INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Představujeme: kytarista Petr Zelenka
8/10/2008 | Redakce JazzDnes

Představujeme: kytarista Petr ZelenkaPETR ZELENKA (nar. 1977) absolvoval již v mládí jazzové dílny u Luboše Andršta (Frýdlant) a Jona Damiana (Berklee, USA). Od 18-ti let se pohybuje na české jazzové scéně, kde spolupracuje s Yvonne Sanchez, Najponkem, Robertem Balzarem, Jaromírem Honzákem, Antonínem Gondolánem, Miriam Bayle, ze zahraničních hudebníků např. s Jamesem Zollarem, Piotrem Baronem, Miloszem Rutkowskim a dalšími; zároveň účinkuje na mezinárodních jazzových festivalech. V roce 1999 obdržel Zelenka 1. cenu za jazzovou kapelu na soutěži Junior Jazz v Ústí nad Labem. V roce 2000 vyšlo Zelenkovo debutové album Mafiosi u vydavatelství Cube-Metier; spolu s ním na něm účinkují Jaromír Honzák (kontrabas), Martin Šulc (bicí) a Radek Zapadlo (saxofon). V roce 2003 se Zelenka přesunul do Paříže, kde žil, studoval a pracoval až do roku 2007; spolupracoval zde s hudebníky, jako jsou např. Xavier Richardeau, Fabien Mary, Olivier Zanot, Yoni Zelnik, Coda Tentet apod. Od roku 2007 Zelenka koncertuje paralelně se svým „českým“ kvartetem (Jaromír Honzák, Marcel Bárta, Tomáš Hobzek) a „francouzským“ kvartetem (Olivier Zanot, Yoni Zelnik, Karl Jannuska) a zaměřuje se především na svou tvorbu, zapadající integrálně do současných tendencí evropského jazzu. Zelenkovo druhé album Memory Flash nahrané s jeho „francouzským“ kvartetem a obsahující výlučně Zelenkovou autorskou tvorbu vychází v září 2008.


Diskografie Petra Zelenky:
Petr Zelenka: Memory Flash (Animal Music, 2008)
Petr Zelenka Trio + 1: Mafiosi (Cube-Metier, 2000)
Biografie Zelenkových spoluhráčů na albu Memory Flash:

OLIVIER ZANOT (alt a soprán saxofon): Po studiích klasické hudby na konzervatoři v Toulonu objevil jazz a studoval harmonii a improvizaci u Yvan Belmondo. Po obdržení diplomu z muzikologie v Nice se usadil v Paříži, kde studoval na prestižní CNSM. Zde obdržel v roce 1998 1. cenu za jazz. V Paříži účinkuje Zanot v kapelách Laurence Allison, Laurent Coq, Stan Laferrière, Vintage Orchestra, big band de Gérard Badini, Alain Jean-Marie, André Villeger, Franck Amsallem, Pierre Christophe, Karl Jannuska quintet, David El-Malek, Pierre Christophe, Dee Dee Bridgewater, Laika Fatien, Sophie Alour, David Sauzay, Yoann Loustalot... Hrál na jazzových festivalech ve Francii (Marciac, Juan-les-Pins, JVC Jazz festival de Paris, Pertuis, Aix-en-Provence, Clermont-Ferrand, Mont-Dore, Reims), ve Velké Británii, Švýcarsku, Portugalsku a na Maltě. Výběr z diskografie: Laurence Allison, Laurent Coq Trio, Stan Laferrière tentet, Le Vintage Orchestra.

YONI ZELNIK (kontrabas) se narodil v Izraeli, kde začal jako teenager hrát na baskytaru. V roce 1995 přesídlil do Paříže, kde studoval jazz na škole CIM. Jako sideman účinkoval např. s Aldo Romano, Baptiste Trotignon, Youn Sun Nah, Yutaka Shiina, Alain Jean-Marie, Sarah Lazarus, Stéphane Belmondo, Sophie Alour, Géraldine Laurent, Frank Woeste, David El Malek a dalšími. Jakožto velice vyhledávaný sideman účinkoval na většině mezinárodních jazzových festivalech v Evropě, Spojených Státech, Africe, Japonsku a Austrálii. Nahrál něco přes 20 CD, např. s Youn Sun Nah, Géraldine Laurent.

KARL JANNUSKA (bicí a perkuse) se narodil v Kanadě. Studoval hudbu na univerzitě McGill v Montrealu, kde hrál s hudebníky jako Kenny Wheeler, Karen Young, Ranee lee a Yannick Rieu, nahrával s kapelami Francois Bourassa, Christine Jensen, Joel Miller. Obdržel stipendium Ministerstva kultury v Quebecu a odjel na devět měsíců do New Yorku, kde se zdokonaloval u bubeníka Toma Raineyho. V roce 2002 se Jannuska přestěhoval do Francie, kde je velice vyhledávaným sidemanem. Je také leadrem svého vlastního kvintetu. Ve svých 30 letech účinkoval na více než 20 nahrávkách. Hrál nebo nahrával např. s umělci jako Lee Konitz, Sheila Jordan, Brad Mehldau, Kenny Wheeler, Randy Brecker, Mark Turner, Kurt Rosenwinkel, David Linx, Kevin Hays, Ingrid Jensen, David Binney, Ben Monder, Peter Bernstein, Don Thompson a Jacky Terrasson. V roce 2004 vydal Jannuska své první album „Liberating Vines“, kde také ukazuje svůj skladatelský talent. Nahrávka obdržela ocenění Opus award za „Jazz and World Music record of the year“ a v roce 2004 byl Karl oceněn na festivalu v Montrealu cenou CBC Etoiles Galaxie za nejlepší kompozici.


http://www.petrzelenka.eu


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]