INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Český jazz v Americe
16/4/2008 | Redakce JazzDnes

Český jazz v Americe


Jazzový orchestr VOŠ a Konzervatoře J.Ježka pod vedením Milana Svobody se zúčastnil festivalu studentských big bandů v kalifornském Monterey v USA. Náš orchestr byl pozván jako jediný z Evropy, aby vystoupil na závěr celého festivalu. Zahráli jsme
40 minutový koncert po vystoupení šestice finalistů nejvyšší kategorie College Big Band Division. Do finále v této kategorii jsme postoupili již v minulém roce, ale nemohli jsme se bohužel zúčastnit, protože se nenašlo dost financí na cestovní náklady. Proto nás letos pozvali pořadatelé jako "special guest". Koncert to byl velice úspěšný (jak je patrno i v recenzi). Potlesk sklidily sólové výkony Luboše Soukupa, Petra Kalfuse, Jakuba Doležala, Zbyňka Polívky, Honzy Andra a Štěpána Janouška. Celý orchestr zahrál skvěle a odměna v podobě standing ovation plného sálu včetně George Duka a celé poroty je něco, na co se hned tak nezapomene.
Next Genaration Festival je největší svého druhu na světě. Je to finální soutěžní přehlídka studentských jazzových orchestrů v několika kategoriích. Do finále, které proběhlo 3.-6. dubna 2008, byly vybírány orchestry na základě nahrávek, které posuzovala anonymně porota z Berklee College of Music v Bostonu. Přímo na místě posuzovala výkony jednotlivých účastníků početná porota významných osobností světového jazzu (mimo jiné George Duke, Terri Lyne Carrington, Billy Harper, Christian McBride, a řada dalších). Festivalu se zúčastnilo na 50 ansámblů - finalistů v šesti kategoriích (big bandy, comba, vokální ansámbly - high schools a college). Součástí festivalu jsou také pohovory, kde lze získat stipendium na Berklee College a možnost dostat se do výběrového all-stars ansámblu (Next Generation Jazz Orchestra), který v létě podnikne turné po Americe a Evropě spolu s hosty McBridem a Maceo Parkerem. Členové našeho orchestru tuto možnost samozřejmě využili. Výsledky se zatím zpracovávají, ale velkou šanci dostat se do all-stars high school big bandu má trombonista Štěpán Janoušek.
A zde je recenze:

The college big bands, some of the most accomplished in the nation, were commanding and fluid in their performances. Each band was truly unique--from the angular Central Washington University to the cascading sound of Sacramento State to the strong and intense performance from the University of Michigan. The large crowd of fans in the Steinbeck Forum gave loud and appreciative approval. Closing the College Division competition was a special performance from the Prague Conservatory of Music Jazz Band from the Czech Republic, which confounded and dazzled the crowd with its genre-smashing and style-hopping performance of all original music from band director Milan Svoboda--and the crowd demanded three encores! In the end, it was the dense-sounding Cal State Northridge that earned the top position of the College Division and the performance slot at the 51st Monterey Jazz Festival.

http://www.montereyjazzfestival.org/2008/media/040908.php

Překlad:

Univerzitní big bandy, patřící k nejlepším v zemi, hrály plynule a s nadhledem. Každý z nich byl vskutku jedinečný, počínaje korektním vystoupením Central Washington University přes mnohavrstvený zvuk Sacramento State až po silný intenzivní výkon University of Michigan. Všechny se dočkaly velkého a hlasitého uznání od početného davu fanoušků ve Steinbeck Forum. Jako zvláštní host vystoupil na závěr univerzitní sekce soutěže big band Pražské hudební konzervatoře z České republiky, který ohromil a oslnil publikum svým žánry bořícím a styly střídajícím předvedením původní hudby svého dirigenta Milana Svobody - a publikum si vynutilo tři přídavky! Vítězem univerzitní sekce soutěže big bandů se stal hutně znějící band z univerzity Cal State Northridge, který tak získal možnost zahrát na 51. jazzovém festivalu v Monterey.Milan Svoboda

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]