INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

JAZZFESTBRNO 2008 - 20.-29.dubna
17/4/2008 | Redakce JazzDnes

JAZZFESTBRNO 2008 - 7. ročník mezinárodního jazzového festivalu, Brno, 20.-29.dubna 2008JFB 2008 tisková zpráva
V novém kabátě se představuje sedmý ročník mezinárodního jazzového festivalu JAZZFESTBRNO 2008, kabátě delším a neobvykle pestrém. Festivalové návštěvníky čeká bohatá porce klubových vystoupení, open-air scény i slavnostní koncerty v Městském divadle Brno (MdB) či Semilasse.

Nebývalý zájem účinkujících z domácí scény i snaha o rozproudění klubové scény v městě Brně mají za následek rozšíření festivalu na celých deset dní lemovaných velkými hudebními událostmi a vyplněných tím nejlepším z domácího, evropského i zámořského jazzu. Úvodní slavnostní koncert v MdB obstará 20. dubna Gustav Brom Big Band s hostujícím Peterem Lipou, kteří v rámci série Ruská kultura v ČR představí moskevského jazzmana, saxofonistu a nejznámější osobnost ruského jazzu Igora Butmana. Butman je nejen instrumentalistou světového formátu, ale i jazzovým velvyslancem a stěžejním hybatelem moskevského hudebního dění včetně místního jazzklubu Le Club. Jeho mnohaleté intermezzo v New Yorku mu přineslo nejen věhlas a příležitost hrát s největšími esy světového jazzu, ale především velké množství přátel, jejichž jména dnes zdobí programovou nabídku Butmanova klubu. Koncert otevře Butmanova malokapelová jízda s česko-slovenskou ekipou Krajňák, Baroš, Ševčík.

Po východoevropském pondělku následuje klubová série v nejznámějších brněnských jazzových útočištích. Pondělní Monster Jam Session v klubu U kouřícího králíka vystřídá úterní maďarský večer s Oláh Szabolcs Quartet ve Staré pekárně. Středa bude ve znamení návratu brněnského rodáka Romana Pokorného na zdejší pódia, kam se v posledních letech bohužel příliš často nevrací. JAZZFESTBRNO dluh napravuje a Roman tak bude moci v klubu Fléda představit svůj nejnovější fusion projekt. Ve čtvrtek 24. dubna bude královopolské Semilasso svědkem extatické produkce rakouského smyčcového kvarteta Radio String Quartet, které objíždí světové festivaly s přearanžovanými tématy z pera Johna McLaughlina. Skladbám z období Mahavishnu Orchestra nalévá do žil čerstvou krev a potvrzuje jejich nesmrtelnost. Ani spoluhráči druhého aktéra pátého festivalového dne Karla Růžičky nepostrádají hudební vášeň a triový formát umožní klavírní legendě plně rozvinout svůj nesporný kreativní potenciál.

V pátek bude JAZZFESTBRNO patřit především Slovákům. Kvinteto Bashavel je obohacenou verzí známého tria PaCoRa (Palúch, Comendant, Ragan) a slibuje jazz i world music ve vkusné kombinaci. Mezinárodní septet slovenského klavírního esa Luboše Šrámka East European Artsemble naopak hraje dočista vydestilovaný jazz a jím také zatlačí posluchače do sedadel.

Vynikající zážitek garantuje i sobotní vystoupení Josefine Lindstrand s triem Davida Dorůžky v Divadle Husa na provázku. Dorůžkova kytarová magie se dokonale pojí s uhrančivým zpěvem Linstrand a groovem i virtuozitou polských mistrů Lukasze Zyty a Michala Baranského a vytváří tak povznášející jazzový elixír. Druhá polovina sobotního večera bude patřit dalšímu headlinerovi letošního jazzfestu, americkému saxofonistovi Richovi Perrymu. Jeho nezaměnitelný tenorový témbr spoluvytváří zvuk bigbandu Marie Schneider a řadí jej mezi nejoriginálnější a nejpřesvědčivější improvizátory současného jazzu. Jeho doprovodný Open Sextet sdružuje špičku domácí nastupující jazzové generace a s Perrym v čele znamená jistotu mimořádného zážitku.

Koncert v neděli 27. dubna prosvítí svým zjevem polsko-americká zpěvačka Aga Zaryan a potvrdí, že polský jazzový zpěv není jen Ursula Dudziak či Anna Maria Jopek. Po sofistikovaném úvodu nedělního večera vtrhnou na pódium Flédy jazzem intoxikovaní popoví Toxique, ambiciózní projekt kytaristy Patrika Hlavenky a zpěvačky Kláry Vytiskové. Pondělní klubový večer U kouřícího králíka je ve znamení návratu kytaristy Petra Zelenky na domácí pódia. Zelenka se po několikaletém intermezzu ve Francii obklopil skvělými spoluhráči Honzákem, Bártou a Hobzekem a s jejich přispěním rozvíjí svůj osobitý jazzový koncept.

Letošní JAZZFESTBRNO vyvrcholí v úterý 29. dubna křestem nové nahrávky skvělého nu-jazzového Vertigo Quintetu s charismatickou zpěvačkou a cellistkou Dorotou Barovou a především triovým kouzlením brazilské divy Eliane Elias v doprovodu legend amerického jazzu, kontrabasisty Marca Johnsona a bubeníka Adama Nussbauma s programem Something for You, Eliane Elias Sings and Plays Bill Evans.

Bohatou večerní jazzovou nadílku doplní i tradiční hudebnická setkání a jam sessions, open air koncerty i všudypřítomný jazzový kvas. Cílem organizátorů je ostatně především rozproudit hudební dění ve městě a okořenit je přítomností světových jmen. Konec dubna tak bude v Brně ve znamení jazzu.

Tisková konference k festivalu proběhne ve čtvrtek 10. 4. v 10:00 v jazzové kavárně Podobrazy na Moravském náměstí. Více informací k festivalu naleznete také na webových stránkáchhttp://ww.jazzfestbrno.cz

Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]