INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Zveme vás na jazz v brněnské Zemance
18/2/2008 | Redakce JazzDnes

Jazz v brněnské Zemance
Čtvrtek 21.února 2008,
Zemanova kavárna, Brno
zač. v 19:30LANUGO
Markéta Foukalová - zpěv
Miroslav Hloucal - trumpeta
Mirek Šmilauer - kytara
Viliam Béreš - klavír, klávesy
Rasťo Uhrík - kontrabas, baskytara
Martin Kopřiva - bicí

Žánrové škatulky dnes v hudbě působí trochu nudně a do popředí pozornosti posluchačů se dere samotné sdělení. Osobité umělecké vyjádření bez ohledu na stylové mantinely nabízí i kapela éterické a zároveň dynamické vokalistky Markéty Foukalové s tak trochu enigmatickým názvem Lanugo. Proč právě Lanugo se můžeme jen domnívat, jméno ale může evokovat třeba intimitu klubových vystoupení skupiny, niternost hudebního vzkazu či prostě jen tři rytmické a dobře znějící slabiky.
Markéta Foukalová dává průchod té divočejší části svého já v kapelách Madfinger či dříve třeba Gang ala Basta i při spolupráci s mnohými zdejšími rockery. Lanugo, které se zformovalo v tvůrčí líhni vyšší odborné školy Jaroslava Ježka v Praze, zpěvačce nabízí prostor k rozvoji jejího lyrického projevu i nadějných skladatelských dovedností. Však se taky snadno tvoří na míru takovým hudebnickým supertalentům! Co jméno, to naděje a budoucnost středoevropského jazzu: Rasťo Uhrík, Mirek Hloucal, Martin Kopřiva či Viliam Béreš jsou dnes skutečně v kurzu a jejich služeb využívají mnozí pražští kapelníci. Hudba vytvořená s jejich přičiněním se pak dá snadno schovat pod trochu vágní pojem nu jazz.
Nu jazz v podání Lanuga je mozaika všech vlivů, jimž podléhají jednotliví členové, směs hudby, kterou všichni poslouchají, dříve hráli nebo dnes tvoří. Nu jazz Lanuga je i barvitost, kreativita, prostor pro improvizaci, zároveň však jasný směr vytyčený silou hudební osobnosti všech členů včetně té, která nese svoji kůži na trh v úplném popředí, Markéty Foukalové. Tak jako každý hotový umělec i Markéta dává jakékoliv sestavě, se kterou spolupracuje, punc originality. Její jméno je tak zárukou nevšedního zážitku.

Vstup volný, kapacita omezena


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]