INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Trilok Gurtu & Hank Jones v zářijové Harmonii
1/9/2008 | Petr Vidomus

Trilok Gurtu & Hank Jones v zářijové Harmonii


Pravidelná jazzová rubrika měsíčníku Harmonie v zářijovém čísle přináší opět několik stran kvalitního jazzového čtení. Jazzovému čtenáři nabízí více než 9 stran, dále nechybí pochopitelně ani obsáhlá část věnovaná klasické hudbě a world music.


Hlavním jazzovým materiálem je exkluzivní rozhovor s geniálním perkusionistou Trilokem Gurtu který v červenci vystoupil na festivalu Colours of Ostrava jako host kapely Jana Garbarka. V interview vzpomíná, jakým způsobem se snažil prorazit v 70. letech v Evropě, když sem přijel ještě jako neznámý indický hráč. Řeč přišla i na to, jaký je osud klasické fusion v současnosti:

V 70. letech se hodně kapel inspirovalo indickou hudbou. Ale není dnes klasická jazzrocková fúze mrtvá?
Ne, ne, je pořád živá! Možná nezní stejně jak tehdy, ale jakmile je ten zvuk tady, nemůžete jej jen tak vymýtit. Nemůžete zapomenout na Milese, Mahavishnu…Takhle se často ptají novináři, což plyne z rozdílu a ze vzdálenosti mezi hudebníkem a žurnalistou. Novináři jsou vždycky o něco pozadu – sportují, vaří, žijí běžný život a vedle toho taky píšou o hudbě a říkají o ní něco ostatním. Ale tou kreativní silou jsou muzikanti, kteří hudbu vytvářejí; hudba je totiž vždycky popředu, až potom přicházejí všechny ty interpretace, mnohdy ve své době dané nepochopením potenciálu nějaké nové hudby.
Pak se musíme ptát, zda je hudba popsatelná slovy.
Ne, to není možné, je snad Bůh popsatelný? Stejné je to podle mě i s hudbou: nemá barvu či tvar sama od sebe, do těchto
škatulek se ji snažíme vtěsnat, aby byla snáze vysvětlitelná ostatním. S Bohem je to přece
podobné, to bychom měli pochopit.

Dále se Harmonie ohlíží především za letními zahraničními festivaly: Jiří Moravčík přivezl reportáž z world music festivalu v Rudolstadtu a Peter Motyčka zavítal na slavný festival Jazz Baltica: zde mimo jiné vyzpovídal klavírního pionýra Hanka Jonese (90!).
Z domácích jazzmenů přináší Harmonie rozhovor s kytaristou Petrem Zelenkou, který se vrátil po několika letech z Paříže a přivezl s sebou materiál k novému albu Memory Flash, které v vychází září.
Nechybí rovněž recenzní rubrika, plná aktuálních tipů na nové jazzové nahrávky: měsíčník zde mimo jiné jako první přináší reflexi aktuálního alba Vertigo Quintet & Dorota Barová.


Petr Vidomus

[Zpět na přehled článků v rubrice rozhovory.]