INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Jazz Meet World pokračuje
9/10/2011 | Petr Mikšovič

Jazz Meet World pokračujeHarouna Dembélé je bezpochyby jedním z nejlepších hráčů na djembe současnosti. Je představitelem nové generace západoafrických muzikantů, který ve svém umění spojuje rozsáhlé znalosti tradičních rytmů s vlivy současné hudby a využívá svých bohatých zkušeností z afrického a světového působení.

Narodil se v roce 1977 ve městě Bobo Dioulasso v Burkině Faso do rodiny griotů (lidových vypravěčů), je proto už od útlého věku zasvěcován do tajů hry na tradiční mandingské nástroje jako jsou djembe, dundun, balafon nebo bara.

Se svým otcem a třemi bratry, kteří jsou také muzikanti-bubeníci, odjel do Abidjanu, kde začel hrát na tradičních slavnostech (svatbách, zásnubách, dožínkách, pohřbech, obřízkách apod.), kterých je hlavní město Pobřeží slonoviny plné a kde jsou mandingské hudební nástroje všudypřítomny. Když zrovna nehraje na djembe, účastní se i přes svůj nízký věk dlouhých nočních stráží u mrtvých během burkinafaských pohřebních rituálů, kde hraje na balafon po boku zasloužilých starců.

V roce 1991 jej angažovala skupina „Djolem“, s kterou jel jako druhý sólista poprvé do Francie.

V roce 1994 se stal vedoucím bubeníkem skupiny „Yelemba d’Abidjan“ a začal sbírat důležité zkušenosti s „africkými balety“ (národními hudebně-tanečními soubory), kde hudba a tanec patří neodmyslitelně k sobě. Od roku 1995 nechyběl na žádném mezinárodním turné skupiny „Yelemba d’Abidjan“. Jako hlavní sólista tu využil každé příležitosti, koncertů a stáží k tomu, aby se podělil o svoji lásku k djembe a balafonu. Soubor Yelemba využívá multi-etnického bohatství Pobřeží slonoviny, jak tradičního, tak moderního, a představuje ho na mezinárodních scénách. Harouna Dembélé se souborem nahrál album „Hommage: Percussions et Chants de Côte d’Ivoire“.

V Nantes se spolu s dalšími západoafrickými muzikanty přidal ke skupině „Akeikoi“ a obohatil ji o tradiční rytmizaci a zpěvy (Senufo, Djula), balafony, djembe a uctívané, zřídka používané nástroje, jakými jsou například boloye.

Po několika letech vzájemné hudební výměny vyšlo v roce 2002 na labelu „Hors-Normes Production“ první album skupiny Akeikoi „Binkafo“, se kterým skupina uskutečnila francouzské turné. Album „Binkafo“ je setkáním dvou velmi odlišných světů rocku a africké etnické hudby.

V současné době žije Harouna Dembélé v Bobo Dioulasso, kde v roce 2004 založil skupinu „Parissi“, což v překladu z jazyka bwaba znamená „vzájemná pomoc, solidarita“. V roce 2005 nahrál se skupinou „Parissi“ album „Landa“.„Parisi“ představují novou generaci afrických umělců různého etnického původu, kteří žijí v Bobo Dioulasso. Jsou důkazem opětovného vzplanutí africké hudby, kterou živí rytmy dávných předků, a jež je mozaikou hudebních stylů kulturní křižovatky, jakou je právě Bobo Dioulasso.

Na koncertě v Praze vystoupí devět muzikantů a tanečníků, kteří představí djembe, dunduny, n’goni, iama, balafony a další nástroje. Vystoupení je výbuchem energie a magie západoafrické hudby i spojením tradice se současnými hudebními vlivy. Bude to zážitek, který by si rozhodně neměli nechat ujít znalci západoafrické a etnické hudby, ani milovníci ryzí, živé a nefalšované hudební a taneční exploze.


[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]