INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Rozhovor s kontrabasistou Ondřejem Štajnochrem
19/10/2001 | Martina Himerová

...v klubu Kouřící králík, červen 2001 rozhovor navazuje na již opublikovaný rozhovor se saxofonistou Radkem Zapadlem

= Je známo, že jsi studoval i starou hudbu, kde s ní působíš?

O.Š.: "Studoval jsem v Drážďanech tři roky. Jestli někdy udělám diplomku, to nevím. Taky koncert bych měl zahrát. Ale tu diplomku - nestíhám a jsem líný a tak dál. Hraju ale s Musicou Floreou, tady (v Brně - pozn.) jsme v únoru dělali s Barbarou Marií Willi absolventské představení JAMU, Monteverdiho - Odysseus. Jsem na volné noze a stará muzika je můj hlavní chlebíček."

= A jazz je tedy koníček?

O.Š.: "Původně to bylo naopak, to jsem hrál víc jazz a živilo mě to víc, ale postupem času se to nějak zvrtlo - taky asi tím, že jsem studoval v tom Německu - víc mě živí ta vážná muzika."

= Nemáš pocit, že studium na klasické konzervatoři Tě spíše omezilo?

O.Š.: Baroko, když se hraje postaru, tak to frázování je hodně uvolněné. Má to svá pravidla, ale jazz taky. Ale je to úplně jiné hraní. Mě baví ty změny, ty přechody. Kdybych měl hrát každý večer jazz, tak myslím, že by to už nebylo to pravé. Občas hraju jako studiový hráč také klasicko - romantickou muziku, ale ne tolik. Hlavně hraju baroko."

= Kde jinde kromě Musici Florei a Flavoured Ansamble - (zmíněno v předchozím rozhovoru s Radkem Zapadlem) působíš?

O.Š.: "Hrál jsem s Karlem Růžičkou v jeho kapele. Teď hraju v Josef Vejvoda trio, to je s piánem, jen takové komorní, dost mě to baví. Pak jsme natočili s Pavlem Šporclem Piazzollu - to funguje jako samostatný projekt, koncertujeme s tím. "

= Učíš?

O.Š.: "Nestíhám. Ale přiznám, že moc mě to ani neláká. Takže nevím, jestli bych byl k tomu vhodný typ a ani není čas. Jsem pořád pryč, to je mínus tohohle života. Jsem pořád někde "rozlítanej."

A protože Ondřej už zase "letěl" hrát, víc jsme toho nestihli. V každém případě děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí.


[Zpět na přehled článků v rubrice OSOBNOSTI.]