INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Představujeme nové CD: Sestry Steinovy
22/10/2008 | Redakce JazzDnes

TISKOVÁ ZPRÁVA
Na novém CD objevují Sestry Steinovy hravost českých a moravských lidových písní

Nové CD „Měsíček svítí“ je určeno především dětem.Právě vyšlo nové CD Sester Steinových „Měsíček svítí“, které je věnováno především dětem. Umělecký záměr obou sester je jasný od prvního poslechu: české a moravské lidové písně přizpůsobit k obrazu svému i obrazu dnešní doby - s cílem vychutnat si společně s dětmi (ale i dospělými) krásu, tajuplnost i zábavnou hravost českých a moravských lidových písní. Tomu odpovídají i překvapivé výrazové prostředky. Oproti předchozím „kytarovým“ deskám dominuje na novém CD především klavír, doplněný zřídka o další akusticé nástroje. Nechybí ani vynalézavé použití samplů či elektroniky. Vše ovšem slouží k zdůraznění charakteru písní. Ty jsou zaranžovány často velice neobvykle a neotřele a většina písní tím dostává další rozměr. Známé melodie zní najednou jakoby jinak, novátorsky a přitažlivě. Z celého CD je cítit pokora v přístupu k hudebnímu odkazu a zároveň nerespektování zažitých hudebních forem. Sestry Steinovy tak dospělému i dětskému posluchači zprostředkovávají nový pohled na naši hudební tradici.

Na vydání CD navazuje ilustrovaný zpěvník lidových písní od dlouholeté spolupracovnice sester – malířky z Vysočiny Terezy Říčanové (vyjde během října v nakladatelství Baobab).
Sestry Steinovy plánují i koncertní verzi písní z nového CD - koncert bude interaktivní, se zapojením dětí a jejich přirozené hravosti.

Karolína, starší ze sester, vysvětluje: „Máme slabost pro lidovou kulturu, jsme vděčné prolézačky roubených chalup a obdivovatelky starých kapliček na zapomenutých kopcích… A taky jsme mámy, a tak víme že dnešní děti potřebují znát kromě Mozilly a iPodu i tajemství pěšinek, po kterých chodíval mysliveček za svou milou, nebo širokých hlubokých vltavských tůní… K písním jsme přistupovaly s úsměvem – pro každou z nich jsme hledaly jednoduchý nápad nebo vtípek, který by „jen tak mimochodem“ podtrhl její kouzlo.“Představujeme nové CD: Sestry Steinovy Poslední slovo pro Sestry Steinovy:
Proč jste se rozhodly začít hrát lidové písně pro děti? To vás ty vaše už nebaví?
Kdepak, baví nás oboje! Lidovky si zpíváme od dětství, zpíváme je i svým dětem, a často je propašujeme i mezi naše písně na pódium – protože nás zkrátka fascinují, je v nich tolik kouzla… Kéž bychom my, dnešní muzikanti, dokázali vymyslet třeba „Ej lásko, lásko“! Navíc vidíme na svých dětech, jak je důležité seznamovat je i s tímto pokladem, který jim televize ani počítačové hry nenabídnou… Čím víc, tím líp.

Kdo jsou Sestry Steinovy?
Karolina Kamberská a Lucie Steinhauserová jsou skutečné sestry, proto spolu zpívají už odmalička. Hrají své vlastní autorské písně na pomezí folku a šansonu a mají za sebou řadu úspěchů na hudebních festivalech i hudebních cen, z nichž asi nejvýznamnější je nominace na žánrového Anděla za album Jen děcko se bojí (2006). Ony samy si však nejvíce váží faktu, že se staly oblíbenou kapelou hudebních klubů v Čechách i na Moravě.

Sestry Steinovy vydaly u vydavatelství Indies zatím 3 cd – Lilie polní (2001), Můj tanec (2004) a Jen děcko se bojí (2006). Všechna alba se setkala s velmi pozitivním přijetím i u hudební kritiky (Jiří Černý, Vladimír Vlasák a řada dalších). „Měsíček svítí“ je v pořadí čtvrté album.

Informace o CD
Sestry Steinovy - Měsíček svítí
(CD, Indies MG, MAM819-2) DPC: 299,- Kč, vyšlo 6.10.2008

Křest CD proběhl v neděli 12.10.2008 v pražském klubu Kaštan, Bělohorská 150
Zúčastněte se naší soutěže o CD Měsíček svítí! Více na http://www.jazzdnes.cz/index.php?jazz=1&action=soutez


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice recenze alb.]