INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

JAZZ ON 2008 v brněnské Alterně
15/3/2008 | Redakce JazzDnes

JAZZ ON 2008 v brněnském klubu Alterna


Vážení příznivci jazzové hudby,

v jarní části našich pravidelných jazzových nedělí jsme se tentokrát rozhodli dát prostor především nejmladší, nastupující jazzové generaci a jejich rozličnému přístupu k odkazu předků.

Jako první uslyšíme soubor Lanugo s mladou, ale profesně již vyzrálou a pozoruhodnou zpěvačkou Markétou Foukalovou, řadící se svou tvorbou nejblíže k nu-jazzu. Tento termín se začal objevovat na začátku 90. let jako žánrová odnož jazzu reagující na nové hudební trendy i technické možnosti. Tony Brewer z časopisu All About Jazz jej označil za směr, který udělal z jazzu opět zábavnou záležitost.

Další z našich vystupujících, Libor Šmoldas Trio, jde sice spíše klasičtější cestou, ovšem ve spojení s hammondovymi varhanami Ondřeje Pivce a bicími Jiřího Slavíčka dosahuje jeho trio nezaměnitelného soundu. Pan Lubomír Dorůžka, jazzový nestor a hudební kritik, soubor označuje jako největší příslib pro naši i evropskou jazzovou scénu.
Zcela originálním způsobem pojímá svůj pohled na jazz NUO (Nuselský Umělecký Orchestr), 9-ti členný soubor složený z výrazných osobností nedávných absolventů Ježkovy hudební akademie. Jazz je v jejich podání plný invence i napětí, zároveň si však hraje s parodií a absurditou některých vyčpělých jazzových postupů.
MED je instrumentální kvartet stavějící na elektronických nástrojích, taktéž by mu asi nejlépe sedělo označení nu-jazz nebo future-jazz? Jde opět o velmi zajímavý soubor, kterého si pozorný posluchač mohl všimnout například na podzimním festivalu Jazz Goes to Town.
Možná generačně, nikoliv však originalitou, se v naší sérii odlišuje soubor Darko Jurkovič Trio. Tento chorvatský kytarista, jako jeden ze dvou na světě, totiž ovládá hru "two hands tapping"!!! Soubor vystupuje po celé Evropě s obrovským úspěchem a kdo jej na vlastní uši neslyšel, oči neviděl, by si jej rozhodně neměl nechat ujít.

Poslední dva koncerty jarní série budou patřit ženským jazzovým vokálům. Tím prvním je obrovský příslib z Brna. Teprve čtrnáctiletá Monika Bagárová pod vedením svého otce (bubeníka) je přesným důkazem toho, že v hudbě a umění vůbec je talent tou nejdůležitější esencí ...
Na závěr pak uslyšíme klasický quintet v tom nejlepším složení a nejvyšší kvalitě: Miriam Bayle Quintet! Koncert se měl konat již na podzim, ale vzhledem k nemoci zpěvačky jsme jej přesunuli do jarní části.

JAZZ ON 2008 - jarní část - program:

2.3. - LANUGO
9.3. - Libor Šmoldas Trio
16.3. - NUO
30.3. - MED
6.4. - Darko Jurkovič Trio (Chorvatsko/CZ)
13.4. - Monika Bagárová Band
20.4. - Miriam Bayle Quintet

Na celou sérii koncertů si můžete zakoupit velmi výhodné permanentky za pouhých 245,- Kč.


Těšíme se na vaši návštěvu.

Alterna


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice nové tváře.]