INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

XI. FESTIVAL SWINGOVÉ HUDBY
31/10/2008 | Redakce JazzDnes

Tisková zpráva

XI. FESTIVAL SWINGOVÉ HUDBY, 13. – 15. 11. 2008, NÁRODNÍ DŮM NA VINOHRADECH, Praha


Na konec první poloviny listopadu 2008 se chystá do Prahy zavítat světoznámá skupina ze Spojených států amerických, která je současnou absolutní špičkou v kategoriích jazzové, populární i duchovní tvorby mezi vokálními tělesy. Držitelé sedmi cen Gramy Award a autoři dvanácti CD, která vždy při vydání vstoupila na trh s překvapivě novou, ještě lepší úrovní hudebních aranžmá, dokonalou intonací, rytmickou hravostí a nadsázkou v harmonii, zavítají na
XI. Festival swingové hudby poslední den 15. 11. 2008. Řeč je o jedinečné originální šestici mladých dynamických černých zpěváků - TAKE 6. V současnosti jde o nejsledovanější vokální skupinu, na jejíž nové nahrávky čekají posluchači s velkou netrpělivostí. Jejich účast na tomto již tradičně pořádaném festivalu posouvá laťku pomyslného žebříčku nabídky hudebních produkcí u nás zase o něco výše. Zatímco loňská návštěva The Manhattan Transfer způsobila přetlak v útrobách největšího Majakovského sálu Národního domu na Vinohradech a úspěch koncertu se dlouho po jeho konání opakovaně připomínal v tisku i mezi širokou veřejností, lze očekávat po oznámení příjezdu TAKE 6 obrovský zájem o jejich strhující vystoupení zpívané s neuvěřitelnou lehkostí, které má vždy originální podobu hudební show. Zahájení koncertu se ujme české nejpopulárnější vokální těleso – Spirituál Kvintet.

První den festivalu patří swingové éře v nejčistší podobě. Vystoupí vynikající jazzová formace Polydor Jazz Sextet, která doprovodí zpěvačku Evu Emingerovou – Dostálovou. Její jméno je úzce spjato s nebývale zajímavou altovou barvou hlasu, s precizním přednesem a velkou dávkou jazzového improvizačního cítění. V druhé polovině večera se na pódiu rozprostře Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, kteří nemohou na žádném swingovém festivalu chybět. Tradičně se tak můžeme těšit na autentické provedení hudebních originálů 20., 30. až 50. let dvacátého století, včetně elegantních choreografických prvků a sólových výstupů jednotlivých členů orchestru.

Druhý festivalový den je věnován slovenským interpretům, které tentokrát zastupuje dnes již americká hvězda (slovenského původu) - Laco Deczi za doprovodu Celula New York. Osobnost jakou je Laco Deczi není nutné představovat. Můžeme jen potvrdit, že se stále těší výborné duševní, fyzické a zejména interpretační kondici. Na Festivalu swingové hudby vystoupí se svým osobitým podání jazzu od standardů až po úplné novinky. Druhým reprezentantem slovenského swingu bude Juraj Bartoš. Skvělý trumpetista takřka univerzálního využití od swingu, jazzu a tanečních standardů až po interpretaci klasické hudby v řadách symfonických těles vystoupí jako leader Bratislava Hot Serenaders. BHS jsou na poli swingu jako doma. Zaměřují se na inovační přístupy k původním skladbám zlaté éry swingu a vytváří oživováním původních hitů úžasnou atmosféru plnou gentlemanů a krásných dam.

Celý festival uvádí výstava fotografií na téma „jazz swing a jeho proměny“ přístupna každý festivalový den 13. – 15. 11. 2008 bezmála dvě hodiny před začátkem koncertů.
Festival swingové hudby je jako šňůra perel, která i ve svém XI. ročníku znovu překvapí neokázalým leskem bohatého programu a přitom pevným postavením mezi konkurenčními vyšperkovanými projekty nabité podzimní hudební sezóny.
Přijměte tedy pozvání a vychutnejte si skvosty jazzového hudebního světa v Národním domě na Vinohradech.


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]