INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Chick Corea & Gary Burton v Praze
10/2/2011 | Redakce JazzDnes

Chick Corea & Gary Burton v Praze

26.3.2011 od 20 hodin - Kongresové centrum, Praha 4
Info:
http://www.brnokoncert.cz

a tel. 541 240 623
Vstupenky exkluzivně v síti Ticketpro

Do Prahy přijíždějí legendy moderního jazzu, pianista Chick Corea a vibrafonista Gary Burton!

V sobotu 26. března 2011 zaplesá srdce všech milovníků jazzu – v Kongresovém centru v Praze se totiž na společném koncertě představí legendární pianista Chick Corea a vibrafonista Gary Burton.
Nejvýznamnější světový jazzový pianista Chick Corea (USA) koncem roku 2010 triumfoval v anketě časopisu Downbeat, a to hned ve čtyřech kategoriích: Hall Of Fame, Jazz Artist, Electric Keyboard a Album. Je zakladatelem vlivných jazzových formací Return to Forever a Elektric Band. Několikanásobný držitel hudební ceny Grammy se již přes 40 let pohybuje na poli mnoha hudebních stylů – od avantgardy po jazz, přes nejrůznější fúze až ke klasické hudbě. Nejvíce se proslavil v 70. letech, kdy byl jedním z předních jazzrockových pianistů. Společně s Milesem Davisem hraje na legendární jazzrockové desce Bitches Brew. Na svém kontě má přes stovku alb a koncerty nebo nahrávky s řadou dalších ikon jazzu, jmenujme např. Herbie Hancocka, Al Di Meolu, Joe Hendersona či Bobby McFerrina.
Na pražském koncertě vystoupí s Gary Burtonem americkým vibrafonistou, který je ve hře na tento nástroj snad největší osobností jazzové a jazzrockové oblasti. Gary Burton se na hudební scéně objevuje počátkem 60. let, v roce 1967 sestavuje Gary Burton Quartet, který se stává jednou z prvních jazzrockových skupin vůbec, a to i zásluhou spoluhráčů, především z řad kytaristů (např. Larry Coryell, Sam Brown, Pat Metheny). I on během své kariéry spolupracoval s celou řadou významných jazzových muzikantů, jako např. Gato Barbieri, Keith Jarrett, Steve Lacy, Makoto Ozone, B.B.King, Tommy Smith a mnoho dalších. V roce 2010 se Gary Burton umístil první v žebříčku kritiků v časopise Downbeat (kategorie Vibes).

Chick Corea & Gary Burton v PrazeZde se sluší zmínit také skutečnost, že spolu s Chickem Coreou získali několikrát cenu Grammy, a to za alba „Duet“, „In Concert, Zürich, October 28, 1979“ a „Like Minds“ a také za sólo „Rhumbata“ z desky Native Sense. Chick Corea byl na cenu Grammy nominován 51krát, z toho 15krát cenu i získal. Gary Burton je držitelem 6 cen Grammy, přičemž nominován byl 15krát.
Chick Corea do Česka zavítal již v 90. letech se slavným Elektric Bandem, poté zde vystupoval v roce 2007 s banjistou Bélou Fleckem. Gary Burton se českému publiku představil v roce 2005 s japonským pianistou Makoto Ozonem a v roce 2007 s akordeonistou Richardem Gallianem z Francie.

Ve společném vystoupení u nás tedy pánové Corea a Burton, kteří jsou považováni za génie moderního jazzu, budou koncertovat poprvé.

Naživo představí novou verzi jejich společného alba Crystal Silence. Dvojalbum The New Crystal Silence, které na toto slavné album z roku 1972 navazuje, bylo nahráno živě v roce 2007, první disk vznikl v Austrálii a podílela se na něm také Sydneyská filharmonie, druhý disk byl nahrán v Norsku a na Kanárských ostrovech. V roce 2009 za tento počin získali cenu Grammy v kategorii Nejlepší jazzové instrumentální album.
O vzájemné souhře těchto dvou mistrů svého oboru se můžete přesvědčit právě na pražském koncertě v sobotu 26.3.2011 od 20 hodin v Kongresovém centru. Vstupenky zakoupíte v pobočkách sítě Ticketpro


Info: http://www.chickcorea.com
a http://www.garyburton.com

Recenze alba The New Crystal Silence
http://kultura.idnes.cz/hudba.asp?c=A080430_191540_hudba_ob

Redakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]