INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Brněnský JazzFest slaví desáté výročí nejbohatším programem v historii
7/4/2011 | Redakce JazzDnes

Brněnský JazzFest slaví desáté výročí nejbohatším programem v historii

Instrumentální finesy, tradice, fúze, experiment i vrcholné vokální umění – jubilejní desátý ročník JAZZFESTBRNO představí během jednoho týdne jazz v mnoha jeho formách a podobách a přiveze do moravské metropole mistry improvizace a hudební vizionáře z Evropy i zámoří. Od 13. do 21. dubna se do Brna sjede plejáda výjimečných zahraničních hostů i špičky domácí scény a nabídnou příznivcům jazzu a moderní improvizované hudby neopakovatelné (nejen) hudební zážitky.


Slavnostní úvod desátého ročníku ovšem s dvoutýdenním předstihem v rámci festivalového preview obstará hudební fenomén jménem Bobby McFerrin. Ten své vokální umění předvede zdejšímu publiku hned dvakrát – 29. a 30. března v hale Vodova. “Obrovský zájem, který již od začátku provází zdejší vystoupení Bobbyho, nás nesmírně těší a doufáme, že si všichni návštěvníci tento symbolický dárek k desátému výročí společně s námi jaksepatří užijí. I s ohledem na to, že na jeho dvojvystoupení míří lidé z celé republiky i zahraničí, doufáme, že stejně pestré bude auditorium také po celý JAZZFESTBRNO,“ říká dramaturg Vilém Spilka z pořadatelské agentury 24-7Promotions, která na McFerrinovy březnové koncerty prodala doposud přes 5 000 vstupenek.

JAZZFESTBRNO si zachovává tradiční a osvědčený formát dvojkoncertů ve vybrané dny, doplněných o noční jamsession. Hlavní festivalové hvězdy - jak už je na brněnském festivalu zvykem - reprezentují kolébku jazzu, USA. 13. dubna v Semilassu vystoupí s vlastním projektem jazzový matador s českými předky,basista Michael Formanek. Ve Formankově kapele hraje jeden ze zásadních improvizujících klavíristů dneška - Craig Taborn, podle slov dramaturga kreativní element a bezedná nádoba inspirací. Kvarteto doplní bubeník Gerald Cleaver, zdejším fanouškům známý především ze spolupráce s basistou Miroslavem Vitoušem, a saxofonista Tim Berne.

O pokračování série ruského linie jazzu se v rámci projektu Ruská kultura v ČR postará talentovaný ruský saxofonista Dmitrij Baevsky v doprovodu americké legendy bebopové kytary Joe Cohna. Následně uvolní 14. dubna jeviště Městského divadla Brno afroamerické zpěvačce Carle Cook, jež se chlubí úžasnou barvou hlasu a neméně zajímavou kapelou v čele s basistou Lonnie Plaxicem. Další vrchol festivalu posluchače čeká ve čtvrtek 17. dubna
v sále kulturního centra Semilasso. Milovníci groove se mohou těšit na trio kytaristy Willa Bernarda, zastánci fusion pak na Mike Stern Band s guru fusion bicích Davem Wecklem a saxofonistou Bobem Malachem. Přehlídku amerických hvězd doplňují trio vynikajícího bubeníka Dana Weisse a kapelu ve Spojených státech naturalizovaného Portorikánce Davida Sáncheze, stěžejního saxofonisty současnosti a držitele ceny Grammy.

Podrobné informace o programu a vstupenkách jsou k dispozici na http://www.jazzfestbrno.cz

Kromě vystoupení zahraničních hvězd nabídne festival tradiční klubové koncerty. Kluby budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního evropského jazzu. Po loňské komplikaci se sopečným prachem Brňané konečně uslyší švédské The Stoner, Francii reprezentuje trio Paradox, Slovensko pak kvinteto Štefana Bartuše. Letošní festivalovou novinkou je vícedenní workshop tria Dana Weisse na půdě Janáčkovy akademie múzických umění, organizované jamsessions jsou naopak od počátku festivalové historie součástí nedílnou. Jejich neopakovatelnou atmosféru okusí kluby Starý Pivovar a [mju:z].

Desátý ročník zastihuje JAZZFESTBRNO ve vynikající kondici. „Letošním ročníkem si posouváme laťku zase o stupínek výš a doufáme, že v nastávající druhé festivalové dekádě se nám podaří pokračovat v nastaveném trendu každoročního zvyšování kvality a divácké atraktivity,“ dodává pořadatel festivalu Vlastimil Trllo z agentury 24-7Promotions.


JAZZFESTBRNO 2011, 29.3 – 21.4., jubilejní 10. ročníkRedakce JazzDnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]