INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Zemřela legenda vývozu českého showbyznysu
14/3/2010 | Redakce JazzDnes

Zemřela legenda vývozu českého showbyznysuZemřela legenda vývozu českého showbyznysu

V sobotu 6. 3.2010 zemřel Ivo Letov, svého času největší vývozce české kultury do zahraničí a naopak jediného dovozu zahraničních hudebních interpretů do Československa a později do České republiky. Přes padesát let pracoval v Pragokoncertu, kterému svého času i šéfoval. Vyvážel do zahraničí taková jména jako jsou Hana Hegerová, Karel Gott, Waldemar Matuška, Václav Neckář nebo třeba Českou filharmonii. V dobách tehdejšího Ceskoslovenska dovážel takové zahraniční hvězdy jako jsou Johny Cash, Louis Armstrong, Depeche Mode, Tina Turner, Elton John a desítky dalších.

Zemřela legenda vývozu českého showbyznysuJeho dcera Patricie dnes vzpomíná na otcovy historky:
“Tatínek dával vždy k dobru nějakou historku a pamatoval si snad opravdu všechno, co zažil. Například ve Francii prý odmítli nechat vystoupit Karla Gotta a to proto, že je jeho hlas příliš dobrý. A to se nejednalo o nějaké malé divadlo, ale o Olympii. Anebo když přivezl Eltona Johna - bylo to do Havířova a v dobách hluboké totality - čekali na vykládku jeho pěti kamionů apartury pouze tři dělníci s tím, že tam koncerty “dělají” vždycky ve třech. Otec přitom požadoval nejméně 30 vojáků. Z koncertu České filharmonie na Rhodos se musel vrátit o týden později, protože se nevešel do autobusu, který byl na cestě zpět - kupodivu plný k prasknutí. Vyprávěl nám, že dovézt sem zahraniční star bylo vždy obrovské dobrodružství. A to na své práci miloval.”

Takových historek měl pan Letov stovky a stejně tak kulturních akcí, které nám zprostředkoval. Škoda, že už je nemůžeme slýchávat tak, jak je dokázal vyprávět před plným sálem Divadle hudby v Praze, Opletalově ulici.Redakce Jazzdne

[Zpět na přehled článků v rubrice aktuálně.]