčastněné z uměleckého rutinérství) a zcela se oddat kouzlu okamžiku, bývá zážitkem. Zde to platilo dvojnásob; už kvůli tomu, že před prvním veřejným vystoupením bylo jen pár dní na sezkoušení programu. Skloubení schopnosti maximální improvizace s maximální kázní a ohleduplností k ostatním na pódiu zavdalo na maximální dojem. Ti, kdo byli přítomni této neřízené i obdivuhodně ukázněné spoušti rytmů, mohli hovořit o zážitku srovnatelném s atmosférou kmenových rituálů, ryzím kontaktu se samotnou prapodstatou hudby.

Euforie po prvním Sletu, doživovaná ještě dlouho po skončení nadšenými ohlasy diváků (kdesi v archivech ČT se nachází i jedinečný záznam koncertu z krápníkové jeskyně v Moravském krasu), dala podnět k významnému posunu. Z původní myšlenky jednorázového setkání bubeníků se vyklubal nápad opakovat tuto mystickou seanci každoročně.
Slet bubeníků právě vstoupil již do 6. ročníku. Každoročně se schází jiná sestava bubeníků a vznikají stále nové skladby. Vydavatelství Indies vydalo před dvěma lety 2CD zaznamenaného výtečného koncertu z Laterny Magiky. Drumming Brew je druhý záznam této ojedinělé akce.


Pavel Fajt, umělecký vůdčí duch Sletu bubeníků, upřesňuje: „Loňský Slet bubeníků byl absolutně nejlepší v celé historii. Sotva jsme vyšli na pódium, ukázalo se, že všichni muzikanti jsou na stejné vlně a dávají do projevu i výrazu neuvěřitelné množství energie a tvůrčího potenciálu. Všichni ctili týmového ducha a tvorba fungovala jakoby samospádem. Shodli jsme se, že v tomto týmu se chceme ještě jednou sejít, a proto letošní sestava hodně vychází z té loňské. Je to právě ta sestava, kterou uslyšíte na novém CD“
Díky velké porci improvizace je i každý koncert jiný. Hodně koncert ovlivňují diváci a atmosféra v sále. K vidění i slyšení jsou dvě tuny nástrojů. Na koncertech by neměl by chybět ten, kdo má rád rytmus, energii a napětí. Divák se na koncertě podílí velkou měrou. Loni byly poslední koncerty turné už dvou až tříhodinové a tím pádem publikum tři hodiny tančilo a užívalo si s námi.“


Přehled koncertů:
2007-10-09 Smržovka Parkhotel
2007-10-10 Olomouc U klub slet
2007-10-11 Šumperk Dům kultury
2007-10-12 Havlíčkův Brod Efect Club
2007-10-13 Ceské Budejovice Bazilika
2007-10-14 Rožnov p. R. Společ. Dům
2007-10-15 Zlín Golem
2007-10-16 Brno - Faval
2007-10-17 Litovel Záložna


2007-10-18 Praha - Archa vstupenky Archa nebo Ticketpro
2007-10-19 Chomutov Kulisárna
2007-10-20 Týnec nad Sázavou DKSlet bubeníků 2007 – sletová letka:
Pavel Fajt - drums, dholl, electronic
Miloš Vacík - congas, timbales, djembé, berimbau, caxixi, pandeiro, agogo-bells, repeniq , apito, brasilian and cuban percussions, voice.
Alan Vitouš - Log drums, bougarabou,darbuka, djembe, kalimba
Štěpán Smetáček - drums
Mohamed Bangoura - percussions (Afrika - Austrálie)
Ondřej Smeykal (didjeridoo)
Yumiko (vocal - Japonsko)
Ephraim Goldin percussions (Afrika – Kanada)
Maaka McGregor …. Electronic, percussion (Nový Zéland)

Jelikož Kanaďan i Australan jsou hudebníci afrického původu, můžeme s trochou nadsázky prohlásit, že jsou v sestavě zastoupeny všechny kontinenty kromě Antarktidy. Maaka McGregor je původem Maor z Nového Zélandu. Zatímco Ephraim žije občas v Praze, Maaka i Mohamed přicestují exkluzivně na Slet bubeníků z opačné straně zeměkoule.

Více na:
http://www.sletbubeniku.czhttp://www.sletbubeniku.czRedakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]