INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

SCHODIŠTĚ vydává dvoudiskové DVD: Chcete rokenrooool??!!
6/5/2009 | Redakce JazzDnes

SCHODIŠTĚ vydává dvoudiskové DVD: Chcete rokenrooool??!!

Kapela Schodiště vydává na jaře 2009 dvoudiskové DVD mapující její pětadvacetiletou kariéru. Symbolicky tím završuje koncertní sezónu věnovanou právě kulatému výročí.


Na prvním disku je záznam koncertu v pražském Lucerna Music Baru, kde se vloni v říjnu sešla současná sestava Schodiště i bývalý Nahoru po schodišti dolů band.
Aktuální Schodiště působí radostným dojmem a to nejen díky posilám v podobě živelného kytaristy Ondřeje Fencla a usměvavé, razantní bubenice Pájinky Táboříkové. Omlazení kapele prospělo po všech stránkách a na pódiu je to patřičně znát.
V plné síle hrají i „staří“ NPSDB s Markem Brodským za bicími a Martinem Jarouškem Roušarem sršícím energií do všech stran.
Dvouhodinový program je proložený vstupy Zdeňka Suchého a Petra Čtvrtníčka, s jejichž divadlem Vrata NPSDB v minulosti spolupracoval.
Samotné DVD využívá všech technických možností, které médium skýtá, počínaje zvukem Dolby 5.1, DTS a širokoúhlým formátem obrazu, přes možnost výběru jiného pohledu pomocí funkce multiangle, až po skryté legrácky a originální vychytávky.
„Bylo to náročný, ale myslím že se těch pět měsíců práce vyplatilo,“ říká tvůrce DVD, kapelník a baskytarista Schodiště Vráťa Horčík. „Nebyl jsem omezený zadáním, časem a vlastně ani financemi, jelikož jsem dělal na svém, tedy sám pro sebe. Hlavní pro mě bylo, aby se výsledek našim fanouškům líbil a DVD je pobavilo. A aby se to samozřejmě líbilo i mě!“Dvouhodinový bonusový disk nabízí kromě „prehistorických“ a současných klipů také legendární dokument Ivana Tatíčka z roku 1985 Všude doma dobře nejlíp, dále muzikál divadla Vrata Timur a jeho Sparta s hudbou NPSDB a jako bonbónek pro fanoušky pohled do soukromí skupiny prostřednictvím domácího videa z několika kapelních soustředění (1995, 2004 a 2008).
DVD vychází 4. května u brněnského vydavatelství Indies MG pod názvem, který návštěvníkům koncertů Schodiště nebude neznámý. Jak uvádí frontman Doktor Krajíček nejstarší pecku Pytlíky ČSA? No přece tradičním výkřikem:
Chcete rokenrooool??!!


Upoutávka je k vidění zde: http://www.youtube.com/watch?v=bV0CWM6MF6M


Více informací na oficiálním kapelním webu http://www.noise.cz/schodiste


a na myspace profilu http://www.myspace.com/ischodiste

SCHODIŠTĚ vydává dvoudiskové DVD: Chcete rokenrooool??!!Nejbližší koncerty Schodiště

03.5. – Praha, Vagón – dotočná!
16.5. – Dlouhé Rzy u Dobrušky
23.5. – Dobříš (městké slavnosti)
26.5. – Brno, nádvoří domu pánů z Kunštátu
10.6. – Praha, Vagón
13.6. – Milovice (festival Votvírák), 19:00
13.6. – Roztoky u Jilemnice (festival Rockové Roztoky), 23:00
18.7. – Nová paka (festival Klášteř žije)
25.7. – Rudimov (Lebedafest)
30.7. – Kácov (Sázavafest)
08.8. – Jesenný (Keltská noc)
19.8. – Praha, Vagón
21.8. – Bílina, hospoda Moskva
22.8. – Choceň (pivní slavnosti)
23.8. – Trutnov (Open Air festival)
29.8. – Kutná hora (festival)
12.9. – Zábřeh na Moravě (městské slavnosti)

Biografie Schodiště

Kapela pravidelně koncertuje převážně v klubech a na festivalech po celé republice, za čtvrt století existence odehrála cca tisíc koncertů. Nejprve na chvostě nové vlny osmdesátých let jako předzvěst dnešního ska, po sametové pauze pak absorbujíc další a další vlivy, krok za krokem k pozici jedné z nejvyhledávanějších tuzemských klubových kapel.
Definitivně to potvrdily desky Ukazovák nasliněnej (1997), Svinska Pržola (2001), později Mokrý prádlo (2005). Po zkrácení původního názvu a výměně dvou členů jsou plachty opět napnuty a pokračuje se v nekonečné plavbě po českých pódiích, jako vždycky energicky a naplno. Poslední zářez do albové diskografie s příznačným názvem Tanec (2007) dokázal, že sil i inspirace je v kapele pořád dost.
Jak praví klasik: Schodiště nestačí slyšet, musí se i vidět. Žánrové rozpětí nabralo nových rozměrů, kdysi připisované škatulky jako hospodský šraml, reggae či ska už dávno nejsou určující. Skupina si s odvážnou lehkostí bere z nepřeberného množství hudebních stylů vše, co jí přijde pod ruku, aby se nakonec vždy pokorně vrátila k písničce, ovšem oděné do pestrého kabátku. A především opatřené originálními texty, jež Schodiště staví na roveň hudební složce. Lehce sarkastické, černě-humorné i dojemné, prožité či vymyšlené, brousící ve vodách všedních malostí i velikostí toho, co zrovna sami žijeme.
Zatímco sezona 07-08 byla ve znamení novinkového alba Tanec, v současné době se vzpomíná a to důsledně. Nalejte cigára, zapalte víno, do šiku se formují Vrávoravá svačinářka, Dokonalá kost, Moje první tlustá Šárka, Praporčice Hildegarda a další... jedním slovem Růžovej život. Kapela vychází vstříc přání fanoušků a oprašuje jak dlouho nehrané písně nejslavnějšího období kolem desek Ukazovák nasliněnej a Svinská pržola, tak rarity z dřevních dob zachycené na Albu prvním. Jádrem koncertů jsou, lidově řečeno, „starý pecky, který maj stejně všichni nejraději“, což vítá nejen klubové publikum, ale i návštěvníci letních open-air akcí všeho druhu.
Schodiště v dnešní jemně omlazené sestavě hraje s obrovskou chutí, vepředu svým neopakovatelným stylem přednáší Martin „Doktor“ Krajíček, který jako maják září v pozici frontmana od prvopočátků, vzadu sviští precizní bicí mladičké Páji Táboříkové, je to radost, je to jízda.


Sestava Schodiště:
Doktor Martin Krajíček – zpěv, kytara
Vratislav Vrtaak Horčík – baskytara, zpěv
Vladimír Cihla Cihelka – saxofon, kytara, flétna, harmonika, zpěv
Miroslav Klíma – akordeon
Jaromír Linhart – klarinet
Ondřej Fencl – el. Kytara, zpěv
Pájinka Táboříková – bicí nástrojeRedakce JazzDnes

[Zpět na úvodní stranu.]