INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Trutnovem hýbe jazz
2/3/2008 | Petr Mikšovič

Ve středu 27.února byl v Trutnově zahájen 10.ročník mezinárodního jazzového, blues a funky festivalu s názvem Jazzinec. Více než dvouměsíční hudební maratón odstartovaly kvintet trumpetisty Jana Přibila a polské RGG trio. Obě kapely nasadily laťku velmi vysoko, a tak se uvidí, jestli se letošní kulatý ročník vydaří stejně jak ty minulé – o něco méně zakulacené.

Dnes už zaběhnutý festival vznikl z nepravidelných blues-jazzových koncertů, které se konaly ve vinárně Pod Hradem. Do malého podhorského města nebylo ani trochu snadné přivést jazz, ale zakladatel a dnes už hlavní organizátor Jazzince Tomáš Katchner se prostě nedal a nakonec naučil trutnovské milovníky hudby jazz poslouchat. Vznikl komplexní multižánrový festival, který má dnes i své vlastní internetové rádio a spousty příznivců.

Tomáš Katchner tvrdí, že je pro něho jazz, hned po world music, ta nejotevřenější a nejsvobodnější hudba a obě tyto vlastnosti dovolují organizátorům experimentovat. Na jevištích tak vznikají nečekaná a objevná spojení muzikantů, kteří by nikdo jiný dohromady nedal. A nakonec posluchači přicházejí na to, že vše funguje tak, jak má, a baví se vynalézavostí a uměním jazzových hudebníků. V průběhu let se na trutnovských jevištích vystřídalo několik veleslavných muzikantů – mezi nimi Laco Déczi se svojí Cellulou New York, Dan Bárta nebo Iva Bittová.

Letošní ročník je jubilejní, a proto i svým způsobem lehce nostalgický a bilanční. Do Trutnova se vrací staré známé tváře, ale objeví se tu i jazzincoví nováčci. Když jsem se loni ptala Tomáše Katchnera na to, koho by chtěl na Jazzinec dostat, kdyby neexistovaly žádné hranice ani omezení. Tehdy bez váhání řekl, že Joea Zawinula. Ten, ale na podzim zemřel a Tomáš mu 10.ročník International jazz, blues and funky festivalu věnoval. Kromě toho, že se mu podařilo do malého podhorského města pozvat jeho bývalé spoluhráče s jejich novými projekty, bude Zawinul i hlavní hvězdou poslechového večera. Festivaloví návštěvníci si tak budou moci poslechnout kapelu Alliance Amita Chatterjeeho a speciální česko-slovenský band v čele s Victorem Baileyem. Poslechový večer pak bude mít pod jazzovou taktovkou Jirka Moravčík. Večer je nazvaný Joe Zawinul: Kazatel hudby bez hranic.

Mezi další festivalové účastníky se tento rok zařadili i energičtí Gulo Čar se Štěpánem Markovičem, Marta Tőpferová s Jiřím Stivínem a jejich doprovodným bandem nebo dcera známé české zpěvačky Nadi Urbánkové Jana Fabiánová, která se věnuje swingu. K velkým lákadlům bude jistě patřit i Jáchym Topol a Psí vojáci nebo Luboš Andršt blues band.

Součástí festivalu je i doprovodná výstava fotografií a dokumentů Oldřicha Šlégra, Petra Zvolánka, Karla Čapka a Miloše Šálka. Ta bude mapovat všech 10 festivalových ročníků. Její vernisáž je plánována na středu 5.března a v rámci ní vystoupí neskutečně charismatický James Harries.

Pokud se na Jazzinec chystáte, můžete třeba už příští týden zamířit na Luboše Andršta nebo swingový koncert Jany Fabiánové. Vězte, že na Jazzinci se nesedí v koutě, ale tleská do rytmu, poskakuje, anebo alespoň minimalisticky pokyvuje hlavou. Na festivalu se o jazzu nepřemýšlí, ale žije se jím. Všichni společně – v jednom rytmu.

Zuzka Šebestová

[Zpět na přehled článků v rubrice recenze akcí.]