INZERCEPRACE.CZ EMODELING.CZ
PŘIHLÁŠENÍ

registrovat

Jubilejní 30. Československý jazzový festival obsadí už tento týden sály, kavárny i hospody v centru Přerova
15/10/2013 | Redakce JazzDnes

Jubilejní 30. Československý jazzový festival obsadí už tento týden sály, kavárny i hospody v centru PřerovaJubilejní 30. Československý jazzový festival obsadí už tento týden sály, kavárny i hospody v centru Přerova

V Přerově / Praze, 14. října 2013

Od 17. do 19. října se Přerov opět stane místem setkání představitelů domácí i světové jazzové smetánky. 30. ročník Československého jazzového festivalu nabídne v podání špičkových profesionálů stylově pestrou a také zábavnou a energickou hudbu, leckdy překračující hranice tradičně chápaného jazzu. Pohled na program napovídá, že jeho dramaturgové si dali v jubilejním roce obzvlášť záležet. Výlet na jazz do Přerova tak bude letos možná aspirovat na jeden z hudebních zážitků roku. A rozhodně se to netýká jen koncertů ve velkém sále Městského domu – jazz a fusion po tři večery a noci naplní i přerovské restaurace a kavárny.

Festival publiku nabídne možnost seznámit se například s crossoverovým německým trumpetistou, zpěvákem a producentem Tillem Brönnerem. Na hlavním pódiu zazáří i dvě hvězdy, které spoluvytvářely historii moderního jazzu posledních desetiletí. Se svým triem vystoupí vynikající bubeník Jeff Hamilton jenž jako vyhledávaný partner pomohl k nominacím i k zisku Grammy mnoha slavným osobnostem (Paul McCartney, Natalie Cole, Queen Latifah, Dianne Reeves, Dianna Krall, Benny Carter, Barbra Streisand ad.) Ovací se dostane také kvartetu legendárního basisty Bustera Williamse, jehož kontrabas tvrdil muziku v kapelách takových jazzových hvězd, jako byly zpěvačky Betty Carter nebo Sarah Vaughan, ale rovněž instrumentalisté Gene Ammons, Sonny Stitt, Art Blakey, Tony Williams, Herbie Hancock, Miles Davis ad.

Jubilejní 30. Československý jazzový festival obsadí už tento týden sály, kavárny i hospody v centru PřerovaZávěrečný sobotní večer pak zruší skutečné i pomyslné žánrové hranice a spojí všechny v jednom velkém reji - svoji několikahodinou smršť funky spustí totiž v Přerově legendární Maceo Parker se svojí kapelou. Muž, jehož se stejnou chutí i respektem zvou ke společným nahrávkám či koncertům Red Hot Chili Peppers, Prince, Bryan Ferry, The Dave Matthews Band i hip hopoví De La Soul, nenechá nikoho na pochybách, kdo je nyní králem tohoto rytmického žánru. Na tenhle bál se v Přerově hned tak nezapomene!

Tím nejlepším se na jubilejním Československém jazzovém festivalu bude prezentovat i česká a slovenská scéna. Úvod obstará Celebration Band , , jehož umělecký šéf Karel Růžička připravuje pro tuto příležitost premiéru svého nového opusu věnovaného zakladateli přerovského festivalu Rudolfu Neulsovi St. Jednotlivé části jeho Friendship suite jsou holdem velkým osobnostem jazzové historie i nejbližším přátelům (Duke, Sváťa, Elvin, Dašek, Monk a Horace). A další výjimečné těleso, CZ/SK Big Band Matúše Jakabčice váže k přerovskému pódiu a Československému jazzovému festivalu takřka pupeční šňůra: Na popud pořadatelů v roce 2004 vznikl a zde odehrál také svoje první vystoupení.

Pro atmosféru přerovského festivalu je neméně charakteristické i to, co se děje mimo hlavní časy a scény. Po skončení koncertů dojde na oblíbené afterparty, jejichž garantem bude již tradičně Petr Kroutil Orchestra, nebo hojně navštěvované jam sessions Jazz u piva v přerovské Restauraci Pivovar. „I s ohledem na letošní kulaté výročí festivalu očekáváme, že Přerov bude jazzem žít nonstop tři dny a tři noci. Spolu s dramaturgem Alešem Bendou se nám podařilo sestavit opravdu reprezentativní program, který můžeme opět realizovat díky přízni našich partnerů v čele s městem Přerov, Olomouckým krajem a Ministerstvem kultury, společností Precheza nebo Českou spořitelnou, “ těší se dlouholetý ředitel přehlídky Rudolf Neuls.

Hlavní koncerty 30. Československého jazzového festivalu proběhnou jako obvykle v přerovském Městském domě v Kratochvílově ulici, kde je rovněž možné zakoupit vstupenky v předprodeji. Rezervace na telefonu 581 290 311 nebo e-mailu predprodej@mdpr.cz. Cena vstupného na čtvrtek a pátek na číslovaná sedadla činí 330,- Kč, na stání 150,- Kč. Vstupné na sobotu 19. 10. je jednotné – 380,- Kč. Zvýhodněné třídenní permanentky jsou v ceně 890,- Kč. Změna programu je vyhrazena. Veškeré další informace na
http://www.csjf


Jazz Přerov 2013
17.-19.října


Redakce JAzzdnes

[Zpět na přehled článků v rubrice jazzisté.]