INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Zveme vás: Wolfgang Puschnig & Jamaaladeen Tacuma
12/2/2008 | Redakce JazzDnes

Zveme vás: Wolfgang Puschnig & Jamaaladeen TacumaWolfgang Puschnig & Jamaaladeen Tacuma
úterý 4.března 2008 ve 21.30
Jazzclub Reduta
Národní 20, Praha 1Wolfgang Puschnig se narodil v roce 1956 v Klagenfurtu, malém jihorakouském městě s bohatou hudební tradicí. O velmi mladého věku zpíval v lokálním kostelním sboru. V deseti se učil na housle, ve 12 letech na Klagenfurtské konzervatoři přešel na příčnou flétnu.

V roce 1971 založil svoji první formaci, ve které spojil jazz s asijskými vlivy a poprvé koncertně vystoupil v listopadu toho roku. V 18 letech odešel do Vídně studovat flétnu na Vídeňskou hudební konzervatoř. Po krátkém čase/kvůli problémům se svým učitelem/ přešel na saxofon a skončil studium v roce 1980. Nejvíce jej v té době ovlivnila hudba Milese Davise, úmělci jako John Coltrane, Johnny Hodges, Cannonball Anderley, Eric Dolphy a asijské hudba. Integroval se do nové vídeňské jazzové scény a milníkem na jeho hudební cestě se stalo v roce 1978 založení „Vienna Art Orchestra“ spolu s Mathiasem Rüeggem. Zorganizoval též velké množství koncertů a projektů pro mladé vídeňské hudebníky.

Od roku 1980 hráje též se saxofonistou Hans Kollerem jak ve skupinách „Part of Art“ tak „Airmail“ spolupracuje ale také se skladateli Otto M. Zykanem, Thomasem Pernesem a H.K. Gruberem a je možno jej slyšet na pohostinských vystoupeních jako sólistu s Vídeňskými symfoniky.

V roce 1985 založil „Pat Brother“ a hrál poprvé se skladatelkou a pianistou Carlou Blay.

Od roku 1988 působil spolu s americkou zpěvačkou Lindou Sharrock. Opustil v roce 1989 „Vienna Art Orchestra“ a hraje jako leader i sideman v různých formacích a je ho možno slyšet na různých podiích a festivalech po celém světě. V roce 1998 získal cenu Hanse Kolera jako „jazzový hudebník roku“. Vedle nedávno zesnuvšího Joe Zawinula je Wolfgang Puschnig jistě nejdůležitějším rakouským jazzovým hudebníkem s obrovským mezinárodním renomé.

Wolfgang Puschnig pracuje vedle velkých hudebních formací též trvale v různých duetech jako s houslistou Mark Feldmanem, od svého mládí též z Kärntenu pocházejícím pianistou Uli Schererem a zvláště s hráčem a basovou kytaru Jamaaladeenem Tacumou s nímž přijíždí do Prahy.


Zveme vás: Wolfgang Puschnig & Jamaaladeen TacumaJamaaladeen Tacuma narozen 11.6.1956 v Hempstead, New York je americkým free jazzovým baskytaristou, který se proslavil svojí spolupráci s Ornettem Colemanem v 70. a 80. letech v Colemanové kapele „Prime Time“ Jamaaladeenovo album Jukebox bylo v roce 1989 nominováno na Grammy.

Jamaaladeen vyrostl v Pensylvánii a hrál jako mladík s varhaníkem Charlesem Earlandem, přes Earlanda se Tacuma seznámil s producentem Reggie Lucasem, který jej představil Ornettu Colemanovi v roce 1975, kdy bylo Jamaaladeenovi 19 let. Vedle hraní s Colemanem hrál s takovými lidmi jako jsou James „Blood“ Ulmer, Walt Dickerson, David Moss, Chudl Hamer, Kip Hanrahan a David Murray. All Music Guide cituje jeho album „Mirakle“ s bubeníkem Grant Cavin Westonem a kytaristou Derikem Baileym jako jedno nejdůležitějších alb roku 2000. V roce 2006 je vrátil do světla slávy svou účastí na projektu World Saxophone Quartetu „Political Blues“ Od devadesátých let hraje poměrně často s Wolfgangem Puschnigem.Koncert je pořádaný ve spolupráci s Rakouským kulturním fórem v Praze.


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]