INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Festivalový prolog k 25. výročí obnovení tradice jazzových festivalů v Přerově
15/3/2009 | Redakce JazzDnes

Festivalový prolog k 25. výročí obnovení tradice jazzových festivalů v Přerově

Abercrombie + Balzar Trio + Stivín & Co.19. března od 20.00 hod v Městském domě v Přerově

U příležitosti 25. výročí obnovení tradice jazzových festivalů v Přerově vystoupí v rámci jarního prologu osobnosti české i zahraniční jazzové scény.V úvodu vystoupí Jiří Stivín a spolu s ním přijede jeho dlouholetý hudební partner - kytarista Jaroslav Šindler. Hlavní část večera bude patřit „příběhům“, které přijedou do Přerova v rámci svého turné k novmému albu Tales, převyprávět americký jazzový kytarista John Abercrombie a domácí Robert Balzar Trio.Informace o festivalu na http://www.csjf.cz

Festivalový prolog k 25. výročí obnovení tradice jazzových festivalů v PřerověVstupenky jsou k dispozici v Městském domě v Přerově.Jazzový festival Přerov přináší lahodný předkrm v podobě koncertu Johna Abercrombieho

V Přerově / Praze, 5. března – Vskutku vybrané menu chystají pro znalce jazzu a synkopické hudby při příležitosti 25. výročí znovuobnovení své tradice organizátoři Československého jazzového festivalu v Přerově, který se letos uskuteční v tradičním říjnovém termínu. Jarní předkrm nabídne návštěvníkům skutečné delikatesy tohoto hudebního žánru - Johna Abercrombieho a Robert Balzar Trio, kteří do Přerova zavítají v rámci svého turné k novému albu Tales. Tu pravou atmosféru pak v sále Městského domu navodí známý český jazzman Jiří Stivín & Co., který koncert 19. března zahájí.

Mezinárodní Československý jazzový festival vznikl „poprvé“ roce 1966, zpočátku jen jako amatérský jazzový festival, a jeho existence trvala kvůli tehdejšímu režimu pouhých devět let. Znovuzrození tradice přinesl až rok 1985, kdy byl z iniciativy České jazzové společnosti obnoven, již pod jménem Přerovský jazzový festival. „Letošním ročníkem bychom si chtěli připomenout nelehké začátky festivalu a ocenit úsilí těch, kteří se zasloužili o přerovskou jazzovou renesanci,“ ,“ říká Rudolf Neuls, ředitel přehlídky, jejíž význam dávno překročil hranice regionu.

V průběhu let hostil Přerov československou i zahraniční elitu a na hlavní i paralelních scénách byly k vidění takové osobnosti a tělesa jako Richard Bona, Jack Van Poll, Red Hot Pods, Ali Haurand Trio, Carsten Meinert, The Harlem Sound a další. Svou existencí ovlivnil festival několik generací tuzemských jazzových hudebníků. Informace o přehlídce na
http://www.csjf.cz

Festivalový prolog k 25. výročí obnovení tradice jazzových festivalů v PřerověOrganizátoři koncertního prologu pozvali u příležitosti festivalového jubilea velikány české i zahraniční jazzové scény. V úvodu vystoupí Jiří Stivín - muzikant, jehož repertoár je stejně široký, jako škála jeho nástrojů. Začínal s bigbeatovou skupinou Sputnici, věnuje se interpretaci středověké, renesanční a barokní hudby, byl jedním z prvních propagátorů freejazzu a jako respektovaný evropský sólista je významným členem European Jazz Ensemble. Spolu s ním přijede jeho dlouholetý hudební partner - kytarista Jaroslav Šindler.

Hlavní část večera bude patřit „příběhům“, které přijedou do Přerova divákům neodolatelným způsobem převyprávět americký jazzový kytarista John Abercrombie a domácí Robert Balzar Trio. Mistr moderního jazzu Abercrombie spolupracoval během své umělecké dráhy s mnoha skvělými hudebníky, mezi jinými s Billym Cobhamem, Michaelem Breckerem, Ralphem Townerem, Johnem Scofieldem a dalšími. Tradičně blízko má i k českým hudebníkům, což dokládá i úspěšná spolupráce s Robertem Balzarem a jeho triem, jejímž výsledkem je laickou i odbornou veřejností vychvalované album Tales. Kontrabasista Balzar, který se směle může řadit mezi špičku evropského jazzu, se na pódiu Městského domu objeví již poněkolikáté. Vystupoval po boku mnohých vynikajících a slavných muzikantů. Nelze opominout ani jeho hudební doprovod Billa Clintona při památném vystoupení tohoto bývalého amerického prezidenta v pražské Redutě.


Festivalový prolog k 25. výročí obnovení tradice jazzových festivalů v Přerově: 19. března od 20.00 hod. velký sál Městského domu, Kratochvílova 1, Přerov.
Předprodej vstupenek: Městský dům Přerov.


Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]