INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

AMOS HOFFMAN QUARTET Izrael
11/4/2010 | Petr Mikšovič | JMW

AMOS HOFFMAN QUARTET IzraelAmos Hoffman Quartet & Avishai Cohen, Tel - Aviv

17.4.2010 19:30 Divadlo u hasičů, Římská 45, Praha 2

spoluhráč Avishaie Cohena se svým vlastním kvartetem

Amos Hoffman - kytara a oud

Ilan Salem - flétna

Gilad Abro - kontrabas
Amir Bresler - bicí

Amos Hoffman
Kytarista a hráč na arabskou loutnu zvanou oud Amos Hoffman, který žije v Tel Avivu, vzal kytaru do ruky v 16 letech a oud o pár let později. Hru na kytaru studoval soukromě a navštěvoval prestižní Rubin Academy of Music v Jeruzalémě. Hledání nových hudebních zkušeností zavedlo jeho kroky nejdříve do Amsterodamu, a následně do New York City. Tady hrál jazz jak se zavedenými muzikanty, jakými byli například Dennis Charles, Evelyn Blakey a Juma Santos, ale i se slibnými a nadějnými nováčky, mezi jinými s Jasonem Lindlerem, Omerem Avitalem, Samem Newsomem, Jayem Collinsem, kontrabasistou Avishaiem Cohenem, Jorgem Rossim a Duanem Eubanksem. Začal se také vážněji zabývat studiem hudby střední Evropy s libanonským hráčem na oud a arabskou flétnu ney Bassamem Sabou.


V roce 1998 nahrál své první sólové album The Dreamer u španělského vydavatelství Fresh Sound/New Talent. Rovněž se podílel na četných dalších projektech, 13 Sketches Bena Wolfa (1996), Cross Culture Jaye Collinse (1999), Global Unity Sama Newsoma (1999) a na albech Adama (1998 ), Devotion (1999), Colors (2000) a Continuo (2006) Avishaie Cohena.

Po návratu do Izraele koncem roku 1999 začal komponovat hudbu, z níž po čase vznikla nahrávka Na ama, vydaná v roce 2006 u vydavatelství Magda. Jejím prostřednictvím vzdává Hoffman poctu tradicí klasické arabské hudby, základním hudebním prvkům taksim (improvizované sólo) a maqam (stupnicový hudební prvek). Všech 12 skladeb je originálních, inspirovaných předním arabským skladatelem 20. století.
Hoffman své zaujetí pro kombinování jazzu a hudby Středního východu dále rozvíjí i na svém nejnovějším albu s názvem Evolution (RazDaz). V deseti skladbách si zkoumavě pohrává s melodiemi a rytmy obsahujícími kompoziční a improvizační prvky, které jsou společné oběma zmíněným hudebním žánrům. Na albu Evolution se podílel i Hoffmanův dlouholetý přítel a hudební partner Avishai Cohen, který hraje na kontrabas, klavír a přispívá též do vokální složky. V neposlední řadě je třeba uvést, že na zmíněném CD se sešli i dva nejprominentnější izraelští hudebníci – etnický perkusionista Ilan Katchka a flétnista Ilan Salem. Amos Hoffman v současné době pomáhá na trh albu Evolution a pracuje na nových skladbách pro nové album, které zaprezentuje na pražském koncertě.

Ilan Salem
je jeden z nejlepších a nejznámějších izraelských flétnistů. Jeho charakteristický zvuk je směsí vlivů od jazzu, přes klasiku k hudbě Středního východu.

Gilad Abro
hrající jak na kontrabas, tak na basovou kytaru je velmi známí jak v jazzových, tak i v kruzích elektronické hudby pro jeho rytmus a techniku.

Amir Bresler
mladý bubeník kombinuje elementy jazzu, funku, africké i středovýchodní tradice do svého vlastního soundu

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]