INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

JAZZFESTBRNO 2009
18/3/2009 | Redakce JazzDnes

JAZZFESTBRNO 2009
20.4.-30.4. 2009


Na necelých jedenáct dní se rozrůstá osmý ročník mezinárodního jazzového festivalu JAZZFESTBRNO 2009, jedenáct dní plných klubových i koncertních vystoupení domácí i světové jazzové špičky. Festivalové návštěvníky čeká bohatá porce klubových vystoupení, open-air scény i slavnostní koncerty v Boby Centru, Divadle Husa na provázku či Semilassu.Hlavní festivalové koncerty proběhnou v tradičním formátu dvojkoncert a jamsession. O pozornost se ucházejí především vynikající Američané: zpěvačka Karrin Allyson si za svou novou nahrávku „Imagina: Songs of Brasil“ vysloužila nominaci na cenu Grammy a svým vystoupením ozdobí hlavní festivalový koncert v Bobycentru v pátek 24. dubna. Těšit se můžeme i na legendárního bubeníka Lennyho Whitea, jenž přiváží svůj fusion projekt Present Tense. Další Američany, trumpetistku Ingrid Jensen a saxofonistu Chrise Cheeka si do svých kapel přizvali nejlepší čeští jazzmani Beáta Hlavenková respektive Jaromír Honzák.
Mezinárodní spolupráce s účastí hudebníků z kolébky jazzu reprezentují i kapely indického kytaristy Reze Abbasiho a izraelského klavíristy Yarona Hermana. Abbasi doprovodí svou okouzlující manželku, zpěvačku Kiran a znovu dokáže, že hudba dnes nezná stylových hranic. Severní Evropa je zastoupena poprvé a vysílá hned dva kytaristy: Švéda Ulfa Wakeniuse, známého ze spolupráce s legendárním klavíristou Oscarem Petersonem a Dána Mikkela Plouga.

Chybět samozřejmě nesmějí nejlepší středo a východoevropané, své umění předvedou namátkou namátkou David Dorůžka, Michal Tokaj, Lukasz Zyta, Peter Lipa, Matěj Benko, energický bigband B Side Band, Radovan Tariška, Elizabeth Lohninger novou desku i „najazzlou“ sestavu představí brněnská hudební legenda Roman Dragoun. O pokračování série ruského jazzu se v rámci projektu Ruská kultura v ČR se za doprovodu exkluzivního slovenského tria Ondreje Krajňáka postará trumpetista pocházející z Ruska Alexander Sipiagin, , jehož známe z prvoligových jazzových komb i bigbandů včetně sexteta Dave Hollanda.
Jazzfest letos navštíví luxusní koncertní sály včetně neopakovatelnou atmosféru nabízejícího divadla Husa na provázku, kde se jazzmani předvedou hned třikrát. Nebudou samozřejmě chybět ani tradiční místa konání – královopolské Semilasso a Flora. Bohatou večerní jazzovou nadílku doplní i tradiční hudebnická setkání, workshopy na Janáčkově akademii múzických umění, jam sessions, klubové koncerty i všudypřítomný jazzový kvas. Konec dubna tak bude v Brně opět ve znamení jazzu! Více informací k festivalu naleznete také na webových stránkách
http://www.jazzfestbrno.czRedakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]