INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Představujeme CD: Jaromír Honzák Quartet
2/11/2007 | Redakce JazzDnes

Jaromír Honzák Quartet a Libor Šmoldas Trio: Na český jazzový trh přibudou v říjnu 2007 dvě vynikající nová alba, která vyjdou na labelu Animal Music

JAROMÍR HONZÁK QUARTET: A QUESTION TO ALL YOUR ANSWERS

Jaromír Honzák je dlouhodobě jedním z čelných představitelů české jazzové scény a často spolupracuje též se zahraničími hudebníky. Výsledky jeho autorské tvorby jsou vždy netrpělivě očekávány a jsou vždy událostí. Právě vycházející album s názvem A Question To All Your Answers je čtvrtým albem tohoto skladatele a kontrabasisty, jehož předchozí album Present Past bylo oceněno cenou Akademie populární hudby i cenou časopisu Harmonie za nejlepší jazzové album vydané v roce 2003. A Question To All Your Answers obsahuje 8 vlastních Honzákových skladeb prokazujících výjimečný kompoziční a aranžérský talent; hudba je hluboká a plná různých barev vznikajících souzněním všech rejstříků, poloh a možností zúčastněných nástrojů. Členy Honzákova kvarteta na novém albu jsou:David Dorůžka, jeden z nejlepších současných jazzových kytaristů, který se pohybuje již od mládí na mezinárodní jazzové scéně, držitel ceny Akademie populární hudby v jazzové kategorii za vlastní debutové album Hidden Path (2004), dále přední polští jazzmani bubeník Lukasz Zyta a klavírista Michal Tokaj.

O interpretačním souznění v kapele svědčí i Honzákova odpověď na otázku, jak by si představoval ideální kapelu: „Je to ta současná. Moji spoluhráči dokážou překonat představy o mé vlastní hudbě.“ Album bylo natočeno v Polsku. Autorem originálního obalu alba je významný grafik Aleš Najbrt. Album vychází na novém nezávislém jazzově orientovaném labelu Animal Music, který provozuje Petr Ostrouchov, bývalý člen skupiny Sto zvířat, autor filmové hudby (např. Želary), advokát a v neposlední řadě jazzový fanoušek:„Jazzové hudbě je v Česku věnováno podstatně méně pozornosti, než si vzhledem ke svým kvalitám a významu zaslouží a já bych byl rád nápomocen nějakým změnám. Čeští hráči dosahují vynikajících schopností, řada z nich oplývá nesmírným talentem a zaslouží si hrát na světových pódiích, o tom jsem tvrdohlavě přesvědčen.“ Album vyšlo 1. října v exkluzivní distribuci SONY BMG MUSIC ENTERTAINMENT.

Představujeme CD: Jaromír Honzák QuartetJaromír Honzák se na české jazzové scéně pohybuje od počátku 80. let, kdy ukončil studium na konzervatoři. Se Zdeňkem Zdeňkem, Františkem Kopem a Martinem Šulcem založil skupinu Naimä, nejvýraznější mladou jazzovou kapelu 80. let. Brzy se stal univerzálním doprovazečem, jehož talentu využily osobnosti jako Karel Růžička, Emil Viklický, Karel Velebný, Vojtěch Eckert, ale také Bartři Ebenové (s nimiž nahrál všechna tři alba a s nimiž v posledních letech pravidelně koncertuje) a Iva Bittová. Honzákova interpretační činnost brzy přesáhla československé hranice; účinkoval na řadě jazzových festivalů po světě. Mezi zahraniční osobnosti, které doprovázel, patří např. Art Farmer, Phil Wilson, Don Friedman, Alan Praskin, Giovanni Basso nebo Victor Lewis. V roce 1989 obdržel Jaromír Honzák stipendium na prestižní bostonské Berklee College of Music, kde studoval tři semestry a mezi jeho spolužáky zde patřili např. Jorge Rossy (dlouholetý spoluhráč Brada Mehldaua, účinkoval i na Honzákově druhém CD), Kurt Rosenwinkel nebo Roy Hargrove. Po návratu z USA Jaromír Honzák začal rozvíjet své představy o vlastní hudbě a postupně natočil čtyři autorská alba (včetně toho, které právě vychází). Spolu s ním na nich účinkovali například vynikající polští jazzmani saxofonista Piotr Baron, klavíristé Kuba Stankiewicz (spolužák z Bostonu) a Michal Tokaj a bubeník Lukasz Zyta, přední kytaristé David Dorůžka, Christian Rover či Peter Binder či již zmíněný bubeník Jorge Rossy. V roce 2003 bylo založeno jazzové oddělení Vyšší odborné školy Jaroslava Ježka, na jehož vzniku se Jaromír Honzák podílel a které nyní vede. Je tak jedním z patronů současného rozkvětu mladé jazzové generace, na půdě jím vedené „vošky“ byly založeny kapely Vertigo Quintet, Ondřej Pivec Organic Quartet a řada dalších. Jaromír Honzák koncertuje vedle vlastní kapely též s kvartetem Petra Zelenky, s triem Davida Dorůžky, s Bratry Ebeny a patří do širšího kruhu členů Divadla Vizita Jaroslava Duška. Jaromír Honzák je významným a zkušeným skladatelem a interpretem, představitelem české kontrabasové školy, která má ve světě vynikající jméno (např. George Mraz, Miroslav Vitouš).
Více informací o Jaromírovi Honzákovi lze nalézt na jeho stránkách

http://www.jaromirhonzak.com.

Představujeme CD: Jaromír Honzák QuartetO spoluhráčích Jaromíra Honzáka na novém albu

David Dorůžka je kytaristou a skladatelem nesmírného talentu; je absolventem Berklee College of Music a na jazzové scéně působí od svých čtrnácti let, dlouhodobě pobýval a vystupoval v New Yorku a v Paříži. Nahrával též s Karlem Růžičkou Jr. a účinkoval na albu Jaromíra Honzáka Earth Life; v roce 2004 vyšlo Dorůžkovi první album Hidden Path, které získalo cenu Akademie populární hudby za nejlepší jazzové album. Je nositelem řady ocenění (cena ČJS Talent roku 1995, Wayne Shorter Award, Jimi Hendrix Award), v roce 2000 ho Pat Metheny jako jediného kytaristu vybral do prestižního mistrovského kurzu v Aspen v Coloradu. V r. 2002 se Dorůžka zúčastnil prestižního evropského turné s projektem Swinging Europe pod vedením Django Batese. David Dorůžka vystupuje s vlastním triem a spolupracuje též se švédskou zpěvačkou Josefine Lindstrand, s níž za účasti polských hudebníků Lukasze Zyty a Michala Baranského právě připravují nové album, které na labelu Animal Music vyjde na jaře roku 2008. Více informací lze nalézt na stránkách http://www.daviddoruzka.com.

Michal Tokaj (klavír) a Lukasz Zyta (bicí) patří k největším mladým talentům polského jazzu. Oba jsou absolventy jazzového oddělení Hudební akademie v Katovicích. Jednotlivě nebo spolu vystupovali s Janem Ptaszynem Wroblewskim, Januszem Muniakem, Piotrem Wojtasikem, Grzegorzem Nagorskim a dalšími špičkovými představiteli polské jazzové scény. Mají rovněž společné trio s Michalem Baranským, který nahradil Darka Oleskiewicze, nyní působícího v USA. Zyta je nositelem Grand Prix ze soutěže v Grodzisk Mazowiecki, Tokaj je několikanásobným vítězem jazzových soutěží v Polsku, Belgii a Německu a čerstvým nositelem polské prestižní ceny Fryderik za CD Bird Alone. Lukasz Zyta splupracuje dlouhodobě s Davidem Dorůžkou a účinkuje též na albu Libora Šmoldase On The Playground, které vychází souběžně s albem Jaromíra Honzáka.

http://www.michaltokaj.com

Diskografie Jaromíra Honzáka
Jaromír Honzák: Getting There Together (PJ Music, 1995)
Jaromír Honzák: Earth Life (Cube Metier, 2000)
Jaromír Honzák Quintet: Present Past (Indies Records, 2003)
Jaromír Honzák Quartet: A Question To All Your Answers (Animal Music, 2007)

Dále vystupuje na albech Bratří Ebenů, Vladimíra Václavka, Ivy Bittové, Petra Zelenky, Christiana Rovera, Karla Růžičky a dalších.

Rozhovor Ondřeje Konráda s Jaromírem Honzákem přineseme v příštím článku.Redakce JazzDnes

[Zpět na úvodní stranu.]